فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس دوم- درآمد

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سه تار-آواز بیات ترک می باشد.
  • انتشار1400/04/24
  • بازدید
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس دوم- درآمد

 

سلامی دوباره به هنرجویان عزیز ساز سه تار و همراهان گرامی‌مان در وبسایت نت به نت. درس دوم آواز بیات ترک موضوع آموزشی این جلسه آموزش مجازی سه تار خواهد بود که مثل همیشه استاد اقبال آن را به شما آموزش می دهد. نام این درس از آواز بیات ترک، درآمد می باشد. درآمد قطعه ای آوازی است که فاقد ریتم ضربی می باشد و به عنوان اولین گوشه در دستگاه های موسیقی اجرا می گردد. (هر چند که قبل از درآمد، معمولا پیش درآمد اجرا می گردد، اما پیش درآمد گوشه دستگاهی قلمداد نمی گردد).

همانطور که گفتیم، درآمد میزان ضربی ندارد و شما عزیزان می بایست طبق نت و میزان به میزان به پیش بروید. علامت های دستوری در خطوط حامل این درس از اهمیت زیادی برخوردارند. وجود نقطه زیر نت اشاره به تکیه دارد. کاربرد تکیه مانند تشدید در زبان فارسی است. علامت ۷ به مضراب چپ و ۸ به مضراب راست تاکید دارد. کمانی که بین دو نت قرار دارد و همانند یک پل نت مبدا را به مقصد متصل می کند، خط اتصال نام دارد. این اتصال با مضراب ریز صورت می پذیرد. علامت m هم به اجرای درّاب اشاره دارد. علامت های تغییر دهنده روی نت های سی و می تعریف شده که به ترتیب بمل و کرن می باشد.

 

تکنیک های مضراب و انگشت گذاری در تار و سه تار

 

از آنجا که درآمد میزان ضربی ندارد و نمی توان از مترونوم یا ضرب پا استفاده نمود، بهترین راه برای نواختن درست نت ها این است که آواز این قطعه را زمزمه کنید. با خواندن شعر آواز دقیقا نت ها را در جای خود خواهید نواخت. البته بهتر است یکبار ویدیو را بدون ساز به تماشا بنشینید و ذهن خود را آماده نمایید، سپس با ساز به تمرین آن بپردازید.

شما همراه با استاد اقبال و متد ایشان مطمئنا پله های نوازندگی را یک به یک طی خواهید کرد، همانگونه که جلد نخست  کتاب آموزش سه تار استاد ذوالفنون را با موفقیت سپری کرده اید. منتظر جلسات بعدی باشید. با آرزوی موفیقیت برای شما.  

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما