سایت آموزشی موسیقی نت به نت

فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس دهم- مثنوی

  • انتشار1400/09/09
  • 0 نفر
  • 314بازدید
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس دهم- مثنوی

 

سلام بر شما عزیزان همراه وبسایت نت به نت و هنرجویان گرامی ساز سه تار. با یکی دیگر از دروس آموزش مجازی سه تار در خدمت شما هستیم. درس دهم از آواز بیات ترک در جلد دوم کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون، با نام مثنوی که یک گوشه آوازی است، موضوع آموزشی این هفته آموزش مجازی سه تار می باشد. استاد اقبال مثل همیشه تمام نکات مربوط به نت خوانی و اجرای درس را به شما آموزش می دهد. در ادامه کمی با گوشه مثنوی در ردیف موسیقی سنتی ایران آشنا شویم.

گوشه مثنوی در ردیف موسیقی، یکی از آوازهای احساسی و بسیار زیباست که غالبا در آواز افشاری اجرا می گردد. وجه تسمیه یا علت نامگذاری آن به مثنوی خوانی کتاب مثنوی معنوی مولانا بر می گردد. بحر عروضی آن فاعلاتن فاعلاتن فاعلات است. این گوشه حال و هوایی روایی دارد و طی آن از اشعار حکایت گونه استفاده می شود. این گوشه با اشتراکات فراوان در آوازهای دیگر دستگاه شور، مثل ابوعطا و بیات ترک و بیات اصفهان نیز وجود دارد و در دستگاه های ماهور و نوا نیز اجرا می گردد. از نظر احساسی بسیار قوی است و اشعار به صورت متکلم وحده یا مع الغیر و با حالت مناجات توسط خواننده اجرا می گردد. اجرای مثنوی افشاری در دعای ماه رمضان توسط استاد محمد رضا شجریان را حتما شنیده اید. این دهان بستیم دهانی باز شد...

تمرین های این درس در صفحه 15 کتاب واقع است. از آنجا که یک قطعه آوازی است، میبایست به اجرای دقیق و به موقع نت ها بسیار دقت داشته باشید. قطعات آوازی بیشتر متکی بر حس نوازنده است و زیبایی اجرای آن به درک نوازنده از حال و هوای قطعه بر می گردد. رعایت صحیح تحریرها اهمیت فوق العاده ای دارد. مکان تحریر ها در خطوط حامل با خط چین مشخص شده است. با یادگیری این گوشه زیبا از اجرای آن لذت ببرید.

 

 

 

برای دانلود فایل ها شما باید ابتدا عضو سایت بشوید و سپس اقدام به خرید فایل ها بفرمایید بعد از خرید می توانید آنهارااز این مکان ویا از پروفایل کاربری قسمت سفارشات بخش لیست خرید دانلود بفرمایید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید از صفحه راهنمای خرید دیدن فرمایید.

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس دهم- مثنوی (دانلود) افزودن به سبد خرید-40,000 تومان

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0