فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آهنگ تو ای پری کجایی-درس دوازدهم دوره متوسطه آموزش تار

  • انتشار1401/10/27
  • بازدید
آهنگ تو ای پری کجایی-درس دوازدهم دوره متوسطه آموزش تار

هنرجویان گرامی سلام. درس دوازدهم دوره متوسطه تار را نظاره گر هستید. در این درس استاد اقبال آهنگ بسیار زیبا و ماندگار "تو ای پری کجایی" را با شما کار می کند. نام دیگر این آهنگ "سر گشته" است. صدای گرم استاد حسین قوامی روی آهنگ سازی حرفه ای استاد همایون خرم، در بستر شعری با ماهیت درد فراق از هوشنگ ابتهاج، رمز ماندگاری این آهنگ است. تنغم این تصنیف چنان با روحیات مردم خون گرم این سر زمین عجین است، که به یکی از ارزنده ترین تصانیف موسیقی ایرانی بدل شده است. با اینکه دهه ها از ساخت آن می گذرد، اما همچنان یکی از نمادهای موسیقی اصیل ایران به شمار می رود.

 

آموزش تار در وب سایت نت به نت

 

محتوای ویدیو آموزشی آهنگ تو ای پری کجایی برای تار

این ویدیو در سه پارت برای شما آماده سازی شده است. در پارت اول استاد همه آهنگ را برای شما نت خوانی می کند. نکات ریز و درشت آن را شرح می دهد. از موارد مربوط به تئوری موسیقی مثل اتصال ها، دولاخط های تکرار و علائم سرکلید؛ تا تکنیک های تار نوازی مثل زینت ها که در نت آهنگ نگارش شده است. در پارت دوم آهنگ را میزان به میزان روی تار آموزش می دهد تا به صورت عملی نیز با آن آشنا شوید. و در پارت سوم کل آهنگ را یک بار به صورت کامل روی تار می نوازد تا شمایل کلی و قالب بندی درس را نیز یاد بگیرید. این درس درجه سختی نسبتا بالایی (با توجه به سطح هنرجویان متوسطه) دارد و یادگیری آن گام مهمی در پیشرفت تار نوازی شما خواهد داشت.

 

نکات تئوری درس دوازدهم آموزش تار

- تصنیف تو ای پری کجایی در دستگاه همایون ساخته شده است. همواره به شما تاکید کرده ایم هر درسی که کار می کنید به دستگاه یا آواز دربرگیرنده آن نیز دقت کنید و حس و حال آن را درک نمایید. شناخت دستگاه ها و توانایی اجرا در آن ها، برای آینده حرفه ای شما بسیار کار آمد خواهد بود. مخصوصا در بحث بداهه نوازی و آهنگ سازی.

- نت خوانی را جدی بگیرید. بسار فرق است بین نوازنده ای که نت خوانی را بدون اشکال بلد باشد، و نوازنده ای که به با مکث زیاد و بریده بریده آن را انجام دهد. خوشبختانه دروس دوره متوسطه تار جملگی بر اساس آهنگ های غنی ایرانی است که در صورت تمرکز هنرجو، پیشرفت شگرفی در قدرت نت خوانی او حاصل می شود.

- تکرار ملودی در میزان ها با دولاخط تکرار مشخص گردیده است. از آنجا که شعر این اثر در دو لایه زیر نت ها نوشته شده است، وقتی به علامت تکرار رسیدید، میزان ها را تکرار کرده و لایه دوم شعر را با آهنگ بخوانید.

- کسر میزان درس دوازدهم چهار چهارم است. انواع نت های سیاه، چنگ، چنگ نقطه دار و نت های سکوت را در میزان ها شاهد هستیم. لذا در مبحث کشش نت ها نیز درس پر مغزی را شاهد هستیم. توجه داشته باشید که در انتهای درس به اندازه دو میزان، تغییر ریتم رخ می دهد و به شش چهارم شیفت می شود.

- علائم سرکلید عبارتند از "فا دیز"، "می کرن" و "سی بکار".

- کوک مورد نیاز تار برای درس تو ای پری کجایی "دو سل ر" می باشد. البته استاد اقبال تار خود را نیم پرده پایین تر از دیاپازون کوک کرده است. بهتر است شما نیز همین کار را انجام دهید.

 

موفقیت بزرگ در گرو برداشتن گام های کوچک پیوسته

خب همانطور که گفتیم، درس دوازدهم هم طولانی است هم از پیچیدگی خاصی برخوردار است. شما یک هفته زمان دارید برای آنکه این آهنگ را یاد بگیرید. بهتر است درس را به قسمت های کوچک تر تقسیم بندی کنید. در سه روز اول، در هر روز یک سوم آهنگ را کار کنید. و سه روز دوم را به مرور این سه قسمت اختصاص دهید. روز هفتم نیز درس را به صورت یک پارچه اجرا کنید و تا آنجا که می توانید آن را تکرار کنید.

 

متن آهنگ تو ای پری کجایی

شبی که آواز نی تو شنیدم،

چو آهوی تشنه پی تو دویدم

دَوان دَوان تا لب چشمه رسیدم،

نشانه‌ای از نی و نغمه ندیدم

تو ای پری کجایی که رخ نمی‌نمایی،

از آن بهشت پنهان دری نمی‌گشایی

من همه جا پی تو گشته‌ام،

از مَه و مِهر نشان گرفته‌ام

بوی تو را ز گل شنیده‌ام،

دامن گل از آن گرفته‌ام

تو ای پری کجایی که رخ نمی‌نمایی،

از آن بهشت پنهان دری نمی‌گشایی

دل من، سرگشته تو، نفسم آغشته تو

به باغ رویاها، چو گُلت بویم،

بر آب و آیینه، چو مَهت جویم

تو ای پری کجایی

در این شب یلدا ز پی‌ات پویم،

به خواب و بیداری سخنت گویم

تو ای پری کجایی

مه و ستاره درد من می‌دانند،

که همچو من پی تو سرگردانند

شبی کنار چشمه پیدا شو،

میان اشک من چو گل وا شو

تو ای پری کجایی که رخ نمی‌نمایی،

از آن بهشت پنهان دری نمی‌گشایی

 

دانلود آهنگ تو ای پری کجایی با صدای حسین قوامی

 

قابل توجه هنرجویان عزیز؛ ویدیوی کامل آموزشی این درس به همراه نت آن در یک فایل زیپ قرار داده شده است. بعد از خرید در همان قسمت پروفایل خود می توانید درس را دانلود کرده و پس از خروج از زیپ، از آن استفاده نمایید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از این درس و نکات آموزشی آن را مشاهده می فرمایید.

 

سوالات متداول

مراحل آموزش تار در وبسایت نت به نت از دروس پیش نیاز شروع می شود. پس از گذراندن این مرحله، دوره مقدماتی را شروع کنید. لازم به ذکر است که پیش نیاز ها و دوره مقدماتی به صورت کاملا رایگان در اختیار هنرجویان قرار دارد. برای ورود به دوره متوسطه، حتما بایستی دو مرحله قبلی را با موفقیت طی کرده باشید.
این درس از پیچیدگی نسبتا زیادی برخوردار است. برای یاد گیری آن حتما بایستی دوره مقدماتی آموزش تار و درس های یک تا یازده دوره متوسطه را پشت سر گذاشته باشید تا به مهارت لازم برای اجرای همه تکنیک های آن رسیده باشید.
اگر همزمان شعر را هم بخوانید، یادگیری شما را بسیار آسان تر می کند. چرا که ذهن همزمان ریتم درس و سیلاب های شعر را به صورت خودکار با یکدیگر هماهنگ می کند. ضمن این که خواندن با آن اعتماد به نفس هنرجو را نیز افزایش می دهد. ولی در کل امری ضروری نیست.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما