فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آهنگ بهار دلکش-درس یازدهم دوره متوسطه آموزش تار

  • انتشار1401/10/11
آهنگ بهار دلکش-درس یازدهم دوره متوسطه آموزش تار

سلام بر همراهان عزیز وبسایت آموزش موسیقی نت به نت و هنرجویان گرامی ساز تار. همان طور که می دانید، این پست آموزشی درس یازدهم دوره متوسط آموزش تار می باشد. برای این جلسه، استاد اقبال آهنگ بسیار زیبا و خاطره انگیز بهار دلکش را برای آموزش به شما در نظر گرفته است. نت این درس در صفحه 47 کتاب تار و ترانه یمین غفاری قرار دارد. البته هنگام خرید و دانلود درس، نت این آهنگ نیز ضمیمه آموزش درس یازدهم خواهد بود. اما توصیه می کنیم این کتاب را تهیه کنید. علت آن را در ادامه برایتان شرح می دهیم.

 

شروع آموزش تار از مبتدی تا پیشرفته توسط استاد علی اقبال

 

آموزش رایگان آهنگ برای تار

هر نوازنده ای دوست دارد آهنگ های مختلف شنیده شده و معروف را بنوازد. از این بابت در نت به نت شاخه ای به نام آموزش آهنگ برای تار ایجاد کرده ایم تا شما عزیزان بتوانید به راحتی آهنگ های ماندگار را یاد گرفته و در خلوت و جمع اجرا نمایید.

رویای خواب، بهار دلنشین، مجنون نبودم، پاییز آمد، نوایی نوایی، عزیز جون، یه دونه انار، سایه چمن و کلی آهنگ ماندگار دیگر در موسیقی کلاسیک ایران برای سازتار( به صورت صد در صد رایگان) در اختیار شما قرار دارد.

یادگیری آهنگ هایی که توسط بزرگان موسیقی ساخته شده است، به شکل خارق العاده ای می تواند بر قدرت خلاقیت و شکوفایی شما تاثیر بگذارد. چرا که این آهنگ ها هر کدام از ریتم و ملودی هایی تشکیل شده که ماهرترین هنرمندان عرصه موسیقی آنها را ساخته اند.

اما اکثر این آهنگ ها بر اساس نت هایی است که در کتاب تار و ترانه قرار دارد. به همین دلیل است که توصیه می کنیم این کتاب را داشته باشید که کلید ورود شما به دنیای جذاب آهنگ ها خواهد بود. کتاب تار و ترانه را از طریق فروشگاه نت به نت نیز می توانید تهیه کنید. با مراجه به لینک زیر، مستقیما وارد صفحه خرید کتاب تار و ترانه می شوید.

 

خرید کتاب آموزش تار به نام کتاب تار و ترانه یمین غفاری در فروشگاه نت به نت

 

نکاتی در مورد درس یازدهم آموزش تار

تصنیف بهار دلکش از ساخته های استاد درویش خان است که یکی از آهنگ های ماندگار تاریخ موسیقی سنتی می باشد. دستگاه در بر گیرنده آن شور و در آواز ابوعطا است. این تصنیف را با صدای خوانندگان مختلفی شنیده ایم؛ اما بی شک مطرح ترین آن اجرا توسط خسرو آواز، استاد محمد رضا شجریان بوده است.

استاد علی اقبال تمام نکات تئوری و عملی مربوط به درس یازدهم را به شما یاد می دهد و با اجرای کامل درس بر روی تار، حسن ختام این جلسه را رقم می زند.

- کسر میزان شش هشتم است و تمپو یا سرعت اجرا 78 می باشد که به معنای ضرب 78 نت چنگ در دقیقه می باشد.

- نت اول میزان اول، سکوت است که اگر به جای آن سیم بم را بنوازید، زیبا تر می شود.

- یکی از اهداف درس، آشنایی شما با تکنیک اشاره می باشد. علامت « به معنای اشاره به نت بعد، و علامت » نیز اشاره به نت قبل می باشد.

- مضراب های چپ با علامت 7 مشخص می شوند و نتهایی که علامتی ندارند با همان مضراب راست اجرا می گردند.

- یک بار بدون استفاده از ساز، ویدیو را به صورت کامل تماشا کنید، پس از آن دست به ساز شوید.

 

تمرین پیوسته رمز موفقیت نوازندگان تار

هر درس آموزشی نیازمند تسلط کافی هنرجو بر آن است. به عنوان مثال اگر این آهنگ را استاد در کلاس های حضوری برای شما تکلیف کند، شما ناچار هستید آن را به صورت کامل و میزان به میزان درست و صحیح یاد بگیرید و بنوازید. وگرنه درس بعدی را با شما کار نمی کند. در آموزش مجازی خودتان ناظر بر عملکرد خود هستید. اگر میخواهید تار را به صورت حرفه ای فرا بگیرید، تا زمانی که در اجرای یک درس به تسلط کامل و صد در صدی نرسیده اید، سراغ درس بعد نروید. این رمز موفقیت شما خواهد بود، البته در کنار تمرین های پیوسته و منظمی که انجام می دهید. موفق باشید.

 

سوالات متداول

اول اینکه تکنیک اشاره فقط مربوط به تار نمی شود و تقریبا همه سازهای زهی زخمه ای از آن بهره مند هستند. دوم اینکه تکنیک اشاره یک فن و مهارت انگشت گذاری محسوب می شود. تعریف آن بدین صورت است: تکنیک اشاره، به حرکتی بدون مضراب گفته میشود که نت مزبور بی آنکه مضرابی برایش زده شود، اجرا میشود. یعنی روی نتی که علامت اشاره بر آن قرار دارد مضراب میزنید و سپس با ادامه صدای آن یا همان طنین، پرده بعدی را میگیرید. به صورت خلاصه یعنی اشاره ای بدون مضراب به نت قبل یا بعد. « نماد اشاره به نت بعد » نماد اشاره به نت قبل
ما دو نوع مضراب بیشتر نداریم: مضراب راست و مضراب چپ. وقتی نت نویس یکی را مشخص کند، دیگر نیازی به مشخص کردن دیگری نیست. از آنجا که بیشتر زخمه ها راست مضراب هستند، برای خلاصه نویسی اصولا مضراب های چپ را مشخص می کنند.علامت مضراب راست 8 و مضراب چپ 7 می باشد.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما