فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس بیست و دوم دوره متوسطه آموزش سنتور

  • انتشار1402/01/28
درس بیست و دوم دوره متوسطه آموزش سنتور

 

آموزش آهنگ قایقرانان رود ولگا (واریاسیون جدید)

هنرجویان عزیز سلام. درس بیست و دوم از دوره متوسطه آموزش سنتور در وبسایت نت به نت را مشاهده می کنید؛ تمرین 25 از کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار. در این درس یک آهنگ محبوب و شناخته شده روسی به نام قایقرانان رود ولگا را یاد خواهید گرفت. آموزش این درس بر اساس یک واریاسیون از این آهنگ می باشد. استاد رسولیان ابتدا درس را برای شما نت خوانی کرده، و سپس بر روی ساز اجرا می کند.

قبلا در قسمت آموزش آهنگ برای سنتور، آهنگ قایقرانان رود ولگا به هنرجویان سطح مقدماتی تدریس شده است. این آهنگ اثری است از موسیقیدان مطرح روسیه میلی بالاکیرِف (Mily Balakirev) که بر اساس یک نقاشی از قایقرانانی که همصدا قایق خود را با طناب به خشکی می کشند، الهام گرفته و ساخته شده است. ملودی زیبا و نوستالژیک به سرعت این آهنگ را در جهان معروف کرد و دستمایه اهالی موسیقی برای بازسازی نسخ متفاوت آن قرار داد.

استاد رسولیان برای درس امروز، یک فرم واریاسیون از آهنگ قایقرانان را در نظر گرفته است. واریاسیون در لغت به معنای دخل و تصرف است. در موسیقی به باز آرایی یک ملودی یا آهنگ، با تِم یا پیش زمینه واحد، واریاسیون می گویند. واریاسیون ها بیان های مختلف از یک ملودی هستند که در تغییر نوع ارتباط بین نت ها ایجاد می شوند. برای درک بهتر یک ظرف را در نظر بگیرید که آن را با مایع های مختلف پر کنیم. در این مثال، ظرف همان تِم و روند موسیقیایی قطعه است که ثابت و بدون تغییر است. مایع ها نیز بیان های متفاوت از آن ملودی هستند. در این ظرف هر مایعی بریزیم، به فرم همان ظرف در می آید و تنها محتوای آن تغییر می کند. پرویز منصوری در کتاب چگونه از موسیقی لذت ببریم؛ واریاسیون را چنین تعریف کرده است: "فرمی در موسیقی که از تنوع بخشیدن چند باره به یک تِم نتیجه می شود".

تمرین امروز با الگوی دو مضراب چپ برای تقویت دست چپ شما بسیار مفید است. تا هر اندازه که می توانید آن را تکرار کنید.

 

یادگیری سنتور را از مرحله صفر شروع کنید

شاید شما هنرجویی هستید که بر حسب اتفاق وارد این صفحه در موضوع آموزش سنتور شده اید. احتمالا شما به ساز سنتور و صدای دلنشین آن علاقه مند شده اید و در اینترنت به دنبال مرجعی می گردید که این ساز را از سطح صفر به شما اموزش دهد. اینجا وبسایت آموزشی نت به نت است. جایی است که هزاران هنرجوی فعال در حال یادگیری نوازندگی با سازهای مختلف هستند. ما می دانیم که هنرجویی که می خواهد از مرحله صفر کار خود را شروع کند، هیچ پیش زمینه ای نسبت به شناخت سنتور ندارد. ما کاملا بر این امر واقفیم. به خاطر همین آموزش سنتور را از مرحله صفر برای شما تدارک دیده ایم. کافی است پکیج دوره مقدماتی آموزشی سنتور را مشاهده کنید. در این پکیج به شیوه ای بسیار آسان نوازندگی با ساز سنتور را قدم به قدم و از مرحله صفر یاد خواهید گرفت. آموزش سنتور در این پکیج از درس های پیش نیاز شروع می شود که در آن هر آنچه که لازم دارید قبل از دست به ساز شدن یاد بگیرید، فراهم شده است. بعد از آن با تدریس روان استاد رسولیان، تمرین های کتاب دستور سنتور استاد فرامز پایور را یکی یکی یاد خواهید گرفت و ظرف شش الی هشت ماه تبدیل به یک نوازنده سنتور در سطح مقدماتی خواهید شد. پس از آن برای مراحل بعدی شما نیز تدارکات لازم اندیشیده شده است. ما تا سطوح پیشرفته آموزش سنتور با شما همراه خواهیم بود. از همین امروز می توانید کار خود را شروع کنید.

 

سوالات متداول

در موسیقی به باز آرایی یک ملودی یا آهنگ، با تِم یا پیش زمینه واحد، واریاسیون می گویند. واریاسیون ها بیان های مختلف از یک ملودی هستند که در تغییر نوع ارتباط بین نت ها ایجاد می شوند.
این آهنگ اثری است از موسیقیدان مطرح روسیه میلی بالاکیرِف (Mily Balakirev) که بر اساس یک نقاشی از قایقرانانی که همصدا قایق خود را با طناب به خشکی می کشند، الهام گرفته و ساخته شده است.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما