فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس پنجم- قطعه ضربی

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سه تار-آواز بیات ترک می باشد.
  • انتشار1400/06/07
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس پنجم- قطعه ضربی

 

سلام بر همراهان وبسایت آموزش موسیقی نت به نت و هنرجویان ساز سه تار. در این ویدیوی آموزشی، علی اقبال درس پنجم از آواز بیات ترک در صفحه نهم از جلد دوم کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون را به شما آموزش می دهد. نام این درس قطعه ضربی است و همانطور که از نامش مشخص است به قطعه ای گفته میشود که در اصل جزء ردیف موسیقی نباشد (در قالب تصنیف، چهارمضراب، پیش درآمد و و رنگ نیستند) و از ضرب‌آهنگ ثابت و متر مشخصی برخوردار باشد. قطعه های ضربی در دستگاهها و آوازهای مختلف اجرا می شوند و با الگوهای مشخصی از یکدیگر تفکیک می شوند (دو ضربی، سه ضربی و...).

استاد ذوالفنون نیز قطعه ضربی را بعد از درس خسروانی در آموزش ها قرار داده است. این تمرین برای هنرجویان سه تار بسیار مفید است؛ چرا که هم ریتم موزون آن هنرجو را با سر ضرب نوازی بیشتر آشنا می کند، هم مانوری که روی دسته سه تار شکل می گیرد، موجب تقویت هنر انگشت گذاری در هنرجو می گردد. لذا تکرار این تمرین علاوه بر لذت بردن از زیبایی آن (ضربی های شور بسیار دلنوازند) باعث تسلط بیشتری بر دسته سه تار می گردد. از تکرار بیش از حد آن نترسید، هر چه بیشتر بنوازید منفعت بیشتری نیز خواهید برد.

آموزش سه تار در وب سایت نت به نت

 

علامت های دستوری در خطوط حامل از دراب که با حرف m مشخص شده تا علائم عرضی یا تغییر دهنده که در این درس سی بمل و می کروم می باشد را به خوبی اجرا کرده به ذهن بسپارید.

کسر میزان دو چهارم است و بهتر است برای یادگیری این تمرین از سرعت آهسته شروع کنید. مثلا مترونوم را روی ۴۰ بگذارید و کم کم آن را افزایش دهید.

کتاب و صفحه نت آن هم حتما در مقابلتان باشد و استاد هر چه که گفت را با آن تطبیق دهید.

موفق و پیروز باشید.

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما