فروشگاه

دروس دوره متوسطه آموزش تار

پکیج های آموزشی

دوره متوسطه آموزش تار

تار یکی از سازهای اصیل ایرانی است که محبوبیت ویژه ای بین هنرمندان و هواداران موسیقی ایرانی دارد. وبسایت نت به نت در مسیر آموزش سازهای سنتی، آموزش تار را هم در دستور کار خود قرار داده که هنرجویان زیادی توانستند با استفاده از دوره مقدماتی تار، یادگیری این ساز خوش نوا را شروع کرده و خود را آماده مراحل پیشرفته تر نمایند. در این بخش شما در حال مشاهده  ویدیوهای آموزشی دوره متوسطه تار می باشید. این دوره همانند مرحله مقدماتی، توسط استاد علی اقبال مدرس سازهای تار و سه تار وبسایت نت به نت تدریس می شود. در ادامه به مرور دوره مقدماتی آموزش تار و بررسی آنچه که در دوره متوسطه یادخواهید گرفت می پردازیم.

 

مروری بر مراحل آموزش تار در وبسایت نت به نت

آموزش تار در وبسایت نت به نت از دروس پیش نیاز تار آغاز می گردد که شامل تعاریف و اصطلاحات مربوط به ساز تار، اکول نوازنده همچون نحوه صحیح در دست گرفتن ساز، شیوه صحیح مضراب زدن؛ همچنین موارد تئوریک مثل آموزش کوک اصلی تار، آشنایی با نت های اصلی و علائم عرضی (تغییر دهنده) می شود. پس از دروس پیش نیاز، نوبت به دوره مقدماتی آموزش تار می رسد و هنرجو وارد مرحله یادگیری عملی نوازندگی می شود. دوره مقدماتی شامل 25 درس است و هر درس حاوی یک ویدیوی آموزشی است که به آموزش اتودهای تمرینی کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار هنرستان توسط علی اقبال پرداخته می شود. طی این دوره هنرجو با تکنیک ها و مهارت های اولیه نوازندگی با تار آشنا می شود و در پایان خواهد توانست در حد مبتدی با ساز خود نوازندگی کند. برای یادگیری تار حتما می بایست ابتدا دو مرحله نخست، یعنی دروس پیش نیاز و دوره مقدماتی آموزش تار را پشت سر بگذارید تا از امادگی لازم برای شروع دوره های تخصصی بعدی اماده شوید.

 

دوره متوسطه آموزش تار در وبسایت نت به نت

دوره متوسطه برای هنرجویانی است که توانسته اند تمامی دروس پیش نیاز و دوره مقدماتی آموزش تار را با موفقیت پشت سر بگذارند. حال که هنرجویان به مهارت های لازم در زمینه مضراب زدن، پرده شناسی، انگشت گذاری، نت خوانی و ... رسیده اند، با شروع دوره متوسطه وارد فاز جدیدی از آموزش این ساز می شوند. هدف دوره متوسطه توانایی هنرجو در نوازندگی بی عیب و نقص است. لذا اکثر درس های این دوره شامل آموزش آهنگ و ملودی است. با یادگیری آهنگ های ساخته شده توسط آهنگسازان و موسیقیدانان بزرگ ایرانی، ضمن آشنایی هنرجو با فرم های اصلی موسیقی دستگاهی همچون رنگ، چهار مضراب، تصنیف، ضربی، آواز و... مهارت های نوازندگی نیز به طور شگفت انگیزی ارتقا می یابد. چرا که هر کدام از این آهنگ ها پر از تکنیک هایی است که شاکله اصلی آهنگ در موسیقی ایرانی را شکل می دهد. در واقع این سبک از آموزش تار منحصر به خود استاد علی اقبال است که یک انتخاب هوشمندانه برای پیشرفت هنر نوازندگی هنرجو است.

سوالات متداول

متد دوره متوسطه تار کتاب محور نیست، بلکه استاد محور است. استاد اقبال با توجه به میزان پیشرفت هنرجویان، بنا به تجربه خود در هر درس تمرینی را برای هنرجویان در نظر می گیرد. این تمرینات از کتاب های مختلفی همچون دستور مقدماتی تار و سه تار هنرستان، ده قطعه برای تار، همساز، دلنوازان و ... به صورت پله ای از آسان به سخت به هنرجو تدریس می شود. این دروس زنجیر وار به هم متصلند و بسیار مهم است که هنرجو آنها را به ترتیب کار کند.
اگر هنرجو تلاش خود را بر روی یادگیری بی نقص قرار دهد، در پایان این دوره خواهد توانست تعداد زیادی از آهنگ های معروف را نوازندگی کند. می تواند به بداهه نوازی بپردازد. می تواند بسیاری از تکنیک های مخصوص تار نوازی را بدون ایراد اجرا کند. در یک کلام میتواند خود را یک نوازنده سطح متوسط بداند. البته برای رسیدن به مراحل حرفه ای، راه زیادی در پیش است و هنرجو بایستی پله های این نردبان را بدون شتاب و مقتدرانه یکی یکی بالا برود.
سبد خرید 0
تماس با ما