سایت آموزشی موسیقی نت به نت

فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس نهم- فیلی

  • انتشار1400/09/02
  • 0 نفر
  • 312بازدید
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس نهم- فیلی

 

درود خدمت دوستداران موسیقی اصیل ایرانی، همراهان ما در وبسایت نت به نت و هنرجویان ساز اصیل سه تار. درس نهم از آواز بیات ترک را مشاهده می نمایید. این درس مربوط به یکی از گوشه های بیات ترک از آوازهای دستگاه شور با نام فِیلی می باشد که قطعه ای آوازی است و در صفحه 14 از جلد دوم کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون قرار دارد. علی اقبال این درس را هم مثل دروس گذشته بر روی سه تار به شما آموزش می دهد.

گوشه فیلی قطعه ای آوازی در آواز بیات ترک است. میزان ضربی ندارد و شما عزیزان باید برای تمرین، دقت ویژه ای در زمانبندی اجرای نت ها داشته باشید. آواز در موسیقی سنتی ایران جایگاه بسیار والا و ویژه ای دارد، همان قدر که برای نواختن قطعات ریتمیک و دارای ضرب تلاش می کنید، برای قطعات آوازی نیز باید این تلاش را به خرج دهید. در آینده قرار است اجراهایی داشته باشید که آواز و تصنیف و رِنگ و چهار مضراب و هر چه که مربوط به اجرای یک دور کامل موسیقی دستگاهی است را بنوازید. مخصوصا برای آواز، که خواننده متمرکز بر روی نواخت شما و جواب آوازهای شما خواهد بود. تاخیر و شتاب در اجرای هر نت، زیبای اثر را از بین می برد.

گوشه فیلی بیات ترک شباهت بسیار زیادی با همین گوشه در دستگاه ماهور دارد. دارای حال و هوایی تقریبا یکسان نسبت به یکدیگر هستند. شاید عمده تفاوت این دو در کوک باشد. کوک لازم برای سه تار دو فا دو دو می باشد. گوشه فیلی برای آواز بیات ترک در ردیف های میرزا عبدالله دوامی و کریمی روایت شده، بسیار زیبا و دل انگیز است و مطمئنا از یادگیری و اجرای آن لذت کافی را خواهید برد. ابتدا یک دور ویدیوی آموزشی را به صورت کامل مشاهده نموده و سپس به همراه سه تار خود به یادگیری این درس شیرین بپردازید.

 

 

برای دانلود فایل ها شما باید ابتدا عضو سایت بشوید و سپس اقدام به خرید فایل ها بفرمایید بعد از خرید می توانید آنهارااز این مکان ویا از پروفایل کاربری قسمت سفارشات بخش لیست خرید دانلود بفرمایید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید از صفحه راهنمای خرید دیدن فرمایید.

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس نهم- فیلی (دانلود) افزودن به سبد خرید-40,000 تومان

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0