فروشگاه

مقالات

مقالات

چرا باید تئوری موسیقی بیاموزیم ؟

  • انتشار1399/02/23
  • بازدید
چرا باید تئوری موسیقی بیاموزیم ؟

 

اکثرا افرادی که اقدام به یادگیری موسیقی می کنند ، همواره با این پرسش روبرو می شوند که آیا یادگیری تئوری موسیقی برای آموزش آن ضروری است ؟ آیا می توان بدون آموزش تئوری موسیقی ، نوازنده خوبی شد ؟ چرا باید تئوری موسیقی را بیاموزیم؟ در واقع در حوزه یادگیری و آموزش موسیقی این پرسشها بسیار فراوانند و هنرجویان با علم به دشواری آموزش تئوری موسیقی بیشتر تمایل به نوازندگی دارند تا آنکه دانش موسیقی را بصورت کامل و علمی بیاموزند. در پاسخ می توان آموزش موسیقی را به یک سفر تشبیه کرد و مبانی تئوری موسیقی را به نقشه سفر آن . همانقدر که با در دست داشتن نقشه سفر ، دقیق و با برنامه به مقصد خود می رسید با یادگیری تئوری موسیقی نیز به همان اندازه در یادگیری موسیقی زمان و انرژی خود را ذخیره کرده و صرف پرورش استعداد و پیشرفت خود خواهید کرد و در نهایت موسیقی را بطور کاملا علمی و با لذتی وافر فرا گرفته و تجریه خواهید کرد. بدین ترتیب می توان گفت تئوری موسیقی مهمترین بخش نوازندگی و سازندگی آن است و بدون یادگیری تئوری موسیقی ، روح آگاهی و خلاقیت در ساخت موسیقی در نوازنده هرگز دمیده نخواهد شد. وبسایت نت به نت ، در سرفصلهای مختلف این مقاله شما را با اهمیت یادگیری تئوری موسیقی آشنا ساخته ودر برنامه های آموزشی جامع خود مبانی تئوری موسیقی را بصورت گام به گام در اختیار شما هنرجو و هنردوستان گرامی قرار خواهد داد.

 

 

 

مبانی تئوری موسیقی

 

 

 

تئوری موسیقی چیست ؟

 

تئوری موسیقی به بیان ساده مجموعه ای از اصول و قواعد و اصطلاحاتی است که شناخت آن ها به رمزگشایی زبان موسیقی کمک کرده و رعایت مبانی آن به سازنده یا نوازنده موسیقی در درک عمیق و خلق آثار کمک شایانی می کند . تئوری موسیقی تمامی قواعد و نشانه های موسیقایی از الفبای موسیقی و شناخت نت ها ، ریتم ، فواصل ، میزان ها تا پرده های موسیقی و ... را در بر می گیرد و نقش آنها در کیفیت و کمیت آهنگ را تعریف و تعیین می کند. تئوری موسیقی از شاخه های تخصصی رشته موسیقی است و اهمیت آن در حدی است که نظریه پردازان تئوری موسیقی یا تئوریسین های موسیقی جایگاه ویژه ای در علم موسیقی دارند. امروزه با رشد تکنولوژی و پدید آمدن نرم افزارهای موسیقی ، ساخت موسیقی بطور غیر اصولی نیز رشد فزاینده ای یافته است که  حاصل عدم درک اصولی موسیقی و مفاهیم آن است و بطور قطع ادامه این روند ضربه های جبران ناپذیری به هنر موسیقی خواهد زد چرا که در این روند کیفیت و اصول تولید موسیقی بر پایه تئوری موسیقی قربانی کمیت تولید آثار غیر اصولی خواهد شد . در وبسایت نت به نت ، چکیده ی سالها تجربه ی آموزش اصولی موسیقی برپایه مبانی تئوری موسیقی و تاکید بر میزان اهمیت تئوری موسیقی بر کیفیت آثار ، در بسته تخصصی آموزش تئوری موسیقی در دسترسی هنرجویان مستعد و علاقه مند قرار می گیرد .

 

 

 

الفبای موسیقی

 

 

اهمیت تئوری موسیقی در چیست ؟

 

اکنون که به پاسخ این سوال که چرا باید تئوری موسیقی بیاموزیم ؛ رسیده ایم و دریافته ایم که چرا تئوری موسیقی مهمترین بخش نوازندگی است ، نگاهی اجمالی به مفهوم موسیقی و ساختار کلی آن در قالب مبانی تئوری موسیقی می اندازیم .  موزیک یا موسیقی هنری است که از ترکیب صدا و سکوت که بر پایه ریتم و ملودی ساخته شده است . پیشینیان ، مانند ارسطو و فلاسفه اسلامی موسیقی را از شاخه ریاضی دانسته اند اما از آنجا که ذات موسیقی بر پایه احساس و ذوق سازنده و نوازنده آن بیان می شود و مانند ریاضی مسلم نیست امروزه موسیقی را از شاخه هنر می دانند. نخستین آواهای موسیقیایی نظیر صدای جویبارها و پرندگان از دل طبیعت به گوش انسان رسیده است بنابراین موسیقی امر ذاتی و فطری است و در نهاد تمامی انسانها در تمام فرهنگها ریشه ایی عمیق و دیرینه دارد و زندگی بدون موسیقی برای بشر ممکن نیست .  پس طبیعی است که بگوییم میل به یادگیری موسیقی و نواختن آن از دیرگاه همواره در نهان انسان بوده است.

 

موسیقی در تاریخ

 

 

با همه این توصیفات باید گفت یادگیری موسیقی همانند یادگیری زبانی دیگر برای انسان است که آموزش قواعد و قوانین زبان جدید برای اشرف یافتن به آن امری کاملا ضروری است . در حقیقت اصول زبان موسیقی که قواعد و نحوه اجرای آن را در بر میگیرد تئوری موسیقی نام دارد و اهمیت تئوری موسیقی همانند اهمیت گرامر و دستور زبان در شناخت ساختار و زوایای آن است . اهمیت این تئوری در آنجاست که تئوری موسیقی الفبای موسیقی تا ساختن آهنگ در موسیقی را در برمی گیرد و با دانستن آن نوازنده به درک اصولی موسیقی رسیده و قدرت ذهنی خلق آثار موسیقیایی را بر اساس مبانی تئوری موسیقی به دست آورده و طبق آن به ساختن و نواختن می پردازد . به این ترتیب به زبان ساده می توان گفت تئوری موسیقی مهمترین بخش نوازندگی است چرا که یادگیری تئوری موسیقی ، گامی موثر در رمزگشائی زبان موسیقی است و دانش موسیقی را در ذهن او می پروراند و به او در درک موسیقی بر پایه دانش آن کمک شایانی کرده و ساخت و تنظیم آهنگ بر مبنای این دانش برای او بسیار آسان و اصولی می شود .

 

 

 

نت ، الفبای موسیقی

 

 

اهمیت یادگیری تئوری موسیقی در پرورش نوآوری و خلاقیت

 

یکی از روشن ترین پاسخ ها به این پرسش که چرا باید تئوری موسیقی بیاموزیم این است که دانش اصول و درک قوانینی که در تئوری موسیقی آموخته می شود ، موجب میگردد که هنرجو علاوه بر آموختن بهینه نوازندگی ، به علم سازندگی در موسیقی نیز دست یابد و با تنظیم و ساختن ملودی و قطعات جدید از تک بعدی بودن در این هنر خارج شود . از این نقطه نظر می توان گفت که یادگیری تئوری موسیقی مهمترین بخش نوازندگی نیز هست چرا که نوازنده را از مرحله اجرا به سطوح بالاتر دانش موسیقی هدایت کرده و او را به یک موسیقیدان تبدیل می کند که توانایی آن را دارد که با قرار دادن اصول و قواعد تئوریایی موسیقی ، خلاقیت خود در پدید آوردن آثار موسیقیایی جدید ماندگار کرده و به ثبت برساند .

 

 

 

تئوری موسیقی مهمترین بخش نوازندگی

 

 

درک قوانین موسیقی با یادگیری تئوری موسیقی

 

در بخش قبل گفتیم که تئوری موسیقی مهمترین بخش نوازندگی است . فراگیری تئوری موسیقی و اشراف یافتن بر آن برای موسیقیدان مفهوم کلی یادگیری خط و زبان موسیقی را در بر دارد . موسیقیدانان و همچنین نوازندگان در هر کجای جهان که باشند ، برای ایفای نقش خود به عنوان یک متخصص در عرصه موسیقی می بایست به یادگیری تئوری موسیقی بپردازند تا بتواند بر قواعد این خط و زبان تسلط کامل پیدا کرده و  گامی موثر در جهت یافتن ارتباط صحیح و اصولی با جهان موسیقی و مخاطب آن بردارند و آن را همچون میراثی ارزشمند همانند لوح های پیشینیان به آیندگان خود انتقال دهند . بدون دانش موسیقی خلق اثری اینچنین جاودان امکان پذیر نیست. مولفه های اصلی در مبانی تئوری موسیقی قوانین علم خوانش و نگارش الفبای موسیقی یعنی نت ، گام ، ریتم ، فواصل ، میزان ها را در بر میگیرد که هر یک نقشی اساسی در حفظ انسجام و پیوند میان آواها در یک قطعه موسیقی را برعهده دارند و خلق کردن این پیوند برعهده سازنده یا نوازنده ای است که دانش ایجاد آن را داشته باشد.

 

 

 

یادگیری تئوری موسیقی

 

 

نقش تئوری موسیقی در سهولت خلق و اجرای آثار موسیقیایی

 

اگر موسیقی را به چیزی مانند رانندگی تشبیه کنیم و مبانی تئوری موسیقی را به قوانین آن ، به راحتی در می یابیم که یادگیری تئوری موسیقی در سهولت بکار گیری ابزار و خوانش علم آن چقدر حائز اهمیت است . اگر چه یادگیری و رعایت قوانین و اصول رانندگی مستلزم دقت است و در ابتدای کار اندکی پیچیده به نظر می رسد اما بطور محسوس موجب سهولت کار رانندگی در طی مسیر می گردد. یادگیری تئوری موسیقی نیز به همین نحو گرچه ممکن است در ابتدا با پیچیدگیهایی همراه بوده و کمی چالش برانگیز به نظر برسد اما در نهایت موجب تسریع روند اجرا و سهولت در بکارگیری موسیقی می گردد. افزایش میزان درک تئوریایی موسیقی و مفاهیم و اصطلاحات آن به همان میزان موجب سهولت بکارگیری ابزارهای تولید و اجرای یک آهنگ می شود . در نهایت باید گفت یادگیری تئوری موسیقی موجب پیوند موثر میان موسیقیدانان می گردد چرا که آنها را قادر به تحلیل آثار نموده و باعث می شود با زبان مشترک موسیقی با یکدیگر ارتباط برقرا کنند . اکنون با برشمردن نکاتی که در اهمیت تئوری موسیقی بیان شد ( که قطره ای از دریای آن است ) می توان گفت یادگیری تئوری موسیقی برای نوازندگان و سازندگان موسیقی که میخواهند در این عرصه فعالیت حرفه ای داشته باشند امری ضروری است که به نگارش و خوانش آثار موسیقیایی با کیفیت بر اساس اصول و قوانین کمک می کند .

در وبسایت نت به نت ، آموزش تئوری موسیقی بصورت کاربردی از گامهای اولیه با الفبای موسیقی و شناخت نت ها صورت گرفته و به قواعد کلی و اصول نوازندگی می رسد . با یادگیری تئوری موسیقی به این نحو ، پیشرفت هر روزه و کاملا محسوس خواهد بود و این احساس رضایت به شوقی وصف ناپذیر در طی کردن مسیر آموزش توسط هنرجو می رسد .

 

دوره کامل آموزش تئوری موسیقی در یک پکیج

 

 

 

آموزش تئوری موسیقی

 

نظر دهید (برای اعضا)

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما