فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- درس چهاردهم- آواز بیات ترک- تصنیف قدیمی

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سه تار-آواز بیات ترک می باشد.
  • انتشار1401/01/09
  • بازدید
آموزش سه تار- درس چهاردهم- آواز بیات ترک- تصنیف قدیمی

سلامی دوباره خدمت هنرجویان سه تار در وبسایت آموزش مجازی موسیقی نت به نت. به درس چهاردهم از آواز بیات ترک، از متعلقات دستگاه شور رسیدیم. این درس که یک تصنیف قدیمی در موسیقی ایرانی است در صفحه ۱۸ جلد دوم کتاب آموزش سه تار استاد ذوالفنون قرار دارد و علی اقبال، مدرس آموزش مجازی سه تار نت به نت آن را برای شما تدریس می کند.

هر دستگاه و آواز موسیقی ایرانی، متشکل از بخش های مختلفی است که آن ها را به عنوان درآمد، پیش درآمد، گوشه های ضربی و آوازی، رنگ، تصنیف، چهار مضراب و... میشناسیم. ردیف دانان معتبر موسیقی ایرانی هر کدام در چینش این قسمتها، روایات مخصوص به خود را داشته اند که شاکله یک دستگاه و یا آواز را معرفی می کند. برخی از گوشه ها یا تصانیف، که منبعی قدیمی دارند، الهام بخش بسیاری از آهنگ سازان و خواننده ها در تولید آهنگ و تصنیف می گردد. مثلا رد پای این تصنیف قدیمی که شما نواختن آن را در این درس یاد می گیرید، در آهنگ به جهان خرم از آنم که جهان خرم اوست با صدای مخملین استاد شهرام ناظری بر روی شعر زیبای استاد سخن، سعدی شیرازی به چشم می خورد.

اگر علاقه‌مند هستید با ماهیت و ساختار تصنیف آشنا شوید، می توانید مقاله «تعریف تصنیف و مشخصات آن در موسیقی سنتی» که در بخش مقالات وبسایت نت به نت و در شاخه مبانی موسیقی ایرانی قرار دارد را مطالعه بفرمایید.

درس امروز، یک تمرین مختصر و کوتاه است، اما در عین حال بار آموزشی زیادی را به همراه دارد. کسر میزان یا ضرب آهنگ آن دو چهارم است که بیانگر دو نت سیاه در یک میزان می باشد. در رعایت کشش نت ها و همچنین دستورات میزان دقت لازم را داشته باشید. در انگشت گذاری نیز به شماره انگشت مربوطه که روی برخی از نت ها قرار دارد، توجه فرمایید و طبق الگوی آموزشی پیش بروید. موفق باشید

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما