فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور- شناسایی نت‌های مشابه در سنتور

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سنتور-دوره مقدماتی می باشد.
  • انتشار1399/04/30
آموزش سنتور- شناسایی نت‌های مشابه در سنتور

 

درود بر شما هنرجویان محترم  ساز سنتور و همچنین دنبال کنندگان عزیز وبسایت نت به نت. با یکی دیگر از دروس پیش نیاز آموزش سنتور همراه شما هستیم. در جلسات گذشته، شما با شکل و جایگاه نت ها در پوزیسیون های سه گانه سنتور آشنا شده اید.

 

برای مشاهده دیگر دروس پیش نیاز آموزش سنتور اینجا کلیک کنید

 

در همین راستا، شاید تشابه برخی از این نتها باعث جلب توجه شما شده باشد. در جلسه آموزشی امروز، استاد مصطفی رسولیان، نتهای مشابه در سنتور ۹ خرک را به شما آموزش میدهد که دو دسته هستند:

 

نت می و فا در سیم های زرد و سفید در سنتور

 

دو نت از سیمهای سفید (نتهای می و فا روی سیمهای اول و دوم) با دو نت از سیمهای زرد (نتهای می و فا روی سیمهای هشتم و نهم) در سنتور 9 خرک کاملا مشابه و یک شکل می باشند. جایگاه آنها هم روی خطوط حامل یکیست. برای تشخیص تفاوت بین آنها، از دستورالعمل های زیر پیروی کنید.

 

1- اگر روی خط اول پنج خط حامل، نت "می" علامت بمل (b) یا عدد 8 را به همراه داشت، منظور خرک هشتم سیمهای زرد خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت بود یا با علامت کرون (به شکل پرچم) همراه باشد، منظور خرک اول سیمهای سفید خواهد بود.

 

2- اگر بین خط اول و دوم خطوط حامل، نت "فا" عدد 9 را به همراه داشت، منظور خرک نهم سیمهای زرد خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت باشد، منظور خرک دوم سیمهای سفید خواهد بود.

 

پکیج آموزش سنتور-دوره مقدماتی

 

نت می و فا در سیمهای سفید و پشت خرک در سنتور

 

دو نت از سیمهای سفید (نتهای می و فا روی سیمهای هشتم و نهم) با دو نت از سیمهای پشت خرک (نتهای می و فا روی سیمهای اول و دوم) نیز در سنتور 9 خرک کاملا مشابه هستند و از یک جایگاه بر روی خطوط حامل برخوردارند. برای شناسایی آنها، از دستورالعمل های زیر پیروی کنید.

 

1- اگر بین خط چهارم و پنجم خطوط حامل، نت "می" علامت بمل یا عدد 8 را به همراه داشت، منظور خرک هشتم سیمهای سفید  خواهد بود. اما اگر با علامت کرون همراه باشد، منظور خرک اول سیمهای پشت خرک خواهد بود.

 

2- اگر روی خط پنجم خطوط حامل، نت "فا"  عدد 9 را به همراه داشت، منظور خرک نهم سیمهای سفید خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت باشد یا عدد 2 را به همراه داشته باشد، منظور خرک دوم سیمهای پشت خرک خواهد بود.

 

تفکیک نت های مشابه سنتور با درج علائم تغییر دهنده:

سنتور از سه پوزیسیون صدایی تشکیل شده است:

پوزیسیون اول: سیم های زرد

پوزیسسون دوم: سیم های سفید

پوزیسیون سوم: سیم های سفید پشت خرک    

در نت نویسی سنتور، نت های "می" و "فا" تحت شرایط زیر می توانند کاملا یکسان به نظر برسند:

- نت می و فا روی سیم اول و دوم سفید با سیم هشتم و نهم زرد

- نت می و فا روی سیم هشتم و نهم سفید با سیم اول و دوم پشت خرک

که به اینها نت های مشابه سنتور گفته می شود. اما وجه تمایز نت های مشابه در نت نویسی چیست؟

در اینجا علائم تئوری موسیقی به کار می آید. مثلا نت مشابه در این درس "می" است. برای تشخیص آنکه این "می" در کدام پوزیسیون اجرا می شود نگاه به علائم همراه این نت می کنیم.

حالت اول: چنانچه نت "می" روی خط اول پنج خط حامل، دارای علامت بمل (b) یا 8 باشد، منظور اجرای آن در سیم هشتم زرد خواهد بود. اگر علامتی نداشت یا همراه با علائم کرون بود، منظور اجرا روی سیم اول سفید است.

حالت دوم: چنانچه نت "می" بین خط چهارم و پنجم خطوط حامل، دارای علامت بمل (b) یا 8 باشد، منظور اجرای آن در سیم هشتم سفید خواهد بود. اگر علامتی نداشت یا همراه با علائم کرون بود، منظور اجرا روی سیم اول پشت خرک است.

* توجه: تئوری موسیقی درخواندن نوشته های پیچیده و گاها مشابه، موجب سر در گمی می شود. در واقعیت این مفاهیم ساده تر از آن چیزی است که در نوشتار به نظر می رسد.

 

کانال تلگرامی آموزش سنتور

 

شما هنرجویان محترم ساز سنتور، با پیوستن به کانال تلگرامی آموزش سنتور استاد رسولیان، می توانید از تازه ترین اخبار، اطلاعات و راهنمایی های آموزشی ایشان بهره مند گردید. همچنین میتوانید با آی‌دی درج شده در قسمت بیو کانال، مستقیما با استاد رسولیان در ارتباط باشید. آدرس این کانال به نشانی زیر می باشد.

 

آموزش آنلاین سنتور

 

 

سوالات متداول

1- نت می و فا در سیم های زرد و سفید در سنتور 2- نت می و فا در سیم های سفید و پشت خرک در سنتور. نت های ذکر شده در سنتور 9 خرک کاملا مشابه و یک شکل می باشند. جایگاه آنها هم روی خطوط حامل یکیسان است و تفاوت آنها در پوزیسیون های سه گانه سنتور (سیم های زرد، سفید و پشت خرک) می باشد.
1- اگر روی خط اول پنج خط حامل، نت "می" علامت بمل (b) یا عدد 8 را به همراه داشت، منظور خرک هشتم سیمهای زرد خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت بود یا با علامت کرون (به شکل پرچم) همراه باشد، منظور خرک اول سیمهای سفید خواهد بود. 2- اگر بین خط اول و دوم خطوط حامل، نت "فا" عدد 9 را به همراه داشت، منظور خرک نهم سیمهای زرد خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت باشد، منظور خرک دوم سیمهای سفید خواهد بود.
1- اگر بین خط چهارم و پنجم خطوط حامل، نت "می" علامت بمل یا عدد 8 را به همراه داشت، منظور خرک هشتم سیمهای سفید خواهد بود. اما اگر با علامت کرون همراه باشد، منظور خرک اول سیمهای پشت خرک خواهد بود. 2- اگر روی خط پنجم خطوط حامل، نت "فا" عدد 9 را به همراه داشت، منظور خرک نهم سیمهای سفید خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت باشد یا عدد 2 را به همراه داشته باشد، منظور خرک دوم سیمهای پشت خرک خواهد بود.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما