فروشگاه

مقالات

مقالات

آموزش صفر تا صد موسیقی

  • انتشار1401/09/01
  • بازدید
آموزش صفر تا صد موسیقی

موسیقی در بین سایر هنرها از گستره بسیار وسیع تری برخوردار است. هیچ هنر دیگری تا این حد به عمق لایه های مختلف اجتماعی نفوذ نکرده است. از کودکان گرفته تا افراد میانسال، در هر رنج سنی موسیقی را به چشم یک جزء جدا نشدنی از زندگی خود می دانند. هر کس بنا به علاقه و ذائقه سبکی از موسیقی را بیشتر گوش می کند. از حیث مخاطب و هوادار، موسیقی در بین سایر هنرها را می توان با فوتبال در بین سایر ورزش ها مقایسه کرد. بزرگترین سالن های اجرای موسیقی با حضور خیل هوادارن مملو از جمعیت می شود. مردم از ماه ها قبل برای کنسرت موزیسین یا باند مورد علاقه خود بلیت تهیه می کنند. با اشتیاق منتظر انتشار آلبوم هنرمند محبوب خود می مانند.  همیشه این هنر توانسته بین خود و هواداران خود رابطه ای پایدار و دو طرفه به وجود بیاورد. اما هواداری یک بخش از دنیای موسیقی است. بخش اصلی این هنر شنیداری را هنرمندانی تشکیل می دهند که موسیقی را اجرا می کنند. اجرای موسیقی یک مهارت تخصصی است و اجرا کننده باید سالها برای به دست آوردن این مهارت زحمت بکشد و به عبارتی آموزش ببیند. قصد داریم در این مقاله در مورد مراحل و چگونگی آموزش موسیقی صحبت کنیم. همچنین به معرفی یکی از مراکز آموزشی معتبر به نام نت به نت بپردازیم. وبسایتی که سالهاست در حال آموزش موسیقی تئوری و عملی به هنرجویان این مرز و بوم و ایرانیان خارج از کشور است. با ما همراه باشید.

آموزش سنتور در وب سایت نت به نت

 

سوال های متداول و عمومی در مورد آموزش موسیقی

وقتی صحبت از آموزش موسیقی پیش می آید، خود به خود سوال های مهمی در ذهن شکل می گیرد.

آموزش موسیقی دارای چه ابعاد و شاخه هایی است؟

از چه سن و سالی می توان به یادگیری موسیقی پرداخت؟

چگونه باید شاخه مورد علاقه خود در موسیقی را انتخاب کنیم؟

چه سازی را باید یاد بگیریم؟

آیا آموزش موسیقی به روش مجازی امکان پذیر است؟

در ادامه به طور مفصل این سوال ها را تحلیل کرده و به آن پاسخ می دهیم.

 

ابعاد مختلف آموزش موسیقی را بشناسید

موسیقی یک هنر چند وجهی است. کسی که میخواهد اقدام به یادگیری موسیقی کند، باید بداند به دنبال کدامیک از ابعاد یا وجوه موسیقی است. این ابعاد به دو سرشاخه موسیقی علمی و عملی تقسیم بندی می شوند.

علم موسیقی: در این شاخه، هنرجویان موسیقی را از دید یک نظام سیستماتیک و بر اساس نظریات، چارچوب ها و قواعد بین المللی دنبال می کنند. موسیقی نیز همانند هر حرفه و فنی از قوانین و دستوراتی تبعیت می کند که آن را تئوری موسیقی می نامند. موسیقیدانان، آهنگسازان، تئوریسن ها، محققان، مدرسین موسیقی و ... به صورت تخصصی در زمینه علمی موسیقی فعالیت می کنند.

موسیقی عملی: موسیقی عملی یعنی اجرا. اجرای معنا دار نت ها، در قالب ریتم و ملودی. نوازندگان سازهای مختلف در این دسته فعالیت دارند. فرقی ندارد ساز زهی باشد یا کوبه ای. بادی باشد یا الکتریکی. اکثر اهالی حوزه موسیقی در این قسمت مشغول به فعالیت هستند.

 

وجوه مشترک موسیقی علمی و عملی: هر چند موسیقی علمی و عملی دو سر شاخه جدا در موسیقی است، اما وجوه مشترکی نیز دارند.

مثلا: نوازندگان حتما باید تا حدودی تئوری مقدماتی را فرا بگیرند تا بر اساس استاندارهای موسیقی بنوازند. یا اکثر آهنگسازان نیز باید تا حدودی به نوازندگی اشراف داشته باشند تا برای خلق اثر بتوانند از آن استفاده کنند.

وبسایت نت به نت مفتخر است که هم برای آموزش عملی و هم برای آموزش علمی موسیقی، محصولات ناب و با ارزشی را ارائه کرده است.

 

آموزش سه تار در وب سایت نت به نت

 

آموزش رایگان موسیقی

 

شما هنرجویان عزیز می توانید با استفاده از دوره آموزش تئوری موسیقی در وبسایت نت به نت، یک گام بلند در زمینه شناخت دنیای موسیقی بردارید. مدرس این دوره سرکام خانم مینا صابری فارغ التحصیل موسیقی، به ساده ترین گویش، مباحث سخت و پیچیده تئوری موسیقی را به شما آموزش می دهد.

 

بهترین زمان برای شروع یادگیری موسیقی چه سنی است؟

در درجه اول باید بگوییم یادگیری موسیقی هیچ محدودیت سنی ندارد و هیچ گاه برای شروع آن دیر نیست. اما بهترین زمان از دوران کودکی است. کودک در سنین پنج تا هفت سال بیشترین پذیرش را برای درک ماهیت موسیقی دارد. اصولا امروزه اکثر خانواده ها، کودکان خود را به آموزشگاه های موسیقی کودک می فرستند. موسیقی ارف برای این سنین توسط مربیان تدریس می شود و کودک با مقدمات موسیقی و نوازندگی با سازهای ابتدایی همچون ارگ و بلز آشنا می شود. بدین صورت در آینده کودک با بینشی باز و انتخابی از سر آگاهی می تواند ساز مورد نظر خود را برای یادگیری نوازندگی انتخاب کند.

 

چگونه ساز مورد علاقه خود را برای شروع آموزش موسیقی انتخاب کنیم؟

هیچ فاکتور علمی برای این قضیه وجود ندارد. چرا که هنر موسیقی یک مقوله حسی است و فقط ذوق و علاقه می تواند به انتخاب نهایی منتج شود. بهترین روش برای تشخیص علاقه و استعداد آن است که آثار نواخته شده معروف را گوش کنیم. حتی المقدور سازهای مختلف را از نزدیک ببینیم و به صدا درآوریم. هر سازی که بیشتر بر دل نشست، همان بهترین گزینه برای انتخاب و شروع یادگیری خواهد بود.

 

آموزش تنبک در وب سایت نت به نت

 

آموزش رایگان موسیقی

 

آموزش موسیقی در وبسایت نت به نت

سایت آموزشی فرهنگی نت به نت سالهاست که آموزش صفر تا صد موسیقی برای سازهای مختلف را دستور کار خود قرار داده است. این مجموعه کماکان در حال گسترش است و به طور میانگین هر ساله دو ساز مختلف برای آموزش به این مجموعه اضافه می شود.

وبسایت نت به نت توانسته است با آموزش سازهای تار، سه تار، سنتور، تنبک و ویولن؛ از سازهای همه پسند موسیقی سنتی و کلاسیک، نظر هنرجویان بسیار زیادی را به خود جلب نماید. در آینده ای نزدیک نیز آموزش دف، پیانو، صدا سازی و آواز و ... نیز به این مجموعه اضافه خواهد شد.

 

ویژگی های آموزش موسیقی در نت به نت

 

1- محصولات با کیفیت و کامل آموزش موسیقی

هر سازی که در این مجموعه تدریس می شود، از به روز ترین شیوه ها و متد آموزشی برخوردار است و موسیقی را از سطح پایه به هنرجویان یاد می دهد.

پکیج های آموزشی نت به نت شامل با کیفیت ترین محصولات آموزشی است و هنرجویان با استفاده از آن ها می توانند ساز مورد علاقه خود را بدون دغدغه و بی نیاز از منابع دیگر فراگیرند.

به عنوان مثال پکیج ماهور برای ساز سه تار، پکیج مقدماتی برای آموزش سنتور، پکیج مقدماتی و متوسطه برای ساز تنبک و ... هر کدام از این محصولات در قسمت پکیج های آموزشی وبسایت نت به نت، خدمت رسانی در زمینه آموزش موسیقی را در حد اعلای خود ارائه کرده است.

 

2- آموزش رایگان موسیقی

در کنار پکیج های آموزشی، هزاران دقیقه ویدیوی کاربردی به صورت رایگان در اختیار هنرجویان هر ساز قرار گرفته است. آموزش های رایگان شامل انواع تکنیک های نوازندگی، دروس پیش نیاز، تمرینات کاربردی، مقالات و پادکست های آموزشی می شود. هنرجویان می توانند با استفاده از محتوای آموزشی رایگان در نت به نت، هم مهارت های نوازندگی خود را تقویت کنند، هم اینکه بر علم و آگاهی خود نسبت به شاخصه های ساز مورد علاقه‌شان بیفزایند.

 

آموزش تار در وب سایت نت به نت

 

آموزش صفر تاصد موسیقی

 

3- آموزش موسیقی به روش مجازی

سوالی که بسیاری از هنرجویان همواره مطرح می کنند راجع به آن است که آیا به روش مجازی نیز می توان به همان کیفیت کلاس های حضوری موسیقی را یاد گرفت؟

خب پاسخ به این سوال کاملا به این بستگی دارد که هنرجو چقدر در کار خود جدی و مصمم است؟ اگر فقط به خاطر هوسی زود گذر وارد هنر موسیقی شود، به تمرین های سخت که برسد، از ادامه یادگیری منصرف می شود. هنرجو باید بداند برای به دست آوردن هنر ارزشمند نوازندگی، سختی های مسیر را نیز بایستی تحمل کند. فرق ندارد مجازی باشد یا حضوری. این تلاش خود هنرجوست که عیار او را مشخص خواهد کرد.

اما اگر از نظر فنی و تکنیکی بخواهیم این سوال را جواب دهیم، پاسخ یک کلمه است: بلی!

آموزش موسیقی یعنی انتقال مفاهیم مربوط به نوازندگی بر اساس متد معتبر توسط مدرس با تجربه. طبق این تعریف فرقی ندارد موارد آموزشی را از صفحه نمایشگر یاد بگیرید یا در کلاس. مهم این سه شرط است: استاد با تجربه، متد معتبر، روش انقال مفاهیم.

در هر صورت هر کدام از دو روش مزایایی نسبت به دیگری دارد. مثلا مزایای روش مجازی نسبت به حضوری در آن است که هزینه ها به شدت سر شکن می شود. مدیریت زمان در دست خود هنرجو خواهد بود. جلسات آموزشی را نیز می تواند بارها مرور کند. مزایای حضوری هم در آن است که هنرجو بدون واسطه تحت آموزش و زیر نظر استاد کار می کند.

 

 

سخن پایانی

در این مقاله هر آنچه که برای شناخت مراحل آموزش موسیقی بود، بیان داشتیم. باید بدانیم که برای بهره مندی از موهبت هنر موسیقی، بایستی از همان گام اول از راه درست و مطمئن گذر کنیم. به دقت بگردیم و درست انتخاب کنیم. از انتخاب ساز گرفته، تا انتخاب آموزشگاه و مدرس و ... با انتخاب درست و اصولی و با تلاش و تمرین پیوسته و مستمر؛ می توانیم مطمئن باشیم که قدم به قدم و نت به نت به جایگاه دلخواه خود در دنیای موسیقی نزدیک و نزدیک تر خواهیم شد.

آموزش موسیقی نقطه شروع دارد، اما نقطه پایانی بر آن نیست. وقتی می گوییم آموزش صفر تا صد موسیقی؛ به این معناست که ما صفر تا صد نوازنده شدن شما را تضمین می کنیم. وگرنه دنیای موسیقی کاملا نامتناهی است. بزرگ ترین نوازندگان و موسیقیدانان جهان نیز همیشه به یادگیری ظرفیت های جدید ادامه می دهند. این ذات هنر است. و سر چشمه آن ذات و ضمیر آدمی است که پیوند خورده به ذات قدسی و بی انتهای الهی.

 

نویسنده: محمد حنطه ای

نظر دهید (برای اعضا)

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما