فروشگاه

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس سوم- کرشمه

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سه تار-آواز بیات ترک می باشد.
  • انتشار1400/05/01
  • بازدید
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس سوم- کرشمه

 

با عرض سلامی مجدد خدمت شما هنرجویان آموزش مجازی سه تار و دنبال کنندگان وبسایت نت به نت. به درس سوم از آواز بیات ترک رسیدیم. این درس در صفحه ۸ جلد دوم کتاب آموزش سنتور استاد ذوالفنون قرار دارد و یکی از گوشه های بسیار محبوب ردیف دستگاهی موسیقی سنتی ایران به نام کرشمه را در بر می گیرد. علی اقبال با دقتی خاص و کیفیتی بی نظیر از لحاظ تصویر این درس را به شما آموزش می دهد.

کرشمه در لغت به غمزه معنا می شود و به اشارتهای دلبرانه با چشم و ابرو اطلاق می گردد.

کرشمه دارای وزن منحصر به خود می باشد و همین وزن متریک خاص کرشمه است که آن را قابل اجرا در همه دستگاههای موسیقی می نماید. هر چند کرشمه دارای مد مشخصی نیست اما ساختار وزن خاص آن قرابتی نزدیک با اشعاری با وزن عروضی مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلاتن دارد. این وزن شعر بسیار رایج و دلنشین است، به همین سبب کرشمه یکی از پر تکرار ترین گوشه های موسیقی ایرانی است. کرشمه تندایی آهسته دارد و حس و حالی محزون را به خود می گیرد و برای قطعات آوازی بسیار مناسب می باشد.

برای یادگیری این گوشه ابتدا یک دور ویدیو آموزشی را به دقت تماشا کنید. تمام نکات را استاد اقبال به شما می گوید. از مضراب های چپ و راست گرفته تا علائم تغییر دهنده. همچنین برای سهولت در یادگیری شما عزیزان، دوربین دوم بر روی دسته ساز فوکوس شده تا در مواقعی که نیاز به نمای نزدیک انگشت گذاری روی دسته سه تار باشد، با وضوح بالایی بتوانید آن را تماشا کنید.

نواختن گوشه کرشمه آن قدر لذت بخش است، که قطعا یادگیری آن نیز برایتان شیرین خواهد بود. اما شرط درست نواختن را هیچگاه فراموش نکنید. همانطور که استاد بارها در ویدیوهای آموزشی خود گفته اند، هنر درست نواختن هدف اصلی ماست. پس درس ها را به حدی تمرین کنید که با تسلط کامل و بدون اشکال بتوانید بنوازید. در غیر این صورت توصیه می کنیم سراغ درسهای بعدی نروید.

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما