سایت آموزشی موسیقی نت به نت

قسمت ششم - آشنایی با کلیدهای موسیقی - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

قسمت ششم - آشنایی با کلیدهای موسیقی

  • انتشار1397/05/15
  • 1 نفر
  • 6273بازدید
قسمت ششم - آشنایی با کلیدهای موسیقی

 

 

همانطور که در قسمت چهارم و قسمت پنجم از دروس پیش نیاز آموزش سه تار گفته شد، نت‌های موسیقی بر روی خطوطی موازی و افقی به نام خطوط حامل نوشته می شود. با توجه به گستره صداهای موسیقیایی و لزوم استفاده از خطوط حامل اضافه و تعدد اکتاوها، لازم است برای هر نوع کاربرد قطعات، سرکلیدهایی در نت‌نویسی استفاده شود تا توسط این کلیدهای موسیقی جایگاه نت‌ها بر روی خطوط حامل مشخص شوند. بطور کلی در نت نویسی موسیقی سه نوع سرکلید با نام‌های کلید دو، کلید فا و کلید سل تعریف شده است.

 

کليدهاي موسيقي - کليد سل - کليد دو - کليد فا

 

کلیدها اصولا در ابتدای خطوط حامل قرار میگیرند و به نوعی هر یک از کلیدها تعیین کننده نت متفاوتی برای خطی هستند که روی آن قرار می‌گیرند. این کلیدها به عنوان علامت راهنما برای تعیین اسامی نتها روی هر یک از خطوط یا بین خطوط استفاده می‌شود. به طور مثال: هنگامی که در ابتدای خطوط حامل سرکلید سل روی خط دوم حامل قرار بگیرد، نشان می‌دهد نتی که روی خط دوم حامل نوشته شده است، نت سل است و دیگر نت‌ها بر همین اساس به ترتیب جایگذاری می‌شوند.

استاد علی اقبال، مدرس خوش‌ذوق سه تار، در این ویدئو به طور مختصر و مفید شما عزیزان را با انواع کلیدهای موسیقی و نکات مرتبط با آنها آشنا می‌کند. می‌توانید برای یادگیری بیشتر این موضوع، کتاب‌های تئوری بنیادی موسیقی اثر پرویز منصوری و یا تئوری موسیقی (مبانی موسیقی نظری) اثر مصطفی کمال پور تُراب را مطالعه فرمایید.

 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (1)

مرتضی قلعه

تاریخ ارسال :1399/11/09

با سلام ضمن تشکر از زحمات شما، این قسمت ویدیو توضیحات نداشت....

علی اقبال

با درود و سپاس از همراهی شما دوست عزیز، ویدیو در پایین صفحه قرار دارد، بروز رسانی فرمایید تا مشاهده گردد.

0