فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

ریتم شش هشتم در جمله سازی تنبک-قسمت هشتم

  • انتشار1402/08/11
ریتم شش هشتم در جمله سازی تنبک-قسمت هشتم

هنرجویان عزیز وب سایت نت به نت سلام. هشتمین درس از مجموعه آموزش جمله سازی بر ای تنبک را مشاهده می کنید. استاد صادق پور مثل جلسات گذشته، با رسم جمله مقدمه و پایه؛ شروع به بسط و خلق جملات جدید در کسر میزان شش هشتم می کند. خوب ببینید، بنویسید، اجرا و تمرین کنید.

ببینید دوستان، شاخه آموزش جمله سازی یک مجموعه سریالی است. یعنی درس ها به هم ربط دارند. اگر اتفاقی وارد این صفحه شدید، پیشنهاد می کنیم برای یادگیری مبحث مهم جمله سازی در تنبک، حتما از درس اول کار خود را شروع کنید. چرا که برخی از اطلاعاتی که باید در مورد بسط و گسترش جملات بدانید، در همان دروس اول گفته شده است و دیگر در ادامه، از بسیاری از آنها فاکتور گرفته می شود. بدون این اطلاعات و مفاهیم اولیه، این دروس برای شما گنگ و تو در تو خواهد بود و به احتمال زیاد از پس یادگیری آن بر نخواهید آمد. پس از قسمت اول شروع کنید.

 

ادامه جمله سازی در میزان نمای شش هشتم

میزان نمای شش هشتم طیف وسیعی دارد. شش هشتم بابا کرم، ساده، ترکیبی، سنگین و... خلاصه انواع متنوعی دارد که در این مجموعه به همه آنها رسیدگی می شود. هدف آن است که هنرجو یاد بگیرید چگونه در لحظه، ریتم نوازی خود را متنوع کند. یا به عبارتی از نواختن یک جمله تکراری دوری کند تا جذابیت را به نوازندگی خود بنشاند. تنبک ساز ملودیک نیست که به گام ها و گردش های ملودی بی نهایتی دسترسی داشته باشیم. ابزار ما برای نوازندگی فقط ریتم نوازی و ضرب است. البته بد نیست این را هم بدانیم که دنیای ریتم درست مثل ملودی، بی انتها و نا محدود است. شما با یادگیری دروس جمله سازی برای تنبک؛ فقط جملات جدید یاد نمی گیرید. بلکه این دروس الهام بخش شما می شود که خودتان فی البداهه و بر اساس استاندارهای نوازندگی، در هر لحظه جملات جدید خلق کنید و مهارت خود را به رخ بکشید.

 

شروع آموزش تنبک مقدماتی همراه با استاد امین صادق پور

 

چرا جمله سازی تنبک در آموزشگاه ها تدریس نمی شود؟

بیش از نود درصد از آموزشگاه های موسیقی، در زمینه آموزش تنبک هیچ برنامه ای برای یاد دادن مهارت جمله سازی ندارند. چرا؟

دلیل آن به کافی دانستن دوره های آموزشی بر می گردد. آنها بر این باورند که هدف آموزشگاه یاد دادن نوازندگی تنبک است. ایجاد خلاقیت و تنوع بخشی به نوازندگی، دیگر وظیفه آموزشگاه نیست و خود هنرجو اگر اشتیاقش را داشته باشد، به سراغ این موارد جانبی (از دید آنها) میرود. دلیل دیگر می تواند مربوط به عدم آگاهی مدرس مربوطه نسبت به این موضوع مهم باشد. همین که ریتم های شش هشتم را به هنرجو یاد بدهد، کار خود را به پایان رسانده است. اما این موضوع را نمی داند که نواختن ثابت چند ریتم در یک تکنوازی یا گروه نوازی طولانی، چقدر اجرا را یکنواخت و بی روح می کند. دلیل سوم هم می تواند مسائل مالی باشد.

 

نکات مهم درس هشتم جمله سازی در تنبک نوازی

الگوی متریک این جلسه جمله سازی، تمرین های درس هجدهم از پکیج آموزش تنبک-دوره متوسطه است. بنابر این برای کار با این درس حتما بایستی دوره مقدماتی و متوسطه بر اساس جلد اول و دوم کتاب مرتضی قاسمی را قبلا کار کرده، و حداقل به درس هجدهم دوره متوسطه تنبک رسیده باشید.

همانطور هم که در ابتدای این پست ذکر کردیم، تمام دروس قبلی جمله سازی به یکدیگر مرتبط هستند؛ لذا هر 7 درس گذشته را نیز بایستی کار کرده باشید.

با این دو پیش فرض می توانید درس امروز را یادگرفته و به سر انجام برسانید.

 

توانایی جمله سازی خود را با دروس همنوازی تنبک محک بزنید

حالا که بخش زیادی از مجموعه جمله سازی با تنبک در کسر میزان شش هشتم را گذرانده اید، بد نیست به سراغ شاخه دیگری از آموزش تنبک وبسایت نت به نت، با نام آموزش همنوازی تنبک با آهنگ بروید. تمامی ویدیوهای شاخه همنوازی رایگان است و تعداد زیادی از آهنگ های درس داده شده، در ریتم شش هشتم هستند.

آهنگ های بیا بنویسیم، بهار دلکش، مرغ سحر، دل بردی از من به یغما، ترمه و اطلس، دیگه عاشق شدن و چند آهنگ دیگر با ریتم شش هشتم همنوازی شده است. شما می توانید قدرت جمله سازی خود را همزمان با این همنوازی ها به چالش بکشید.

 

 

در ویدیوی زیر، بخشی از درس هشتم را مشاهده می فرمایید

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما