فروشگاه

پیش درآمد آواز افشاری در سه تار

  • انتشار1402/08/11
پیش درآمد آواز افشاری در سه تار

 

آموزش پیش درآمد آواز افشاری در ساز سه تار

سلام بر هنرجویان عزیز وب سایت نت به نت. همانطور که وعده داده بودیم، ششمین بخش از کتاب آموزش سه تار استاد ذوالفنون به تدریس استاد علی اقبال آغاز شد. این جلسه، درس اول از آواز افشاری به نام پیش درآمد است که از ساخته های زیبای درویش خان می باشد.

 

شیوه استاد اقبال در آموزش آواز افشاری برای سه تار

عزیزان، شما که تا این مرحله آمده اید و سه تار نوازی را با استفاده از دوره های قبلی و بر اساس دستگاه های ماهور و شور و آوازهای دشتی، ابوعطا و بیات ترک یاد گرفته اید؛ دیگر مبتدی نیستید. شما دیگر یک نوازنده نیمه حرفه ای یا متوسط به حساب می آیید. از این رو دیگر مثل پکیج های قبلی، در این ویدیوها به نت خوانی و سلفژ درس ها پرداخته نمی شود. علت:

1- شما کاملا به نت خوانی مسلط هستید و دیگر نیازی به باز کردن مبحث های تئوری موسیقی در زمینه موسیقی ندارید. علائم و اصطلاحات را می شناسید.

2- وقت شما اکنون ارزشمند تر از آن است که صرف مباحث تکراری و قبلا کار شده نت خوانی و سلفژ شود.

3- تمرکز این دوره و دوره های بعد روی تکنیک های مضراب و انگشت گذاری است. قرار است شما به اوج پختگی در مهارت های سه تار نوازی برسید. پس انرژی خود را صرفا روی این موارد مهم معطوف می کنیم.

 

نکته مهم: عزیزانی که قصد دارند آموزش سه تار را از ابتدا شروع کنند، حتما از بخش اول آموزشی، یعنی پکیج ماهور استفاده نمایند. برای این کار به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 

دستگاه ماهور گام اول یادگیری سه تار

 

آموزش سه تار بر مبنای ردیف موسیقی دستگاهی

سه تار یک ساز سنتی است که در موسیقی دستگاهی ایران کاربرد فراوانی دارد. لذا همیشه گفته ایم بهترین روش برای یادگیری سه تار، روشی است که مبتنی بر مبانی موسیقی ایرانی و شناخت دستگاه ها و آوازها باشد. کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون، یک مجموعه و مرجع معتبر برای یادگیری نوازندگی با سه تار بر اساس مبانی موسیقی ایرانی است. با متد و خط مشی کتاب استاد ذوالفنون، سه تار را از اصلی ترین مجرای خود یعنی ردیف موسیقی یاد می گیرید. فرم های اصلی موسیقی، شناخت دستگاه های موسیقی ایرانی، گوشه های مهم و... همه و همه در آموزش سه تار بر اساس این کتاب در وبسایت نت به نت تدریس می شود و تاکنون بیش از دو هزار هنرجوی فعال کار یادگیری خود را با این وبسایت و تحت آموزش استاد اقبال شروع کرده اند و تا مراحل بالاتر ادامه داده اند.

 

آموزش پیش درآمد افشاری اثر درویش خان

در این جلسه اولین درس از دوره آموزش آواز فشاری برای سه تار را مشاهده می کنید. نام درس پیش درآمد است. پیش درآمد یکی از فرم های اصلی موسیقی سنتی است. موسیقی دستگاهی از مجموع گوشه هایی تشکیل شده است که هر کدام توسط ردیف نویسان و موسیقیدانان بزرگ ایران خلق و ثبت شده اند. پیش درآمد یک فرم متریک در موسیقی است. بدون خواننده و توسط اکثر نوازندگان گروه انجام می شود. تندای نسبتا بالایی دارد و فلسفه آن پیش نمایشی از حال و هوای اجرا می باشد.

برای کسب اطلاعات تخصصی در مورد پیش درآمد به لینک زیر مراجعه کنید.

 

تعریف ساده درآمد و پیش درآمد در موسیقی دستگاهی ایران

 

نکات مهم آموزشی درس اول پیش درآمد افشاری

- کوک سه تار برای پیش در آمد افشاری دقیقا همان کوک اصلی سه تار، یعنی "دو سل دو دو" است.

- علامت های تغییر دهنده مربوط است به بمل برای پرده نت Si، و همچنین کرن برای پرده نت Mi

- حتما نت قطعه در مقابلتان قرار داشته باشد و از روی نت میزان ها را اجرا کنید.

- تکنیک های اشاره، کندن، مضراب ریز به وفور در این درس با شما کار می شود. حتما به صورت دقیق نحوه اجرای آنها را درست مطابق با تدریس استاد اقبال اجرا کنید. همینطور زینت هایی که در درس وجود دارد را مورد توجه قرار دهید.

- در مواقع اتصال دو نت به یکدیگر، فاصله بین نت مبدا با مقصد را با مضراب ریز پر کنید.

 

جلد دوم کتاب آموزش سه تار ذوالفنون را تهیه کنید

اگر تا به حال جلد دوم کتاب استاد ذوالفنون را تهیه نکرده اید، این کار را حتما در اسرع وقت انجام دهید. آموزش آواز افشاری، دومین بخش از جلد دوم این کتاب است که به صورت هفتگی آموزش داده می شود.

انواع کتاب آموزش سه تار استاد ذوالفنون در همه کتابفروشی های معتبر در سطح کشور ارائه می شود. در فروشگاه نت به نت نیز می توانید به صورت آنلان این کتاب را خریداری کرده تا به دستتان برسد. آدرس زیر شما را مستقیم به صفحه خرید این کتاب هدایت می کند.

 

خرید کتاب آموزش سه تار جلال ذوالفنون - جلد دوم

 

برنامه ریزی برای کار با دوره جدید آموزش سه تار

آموزش آواز افشاری، دوره جدید آموزش سه تار در وبسایت نت به نت است. هر دوره نسبت به پکیج های قبلی سطحی بالاتر و تمریناتی پیشرفته تر دارد. برای آنکه به صورت بهینه بر همه تکنیک ها و مهارت های لازم در این دوره مسلط شوید، نیاز دارید یک برنامه ریزی دقیق انجام دهید و حداقل روزی یک ساعت را به تمرین کردن بپردازید. آواز افشاری شامل یازده قسمت می شود، که تقریبا سه ماه به طول خواهد کشید. تمرین منظم تنها عاملی خواهد بود که به پشتوانه آن بتوانید بدون هیچ مشکلی از پس این دروس بر آمده و قابلیت های سه تار نوازی خود را به شدت افزایش دهید.

 

سوالات متداول

آواز افشاری، ششمین بخش از مجموعه چهار جلدی کتاب آموزش سه تار استاد ذوالفنون است. پیش نیازهای لازم برای یادگیری این دوره، بخش های قبلی کتاب در وبسایت نت به نت می باشد. یعنی دستگاه های ماهور و شور، همچنین آواز های دشتی، ابوعطا و بیات ترک.
دوره افشاری مشتمل بر یازده درس است که مهمترین گوشه های این آواز در آن تدریس می شود. یادگیری این دوره در صورت تمرین منظم سه ماه به طول خواهد انجامید.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما