فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس بیست و سوم دوره متوسطه آموزش سنتور

  • انتشار1402/02/05
درس بیست و سوم دوره متوسطه آموزش سنتور

همراهان و هنرجویان عزیز سلام. درس بیست و سوم از دوره متوسطه آموزش سنتور، موضوع آموزشی این ویدیوی آموزشی است. تمرین 26 از کتاب شیوه سنتور نوازی، یک ملودی زیبا با نام با من صنما، از ساخته های استاد فرامرز پایور است که توسط استاد پشنگ کامکار برای هنرجویان سنتور باز نویسی شده است. مصطفی رسولیان مدرس سنتور وبسایت نت به نت مثل همیشه ابتدا به نت خوانی و تشریح نکات مربوطه می پردازد، سپس درس را به صورت کامل بر روی ساز اجرا می کند.

 

چکیده مطلب:

این درس تمرینی برای ملودی زیبای با من صنما از ساخته های استاد پایور، به همراه آموزش نت خوانی و یادگیری نواختن آن بر روی ساز، است.

 

دال سینو- یکی دیگر از نشانه های تکرار در حامل ها

قبلا با انواع دولاخط های تکرار و تکرارهای میزان در حامل ها آشنا شدیم. حال می خواهیم بدانیم دال سینو که علامت آن در درس امروز هم مشاهده می شود چیست. دال سینو که به اختصار آن را D.S نیز می نامند، یکی از علائم درون حامل برای مشخص کردن تکرارها در بازه ای نسبتا طولانی تر است.

دال سینو در سنتور

در تصویر علامت دال سینو را مشاهده می کنید. وقتی در حال اجرای یک قطعه هستید، با مشاهده این علامت، باید آن را نادیده بگیرید و از آن رد شوید. وقتی برای دومین بار این علامت را مشاهده نمودید، باید برگردید به همان جایی که این علامت را اولین بار دیدید و دوباره میزان ها را تکرار کنید تا به علامت دوم برسید. به بیان ساده تر میزان های بین دو علامت دال سینو را باید دو بار بنوازید.

گاه به جای علامت دال سینوی دوم، عبارت DS al Fine در میزان پایانی قرار می گیرد. که دستور می دهد برگردیم به علامت دال سینو و میزان ها را تا جایی که کلمه Fine یا FIN قرار گرفته است، تکرار کنیم.

در مجموع علائم تکرار در حامل ها همگی برای خلاصه نویسی نت قطعه است و از تکرارهای بیهوده خطوط جلوگیری می کند.

 

دورنمایی از دوره متوسطه آموزش سنتور

خب شما عزیزان که یادگیری سنتور را با وبسایت نت به نت شروع کردید، در مرحله اول با استفاده از پکیج دوره مقدماتی سنتور بر اساس کتاب دستور سنتور استاد پایور، سطح مقدماتی را به صورت کامل پشت سر گذاشتید و پا به دوره متوسطه گذاشتید. در دوره مقدماتی شما با اتودهای مختلف کار کردید و بسیاری از تکنیک های سنتور نوازی را یاد گرفتید. اما در دوره متوسطه شما از آموخته های خود برای یادگیری ملودی هایی استفاده کردید که در بطن مرجع آموزشی این دوره، یعنی کتاب شیوه سنتور نوازی استاد کامکار گردآوری شده است. هنوز هم در حال گذراندن آن هستید. اما این کتاب همانطور که از اول هم گفتیم، دارای تمریناتی است که به مرور سخت تر و پیچیده تر می شود. لذا استاد رسولیان آن را به دو بخش تقسیم کرده است. بخش اول همین تمرین هایی است که در حال یادگیری هستید و تا چند درس دیگر نیز ادامه خواهد داشت. بعد از آن پرونده سطح اول دوره متوسطه برای شما بسته خواهد شد، و وارد بخش دوم خواهیم شد. پس دوره متوسطه برای شما یک دوره دو سطحی خواهد بود. سطح اول بر اساس نیمه اول، سطح دوم هم بر اساس نیمه دوم کتاب؛ در مجموع دو سطح دوره مقدماتی برای شما هنرجویان را تشکیل خواهد داد.

همه این ها را گفتیم تا دورنمایی از این دوره را در ذهن شما به تصویر بکشیم و با کسب این اطلاعات، بیش از پیش بدانید که توالی درس ها زنجیر وار به یکدیگر متصل هستند و یادگیری کامل هر درس از چه اهمیت زیادی برای درس ها و دوره های بعدی برخوردار خواهد بود. تا رسیدن به سطح پیشرفته لاجرم باید یکی یکی پله های این نردبان را طی کنید و در طول مسیر، انگیزه خود را برای رسیدن به بام موفقیت حفظ نمایید. شیرینی رسیدن به سطوح حرفه ای نوازندگی و آن جذابیتی که برای زندگی در پی دارد، قطعا به سختی های مسیر می ارزد. تنها ابزار شما برای پیروزی، تمرین زیاد است که در سایه صبر، پشتکار و طمانینه میسر است.

 

نکات آموزش ملودی با من صنما

- کسر میزان این درس شش  چهارم است. به معنای وجود شش نت سیاه یا معادل آن در یک میزان.

- تمپوی مورد نظر کتاب 100 ضرب بر دقیقه است، اما به صلاح دید استاد حتما قطعه را با تمپوی 85 تمرین کنید.

- تکنیک یا زینت تکیه در سنتور نوازی، جزء نت های اصلی و جمله بندی میزان در نت نویسی به حساب نمی آید. برای اجرا باید بخش کوچکی (در حد یک نت سه لاچنگ) از نت اصلی را به آن تخصیص دهید.

- این درس را حداقل روزی ده بار به مدت یک هفته تمرین کنید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از آموزش درس بیست و سوم را مشاهده می فرمایید:

 

سوالات متداول

دال سینو که به اختصار D.S نوشته می شود یکی از علائم تکرار در خطوط حامل است که برای تکرار کردن بازه طولانی تری از میزان ها به کار می رود. وقتی دو علامت دال سینو در نت نویسی یک قطعه وجود داشته باشد، باید با رسیدن به علامت دوم، تمام میزان های بین این دو علامت را تکرار نمود.
تکیه زینتی است که در بسیاری از سازهای سیمی مشترک است. این تکنیک اشاره ای مختصر است به نتی بالاتر یا پایین تر، بعد از اجرای نت اصلی در کسری از زمان (به اندازه کشش یک نت سه لاچنگ).

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما