سایت آموزشی موسیقی نت به نت

چگونه بدون رفتن به کلاس سه تار یاد بگیرم؟ - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

چگونه بدون رفتن به کلاس سه تار یاد بگیرم؟

  • انتشار1397/10/26
  • 0 نفر
  • 81915بازدید
چگونه بدون رفتن به کلاس سه تار یاد بگیرم؟

با سلام حضور شما همراهان عزیز نت به نت. احتمالاً عنوان این مقاله برای کسانی که قصد دارند سه تار را بدون استاد یاد بگیرند جذاب و سوال برانگیز است. البته حتما به این موضوع پی برده اید که منظور از یادگیری سه تار آن هم بدون استاد چیست. در واقع منظور ما، آموزش مجازی سه تار یا همان آموزش از طریق اینترنت است. به لطف گسترش اینترنت در تار و پود زندگی انسانها، تقریباً هر مهارتی را میتوان بدون استاد یاد گرفت. البته نه اینکه بدون استاد، به جای اینکه شما پیش استاد بروید، استاد را در کنار خود خواهید داشت. سالها قبل با کتابهای آموزشی مهارت های مختلف را فرا میگرفتیم. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های  مالتی مدیا و در دسترس بودن آن برای تمام اقشار جامعه، میتوانیم هر مهارتی را به صورت ویدیوهای آموزشی و یا فایلهای صوتی و تصویری بیاموزیم. یادگیری سه تار هم از این قاعده مستثنی نیست. هنرجویانی که بنا به دلایلی که ذکر خواهم کرد، توان رفتن به کلاس آموزشی سه تار را ندارند، میتوانند به روش مجازی سه تار بیاموزند.

 

بسته آموزشی ماهور برای سه تار


چه کسانی از آموزش سه تار به روش مجازی استقبال میکنند

طبق تجربه و صحبت با هنرجویان مجازی سه تار، دریافتیم که علاقه مندان به یادگیری سه تار به صورت مجازی به چند دسته تقسیم میشوند 1 – آنهایی که توانایی مالی کافی برای رفتن به کلاس ندارند 2- آنهایی که وقت کافی به دلیل مشغله کاری ندارند 3- آنهایی که در مناطق محروم کشور زندگی میکنند به دلیل بعد مسافت به استاد دسترسی ندارند 4- هموطنان مقیم خارج کشور

و البته بعضی عزیزان هم به دلیل راحتی آموزش آنلاین این روش را انتخاب میکنند. اگر بخواهیم نگاه ریز بینانه تری داشته باشیم اکثر مردم به دو دلیل اولی که ذکر شد به آموزش مجازی روی می آورند. «پول و زمان» چیزی که فقدانش بیشتر در جامعه ما احساس میشود. البته ناگفته نماند هزینه آموزش در ایران به مراتب کمتر از کشورهای دیگر است.

 

مزایای یادگیری سه تار به روش مجازی

در این روش همه چیز را خودتان مدیریت میکنید. از زمان یادگیری دروس تا تمریناتی که باید انجام دهید. هزینه‌ای که میپردازید نسبت به کلاس حضوری بسیار پایینتر است و همچنین زمان شما برای رفت و آمد به کلاس هدر نمیرود. بیایید یک سناریو را تصور کنیم. خودتان را در نقش یک علاقه مند به ساز سه تار قرار دهید که قصد دارید این ساز را یاد بگیرید. اما نه وقت کافی برای رفتن به کلاس دارید و نه پول کافی. برای اینکه بتوانم طبیعی تر داستان را جلوه دهم همین وبسایت (نت به نت) را استاد مجازی شما معرفی میکنم. اولین کاری که میکنید در اینترنت سرچ میکنید. ویدیوهای مختلفی در این زمینه میبینید. در این بین به یکی از ویدیوهای آموزشی علی اقبال برمیخورید، احساس میکنید ارتباط بهتری با آموزشهای او برقرار میکنید و مطالب و درسها را خیلی ساده به شما انتقال میدهد، وارد وبسایتش میشوید و در انتهای وبسایت به آدرس کانال تلگرامی او برمیخورید. اکثر ما چون اپلیکیشن تلگرام را داریم ترجیح میدهیم آموزشها را از طریق تلگرام دنبال کنیم. به احتمال زیاد لحظه اول ورود به کانال دچار سردرگمی میشوید که «از کجا باید شروع کنم ؟» بله حق با شماست و پس از خواندن مقالات داخل کانال  سوالات بیشتری از این قبیل برایتان پیش می آید.

1– با چه کتابی شروع کنم؟

2 – نقطه شروع کجاست و کجا درسها را بیابم؟

3 – آیا میتوانم با این روش سه تار یاد بگیرم؟

4 – چگونه بدون استاد و با استفاده از ویدیوها درسها را یاد بگیرم؟

5- از کجا سه تار تهیه کنم؟

 

این سوالات برای شما بعضاً به نگرانی تبدیل میشود. اگر کمی کم همت و بی انگیزه باشید همان روزهای اول دلسرد میشوید و از کانال لفت میدهید. ولی اگر شور و شوق یادگیری در شما زیاد باشد، با آقای اقبال مشورت میکنید و به دنبال اولین درس آموزشی میگردید. دوستان عاشق به شما تبریک میگویم که انگیزه و باورهای خوب برای یادگیری سه تار به روش مجازی دارید. از عزیزانی هم که هنوز به خودباوری نرسیده اند  خواهش میکنم زود جا نزنید و اصلا نگران نباشید. یادگیری به روش مجازی نه تنها خیلی شیرینه، بلکه خیلی هم ساده است که در ادامه برایتان خواهم گفت و اکنون در ادامه جواب سوالات بالا را تک به تک پاسخ میدهم. 

 

 جهت خرید سه تار از فروشگاه نُت به نُت دیدن کنید

 

با چه کتابی شروع کنم؟

در ابتدای کار حتما باید کتاب تهیه کنید. من خیلی روی این موضوع تأکید دارم. کتابی را که من طبق درسهای آن پیش میروم، جلد اول آموزش سه تار از استاد جلال ذوالفنون است. به چند دلیل این کتاب را انتخاب کردم 

1 – از صفر شروع به آموزش کرده است. یعنی شما اگر هیچ اطلاعاتی از مفاهیم تئوری موسیقی هم نداشته باشید با درسهای این کتاب میتوانید مباحث مورد نیاز تئوری موسیقی جهت یادگیری سه تار را فرا بگیرید.

2- در بین تمرینات با گوشه‌ها و درآمد و پیش درآمد و چهار مضراب در هر دستگاهی آشنا میشوید.

3 – در روند آموزش با تکنیکهای سه تار از قبیل « ریز – دراب – تکیه – خط اتصال – شلال و غیره....» آشنا میشوید. با توجه به تکنیک مورد نیاز برای هر درس، در انتهای آن صفحه توضیحاتی به زبان ساده داده شده است که برای هنرجو بسیار مفید میباشد.

4- در بین درسها و تمرینات، آهنگهای زیبا و جاویدان ایرانی نیز آموزش داده شده که این برای هنرجو لذت بخش است و به خاطر تمرینات یکنواخت خسته نمیشود و برای ادامه راه انگیزه لازم را به دست می آورد.

 

نکات مفید کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون

 

نقطه شروع کجاست و کجا درسها را بیابیم؟

در مرحله « اول » برای شروع سه تار نوازی به روش مجازی ابتدا باید دروس پیش نیاز کتاب استاد ذوالفنون را یاد بگیرید. درسهایی همچون دایره نت ها، کشش نت ها، استایل دست گرفتن سه تار و همچنین شیوه مضراب زدن. « توصیه میکنم حتما با کتاب پیش بروید» چون بدون کتاب سردرگم میشوید. تمام این درسهایی که داخل کتاب توضیح داده شده به همراه ویدیوی آموزشی در وبسایت وجود دارد. لذا به لینکی که در ادامه معرفی میشود درسهای پیش نیاز را مطابق با درسهای کتاب دنبال کنید و خوب یاد بگیرید. در مرحله « دوم » به درسهای اصلی کتاب میرسید. با مراجعه به لینکی که معرفی میشود. به قسمت درسهای ماهور بروید و از درس اول که «انگشت گذاری روی سیم اول» است شروع کنید. عزیزان، قبل از نواختن هر درس ویدیوی مربوط به آن را یک الی دوبار مشاهده کنید و سپس روی ساز اجرا کنید. در این بخش 9 درس ماهور را به رایگان مشاهده خواهید کرد. در ضمن این 9 درس در ابتدای کانال هم به صورت رایگان وجود دارد. برای یادگیری ادامه درسها به مرحله بعد میرویم در مرحله « سوم » با مراجعه به لینک پکیج آموزشی ماهور، این پکیج را تهیه میکنید. این پکیج شامل 29 درس میباشد یعنی کل بخش ماهور کتاب استاد جلال ذوالفنون داخل این بسته میباشد. پس ادامه این درسها را قدم به قدم دنبال میکنید. اگر مرتب و منظم درسها را کار کنید. به مدت سه ماه خواهید توانست بخش ماهور کتاب را تمام کنید. در مرحله « چهارم » به بخش شور کتاب استاد ذوالفنون میرسید. بعد از تهیه و دانلود پکیج آموزشی شور که شامل 19 درس میباشد، شروع میکنید طبق کتاب و مشاهده ویدیوها درس ها را پیش میبرید و این روال ادامه دارد. به مرور زمان درسهای جدید تولید میشود و شما نیز با آنها پیش خواهید رفت. اگر واقعا قصد ادامه راه را دارید با آموزشهای استاد اقبال همراه باشید و با متد ایشان پیش بروید و از مسیر کتاب معرفی شده خارج نشوید. ترتیب مرحله به مرحله آموزش را در لینکهای زیر دنبال کنید 

مرحله اول: دروس پیش نیاز

 مرحله دوم: درسهای رایگان ماهور

 مرحله سوم: بسته آموزشی ماهور

مرحله چهارم: بسته آموزشی شور

مرحله پنجم: بسته آموزشی آواز دشتی

مرحله پنجم - بسته آموزشی آواز ابوعطا

 

بسته های آموزشی سه تار بخش ماهور و شور

 

آیا میتوانم با این روش سه تار یاد بگیرم؟

ببینید دوستان همه چیز به خود شما بستگی دارد. من در بین هنرجویانم کسانی بودند که با 50 یا 60 سال سن توانستند سه تار را از صفر شروع کنند و با انگیزه ادامه دادند و پس از سه ماه آهنگ مرغ سحر را نواختند. هنرجویان جوان با 20 سال سن هم داشته ام که نتوانسته اند بعد از ماه ها آهنگی را بنوازند. لذا بیاید و برای خودتان هدف مشخص کنید. شما که تصمیم به یادگیری سه تار به روش مجازی گرفته اید به دلیل محدویت های مادی یا کم بود زمان به این روش رجوع کرده اید. اگر برای خودتان برنامه بریزید و هدفمند کار کنید، خیلی بهتر از کلاس میتوانید سه تار را یاد بگیرید. چون زمان دست خود شماست و دیگر هزینه های زیاد کلاس را ندارید. پس آموزش مجازی سه تار را  به عنوان یک فرصت خوب در نظر بگیرید و با ویدیوهای آموزشی مرتب و دقیق پیش بروید. خیلی از دوستان میگویند ما نمیخواهیم نوازنده حرفه ای باشیم. ما فقط میخواهیم به این توانایی برسیم که برای دلمان بنوازیم و یا اینکه در جمع خانواده آهنگی را بنوازیم، من به آنها حق میدهم. هنوز کسی نیامده است برای این عزیزان تصمیم بگیرد، همه قرار نیست حرفه ای شوند. همه قرار نیست مباحث پیچیده تئوری موسیقی را بدانند. فقط میخواهد در حدی بدانند که آهنگی را بنوازند و بس. من روش مجازی آموزش سه تار را به آنها پیشنهاد میکنم. البته من قصد دارم در ادامه راه هنرجویان را توانمندتر کنم تا قطعات پیچیده و سخت سه تار را هم بنوازند. ولی در کل بدانید فضای مجازی یادگیری سه تار کاملاً آزاد است و هرموقع درسی را به پایان رساندید میتوانید درس بعدی را یاد بگیرید. ولی برای اینکه سر در گم نشوید من برای شما یک برنامه تنظیم کرده ام که با توجه به این برنامه میتوانید خودتان را متعهد کنید. چون مغز انسان همشه دنبال یک مسیر مشخص است تا به واسطه آن بتواند برای خود برنامه بریزد. تنها تفاوت کلاس مجازی و حضوری همین « زور استاد» است. یعنی چون استاد درس را  از شما میخواهد، مجبورید خوب تمرین کنید تا استاد شما را بازخواست نکند. اما در این روش کسی بالای سر شما نیست. حس شما، درک شما، گوش شما نقش تعیین کننده برای درستی و نادرستی تمرین شما خواهد بود. برنامه پیش روی شما که به صورت جدولی تنظیم شده، برنامه ای مشخص و مدون میباشد که میتوانید به کمک آن برای تمرینات خود برنامه ریزی کنید.

 

قرار نیست همه نوازنده حرفه‌ای شوند، عده‌ای قصد دارند فقط سه تار یاد بگیرند و برای دلشان بنوازند.

 

جدول برنامه ریزی برای دروس آموزشی سه تار

جدولی برای شما تنظیم کرده ام تا به واسطه آن تمرینات خود را هدفمند کنید و به واسطه آن به خود متعهد شوید. این جدول به عنوان نمونه برای شما تکمیل شده تا بدانید چگونه از آن استفاده کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد چه روزی تمرین کنید و همه چیز دست خودتان است. با توجه به برنامه روزانه و کار و زندگی خود روزهایی را برای تمرین سه تار برای خود در نظر بگیرید. مدت زمان تمرین هم باز به خودتان بستگی دارد. فقط هرتایمی را در جدول نوشتید، به همان اندازه تمرین کنید. نه کمتر و نه بیشتر. بعد از پایان تمرین در خانه « تیک تایید» آن را تیک بزنید و همچنین به نسبت رضایت خود از تمرینتان به خود نمره بدهید. در قسمت ملاحظات هم میتوانید مثل تصویر زیر هر آنچه نیاز هست بنویسید. در قسمت پایین لینک فایل PDF جدول به صورت خام وجود دارد. میتوانید دانلود کنید، از آن پرینت بگیرید و استفاده کنید. 

 

جدول برنامه ریزی برای دروس آموزشی سه تار

 

دانلود فایل PDF جدول برنامه ریزی

 

چگونه بدون استاد و با استفاده از ویدیوها درسها را یاد بگیرم؟

این جمله را چندین بار گفته ام و بازهم تکرار میکنم. شمایی که تصمیم به یادگیری سه تار به روش مجازی گرفته اید، بنا به دلایلی نتوانسته اید کلاس حضوری بروید. مشکلاتی از قبیل « مالی – مشغله زیاد – بعد مسافت » و دیگر عواملی که برای خیلی از دوستان وجود داشته و من به آنها حق میدهم چون خودم هم این شرایط سخت را گذرانده ام و به شما این مژده را میدهم که به راحتی میتوانید با استفاده از ویدیوهای آموزشی من سه تار را یاد بگیرید. من مشکلات ریز و درشت خودم را از اوایل نوازندگی سه تار یادداشت کردم و طبق آنها برای شما ویدیو ساختم و چون به این باور معتقدم، وقتی مشکلی برای یکی وجود داشته باشد آن مشکل میتواند برای دیگری هم وجود داشته باشد لذا بدون شک ویدیوهای آموزشی من میتواند برای شما عزیزان موثر باشد. اما تفاوت شما با آنهایی که کلاس میروند این است که آنها استاد بالاسرشان است ولی برای شما اینطور نیست. مزیتی که روش آموزشی من برای شما خواهد داشت این است که خود کفا میشوید. یعنی خیلی در بند نت و قوانین موسیقی قرار نمیگیرید. هدف من این است که هنرجو قدرت بداهه نوازی را پیدا کند. آن آهنگی را که ازش خوشش آمد بنوازد. در جمع خانواده و دوستان بنوازد. برای خود آلبوم تشکیل دهد و بتواند برای خود آهنگسازی کند. اینها مواردی است که به جرات میگویم کمتر درباره است صحبت شده و در هیچ آموزشگاهی به شما نمی آموزند. به شما تبریک میگویم که آموزشهای من را انتخاب کرده اید و مطمئن باشید اگر به نکاتی که میگویم عمل کنید خیلی سریع به هدف خود میرسید.

 

مزیت‌های یادگیری سه تار به روش علی اقبال

 

به روش زیر درسهای آموزشی سه تار را یاد بگیرید 

دوستان گلم خیلی سریع برویم سر اصل مطلب. هنگامی که بسته های آموزشی را تهیه کردید، آنها را دانلود کنید. فرقی نمیکند چه روی کامپیوتر چه روی گوشی موبایلتان ولی پیشنهاد میکنم از هر طریق دانلود کردید در کامپیوتر ذخیره کنید تا همیشه داشته باشید. چون کاربردی است، بعد ها هم به دردتان میخورد. به ترتیب اولویت میگویم چگونه ویدیو ها را دنبال کنید. اگر تلویزیونتان فلش میخورد درسها را روی فلش بریزید و به تلویزیون منزل متصل کنید و با سازتان پای تلویزیون بشینید و طبق ویدیوها پیش بروید. چون تلویزیون های ال سی دی معمولا بزرگ هستند، تکنیکهای سه تار و نکات مضراب و انگشت گذاری را بهتر متوجه میشوید. اگر تلویزیونتان فلش نمیخورد، درسها را رول لپ تاپ بریزید و ببینید و درنهایت اگر لپ تاپ ندارید با گوشی خود ویدیوهای آموزشی را ببینید. و اما دیدن این ویدیو ها با دیدن فیلم فرق دارد. برای اینکه بتوانید خوب درکش کنید من راه کاری به شما میدهم. در مرحله اول ویدیوی یک درس را کامل ببینید. در هنگام دیدن به نت ها و همچنین توضیحاتی که میدهم گوش کنید. در مرحله دوم ویدیو را پخش کنید ولی نگاهتان کامل به نت ها باشد و فقط صدای ویدیو را گوش کنید تا انتهای درس. در مرحله سوم ساز را بردارید و ویدیو را پخش کنید. میزان اول درس را با دقت مشاهده کنید، حالا خودتان سعی کنید آن میزان را بنوازید. بعد میزان دوم را پخش کنید و مثل قبل سعی کنید خودتان آن را بنوازید و همینطور الی آخر. این حداقل کاری است که باید انجام دهید. البته بعضی دوستان در همان مشاهده اول کل ویدیو ساختار کل آهنگ را میفهمند و شروع میکنم به نواختن از روی نت ها که این بستگی به توانایی هر نوازنده دارد. پس اصلا از این بابت نگران نباشید که چرا طول میکشد تا یک آهنگ را یاد بگیرید. پیشنهاد من این است که خودتان با توجه به نت هر درس آن را تمرین کنید و میزان به میزان جلو بروید. هرکجا به مشکل برخورید از ویدیوی آن درس کمک بگیرید.

 

20 نکته مهم پیش از خرید سه تار باید بدانید

 

از کجا سه تار تهیه کنم؟

این سوال برای خیلی از هنرجویان پیش می آید که از کجا سه تار تهیه کنند و برای خرید سه تار به چه نکاتی باید دقت کنند. اتفاقا در این مورد مقاله ای مخصوص نوشته ام و در همین وبسایت قرار دارد. پیشنهاد میکنم حتما آن را مطالعه کنید. دوستان عزیزم توجه کنید، برای خرید سه تار به عکسهایی که داخل فروشگاه های اینترنتی قرار دارد اکتفا نکنید. سه تار پنجاه هزار تومنی با سه تار یک میلیونی از نظر ظاهری فرق چندانی ندارد. شما باید ساز را دست بگیرید. مقداری با آن بنوازید، ببینید آیا صدایش به دلتان مینشیند؟ آیا خوش دست است؟  آیا خوش ساخت است؟  مبادا صفحه و یا کاسه آن ترک داشته باشد و خلاصه موضوعات دیگر که باید مد نظرتان باشد. مهر ساز نشانه کیفیت آن نیست. اگر فروشنده این نکات را تضمین کرد، ساز را از آن بخرید. اگرنه این کار را نکنید چون مثل بعضی از هنرجویان بنده که خودسرانه و بدون دقت یک سه تار بی کیفیت  «از همه نظر» تهیه کرده اند و الان پشیمانند. حتی المکان حضوری به مغازه ساز فروشی بروید و از نزدیک مواردی را که در مقاله انتخاب سه تار مناسب نوشته ام را در مورد سازی که میخواهید بخرید تست کنید. بعضی از سازها فقط خوشگل هستند و ظاهر آنها گول زننده است دقت کنید این  سازها به قول معروف «در پاچه تان» نرود.اولین اولویت صدای ساز است که این سلیقه ای است. اولویت دوم کیفیت ساخت است و اولویت سوم ظاهر ساز است و درپایان این بخش عرض کنم که اگر با تمام این تفاسیر نتوانستید ساز مناسب انتخاب کنید و یا در انتخاب سه تار خوب تجربه و شناختی ندارید میتوانید با من مشورت نمایید تا یک ساز خوب به شما معرفی کنم.

 

سه تار پنج هزار تومانی

 

صحبت پایانی

شما دوست عزیزی که روش آموزش مجازی سه تار را شروع کرده اید بدون شک میگویم از نظر توانایی یک مرحله جلوتر از کسانی هستید که کلاس میروند. حتما میپرسید چرا؟ به این دلیل که شما هنرجو به معنای واقعی هستی زیرا جستجو میکنید. خود کفا شده اید، به توانایی های خودتان ایمان دارید و خودت استاد خودت میشوید. کسی که دائم استاد بالاسرش است و به قول معروف لقمه را میجود و در دهانش میگذارد هنر چندانی نکرده است. هنرجویی که خسته از سر کار می آید و حتی هنوز غذا نخورده است سازش را برمیدارد و تمرین میکند این همت میخواهد. هنرجویی که نابیناست و با صدای پادکست های آموزشی سه تار یاد میگیرد قابل ستایش است. هنرجویی که در مناطق محروم کشور دسترسی به هیچ استادی ندارد و با ویدیوهای آموزشی از صفر شروع میکند و طی دوماه « مرغ سحر» را مینوازند باید به او احسنت و دست مریزاد گفت. اینها یکی از ده ها درد دل های بعضی از هنرجویانم بود که خدمتتان عرض کردم و هدفم این بود که به شما انگیزه بدهم و بگویم شما هم میتوانید با این روش سه تار را بیاموزید به این شرط که همت داشته باشید و برای رسیدن به هدفتان برنامه داشته باشید. انگیزه داشتن بدون هدف بی نتیجه است و همینطور هدف بدون برنامه ریزی اثری نخواهد داشت. پس حتما با برنامه مشخص طبق جدولی که برایتان مشخص کردم پیش بروید. موفق و پیروز باشید. خوشحال میشوم در قسمت نظرات ذیل این صفحه، نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. 

 

لطفاً ویدیوی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0