سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آشنایی کامل با مترونوم - سایت آموزشی موسیقی نت به نت

مقالات

مقالات

آشنایی کامل با مترونوم

  • انتشار1398/12/15
  • 1210بازدید
آشنایی کامل با مترونوم

 

مترونوم چیست؟

 

یکی از عوامل مهم در موسیقی نگهداشتن ریتم ثابت و منظم یک قطعه از موسیقی می باشد، برای انجام این کار نیاز به یک مترونوم دارید. همچنین مترونوم می تواند به تقویت ریتم نوازنده کمک کند و نوازنده می تواند ریتم های خیلی کند تا سریع را اجرا کند. استفاده از این ابزار بعد از مدتی می تواند نوازنده را به این قابلیت برساند که کلیه ریتم ها را با هر سرعتی که دارند اجرا کند و آمادگی لازم را برای همکاری با گروهها و استودیوهای موسیقی پیدا کند. مترونوم اولین بار در سال 1814 توسط یوهان ملتسیل اختراع شد. بعد از ملتسیل، اتین لولی و نیکولاس وینکل هم در بهبود مترونوم ابداع شده اولیه نقش زیادی ایفا کردند. انواع مختلفی از این ابزار در بازار وجود دارد که در ادامه جهت آشنایی با مترونوم  به معرفی انواع مترونوم می پردازیم.

 

 

مترونوم مکانیکی

 

انواع بسیار قدیمی مترونوم، مترونومهای مکانیکی هستند. همانطور که از اسم این مترونومها پیداست، این انواع با نیروی مکانیکی کار می کنند و از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند. مترونوم مکانیکی دارای یک پاندول است که مانند پاندول ساعت حرکات رفت و برگشتی دارد و با این حرکت صدای تیک و تاک تولید می کند. این حرکت رفت و برگشتی ریتم جذاب بصری را برای چشم یک نوازنده ایجاد می کند. نوازنده می تواند با استفاده از یک وزنه که به پاندول متصل است سرعت قطعه مورد نظر را تنظیم کند بدین ترتیب که می تواند بتدریج با نزدیک کردن وزنه به انتهای پاندول سرعت اجرای قطعه را کاهش دهد.

 

مترونوم مکانیکی

 

 

مترونوم دیجیتالی

 

جدیدترین انواع مترونومها که بعد از انواع مترونوم مکانیکی به بازار عرضه شدند مترونومهای دیجیتالی هستند. این انواع با اشکال و برندهای متنوعی در بازار وجود دارند و بعنوان تیونر برای کوک کردن سازها نیز قابل استفاده اند. با استفاده از این مترونومها می تواند با استفاده از یک دکمه ریتم و سرعت قطعه مورد نظر را تعیین کرد. این انواع قابلیت اتصال به هدفون را هم دارند.  مترونومهای دیجیتال که در بازار وجود شامل انواع دیال (Dial)، کلیپ آن (Clip on)، کردیت کارد (Credit Card)  و این ایر (In Ear) می باشد.

 

مترونوم دیجیتالی

 

 

دیال (Dial): این نوع از مترونیوم به انواع مکانیکی شباهت زیادی دارد از این لحاظ که دارای یک شماره گیر چرخان است و سرعت این شماره گیر را می توان روی سرعت دلخواه تنظیم کرد. ولی این نوع با باتری کار می کند و دارای یک صفحه ال ای دی هست. از آنجائیکه می توان از هدفون برای این نوع استفاده کرد و صدای تیک و تاک به خوبی شنیده می شود.

 

کلیپ آن (Clip on): انواع  Clip on را می توان با استفاده از یک گیره به لباس یا پایه نت متصل کرد و برخلاف نوع dial می توان بصورت دیجیتالی، تمپو را تنظیم کرد.

 

کردیت کارد (Credit Card) : کردیت کارد جز کوچکترین انواع مترونوم محسوب می شود و به اندازه یک کارت اعتباری هست. این نوع دارای دکمه های بسیار کوچک است که کمی کار کردن با آن سخت است.

 

این ایر (In Ear): این نوع ار می توانید مستقیما در گوش خود قرار دهید. از آنجائیکه دارای اندازه بسیار کوچک است کارکردن با دکمه های آن بسیار سخت است و برای هر بار تنظیم تمپو این نوع را از گوش خارج کنید.

 

 

 

معرفی تیونر برای گوشی های اندروید

 

 

اپلیکیشن مترونوم

 

البته قابل ذکر است که امروزه با توجه به گسترش انواع گوشی های هوشمند، انواع مختلف اپلیکیشن مترونوم برای اندروید نیز در بازار وجود دارند که فعالان در زمینه موسیقی می توانند این نرم افزارها را روی گوشی خود نصب کنند و از آن براحتی استفاده کنند.

 

اپلیکیشن مترونوم

 

 
مزایا و معایب انواع مترونوم دیجیتال و مکانیکی
 

از مزایای مترونومهای دیجیتال می توان به اندازه مناسب و پرتابل بودن آن اشاره کرد. همچنین دارای قابلیت اتصال به هدفن را دارند و شدت صدا نیز در این انواع قابلیت تنظیم دارد. اما در عین حال معایبی نیز دارد که می توان به احتیاج آن به باتری اشاره کرد و همچنین کند بودن تغییر تمپو در برخی انواع آن اشاره کرد. گاها بسته به اینکه چه مدلی باشد ممکن است صدای خیلی خوبی تولید نکند.

از مزایای انواع مکانیکی می توان به عدم نیاز آن به باتری اشاره کرد که استفاده از آن را راحت می کند و فقط لازم است شما آن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا بطور دقیق عمل کند. ضمن اینکه صدای گوش نواز با سرعت قابل تنظیم دارد. انواع مکانیکی معایبی نیز دارند که یکی از آن ها عدم قابلیت اتصال آن ها به هدفن است. همچنین قدرت نشان دادن ضرب های تاکید دار را ندارد و فقط تک صدا تولید می کند و تنوع در تولید صدا ندارد.

 

 

300 دقیقه ویدئوی آموزشی تئوری موسیقی با مراجعه به این لینک . دوره ای که هر نوازنده باید بگذراند

 

 

روش کار با مترونوم
 

نکاتی که قبل از استفاده از مترونوم باید بدانید شامل موارد زیر است:

  • لازم است بدانید که واحد سرعت در مترونوم یا همان تمپو  ضرب در دقیقه (BPM) است. بهتر است قبل از کار با مترونوم ابتدا قطعه را تمرین و آن را حفظ کنید و سپس به سراغ تمرین با آن بروید. در مراحل اولیه کار سرعتی کمتر از سرعت در نظر گرفته شده برای قطعه مورد نظر را انتخاب کنید تا کاملا به آن مسلط شوید. بتدریج می توانید سرعت آن را افزایش دهید. وقتی شما برای شروع کار از سرعت پایین استفاده می کنید این می تواند سبب شود در حین کار زیر و بم قطعه مورد نظر را بیابید و به خوبی به صدای ساز دقت کنید. نکته دیگری که ما به شما توصیه می کنیم اینست که در حین اجرا صدای اجرای خود را ضبط کنید تا بعدا به آن گوش دهید و بهتر بتوانید به معایب کار خود پی ببرید. بعد از اجرای دقیق قطعه، بتدریج سرعت را بالا ببرید از افزایش پرشی سرعت خودداری کنید و تنها یک عدد آن را بالا ببرید. اینکار اشتیاق و انگیزه شما را برای تمرین زیاد می کند.

 

0