فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

رِنگ پریچهر و پریزاد- درس پانزدهم دوره متوسطه آموزش تار

  • انتشار1401/12/14
رِنگ پریچهر و پریزاد- درس پانزدهم دوره متوسطه آموزش تار

سلام هنرجویان عزیز. با درس پانزدهم دوره متوسطه آموزش تار همراه شما هستیم. در این درس استاد اقبال، رِنگ پریچهر و پریزاد از شاهکارهای بی بدیل استاد بلند آوازه، درویش خان را به شما آموزش می دهد. ابتدا نت خوانی و تحلیل نکات آموزشی را می بینیم، سپس شاهد اجرای درس به صورت میزان به میزان بر روی تار خواهیم بود.

 

چکیده مطلب:

در درس پانزدهم دوره متوسطه آموزش تار، یک درس نسبتا پیشرفته به نام رنگ پریچهر و پریزاد توسط استاد اقبال آموزش داده می شود. در آنالیز نت ها به همه نکات مربوطه پرداخته می شود و با اجرای این رنگ بر روی ساز، این ویدیوی آموزشی به پایان می رسد. نت درس را می توانید همزمان با خرید آموزش درس دانلود نمایید.

 

رنگ پریچهر و پریزاد درویش خان

رِنگ یکی از فرم های اصلی موسیقی دستگاهی است. موسیقیدانان بر این باورند که قدمت رنگ بیش از هر فرم دیگری در موسیقی است و تا سه هزار سال پیش نیز رد پای آن در آثار ثبت شده، کشف شده است. البته در آن زمان از رنگ برای مجالس شادی و طرب به همراه رقص استفاده می شده اما در دهه های گذشته این فرم به صورت شاکله یافته توسط درویش خان به ردیف موسیقی دستگاهی افزوده شده است. اصولا رنگ بعد از پایان اجرای گروه موسیقی، یا بعد از تصنیف توسط نوازندگان اجرا شده و بیشتر برای تنوع بخشیدن به حال و هوای اجرای موسیقی نواخته می شود. این فرم ضربی با سازهای مختلف به صورت همزمان نواخته می شود و روی آن خوانندگی صورت نمی پذرد. رنگ پریچهر و پریزاد از ساخته های ارزشمند استاد غلامحسین درویش است. هر چند که از اجرای ایشان اثری در دسترس نیست، اما همین نت نوشته های ایشان دستمایه سایر بزرگان موسیقی شد تا با اجرای این اثر هنری، چهره اصیل موسیقی ایران را به جهان بیش از پیش بشناسانند. این رنگ در دستگاه همایون و آواز بیات اصفهان ساخته شده است.

 

 

نکات آموزشی درس پانزدهم تار

این درس نسبت به دروس گذشته آموزش تار از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. انواع نکات آموزشی مربوط به تئوری موسیقی، و همچنین تکنیک های تار نوازی در آن وجود دارد.

- کسر میزان شش هشتم است و علائم سرکلید نیز "می بمل" و "لا کرن" است.

- ولت در موسیقی: وقتی به نت های درس نگاه می کنید، متوجه می شوید در بعضی از خطوط، دو میزان پایانی قبل از علامت تکرار با شماره های 1 و 2 علامت گذاری شده اند. به میزانی که علامت 1 دارد، ولت یک؛ و به میزانی که علامت 2 دارد ولت 2 می گویند. طریقه اجرا نیز بدین صورت است که تمرین را اجرا می کنید تا به ولت ها برسید. ابتدا ولت 1 را اجرا می کنید. سپس بر میگردید به ابتدای خط، این بار ولت 1 را نادیده گرفته و میزان ولت 2 را اجرا می کنید. ولت ها بیشتر برای شکل گرفتن حالت سوال و جواب در قسمتی تکراری از موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند و باعث خلاصه نویسی نت می شوند.

 

- نکته بعدی تکنیک تریل است که برای زیبا تر شدن کار استفاده می شود. با مشاهده علامت tr بر روی یک نت، بایستی همان نت و نت بالایی را به صورت متوالی و ریز بنوازیم. در واقع تریل اشارات پیاپی به نت بالایی به اندازه کشش نت اصلی است.

 

- برای تسلط یافتن به این قطعه، حتما بایستی به مدت یک هفته، روزی حداقل دو ساعت را به تمرین کردن آن بپردازید.

 

- بهترین راه برای یادگیری این درس آن است که آن را قطعه قطعه کار کنید و در پایان مثل پازل قطعه ها را به هم بچسبانید. تا پایان یادگیری کامل این درس و توانایی اجرای بدون نقص و کامل آن، از تمرین دست نکشید.

 

- همیشه مطمئن باشید که سازتان کوک است. بهتر است همیشه قبل از تمرین، با تیونر از کوک بودن سیم های تار خود مطمئن شوید. کوک مورد نیاز این درس دو سل دو است.

 

 

سخن پایانی

هر چند این درس نسبت به درس های قبلی کمی دشوار تر است، اما حتما با تمرین مناسب بر آن فائق خواهید آمد. آنقدر رنگ پریچهر و پریزاد زیبا، غنی و اصیل است، که مطمئنا با یادگیری و نواختن آن لذت وافری خواهید برد. نت این درس از کتاب مجموعه آثار درویش خان، گردآوری شده توسط ارشد طهماسبی است. این نت در فایل خرید این درس نیز در دسترس شما علاقه مندان قرار دارد. فراموش نکنید که رمز موفقیت شما در نوازندگی، تمرین با کیفیت و پیوسته است. اجازه ندهید هیچ روزی برسد که دست به ساز نزنید. موفق باشید.

 

دانلود آهنگ پریچهر و پریزاد درویش خان

 

قابل توجه هنرجویان عزیز؛ ویدیوی کامل آموزشی این درس به همراه نت آن در یک فایل زیپ قرار داده شده است. بعد از خرید در همان قسمت پروفایل خود می توانید درس را دانلود کرده و پس از خروج از زیپ، از آن استفاده نمایید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از این درس و نکات آموزشی آن را مشاهده می فرمایید.

 

سوالات متداول

رنگ پریچهر و پریزاد یکی از ساخته های مطرح غلامحسین درویش (درویش خان) می باشد و در دستگاه همایون و آواز بیات اصفهان ساخته شده است.
لازمه یادگیری این رنگ، مسلط بودن به مقدمات تار نوازی است. حداقل یک سال بایستی تار را کار کرده باشید تا بتوانید تکنیک های موجود در این رنگ را به خوبی و بدون اشکال بنوازید.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما