فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

دوره متوسطه آموزش تار-درس هشتم-آهنگ از دلم بی خبری

  • انتشار1401/08/23
  • بازدید
دوره متوسطه آموزش تار-درس هشتم-آهنگ از دلم بی خبری

درود بر شما هنرجویان تار وبسایت نت به نت. در دوره متوسطه آموزش تار هستیم و به درس هشتم آن رسیدیم. در این درس استاد اقبال یکی از ترانه های زیبا و قدیمی ایرانی را برای آموزش در نظر گرفته است. آهنگ از دلم بی خبری، ترانه ای قدیمی و ماندگار در دستگاه چهارگاه است که نخستین بار با صدای خسرو انصاری اجرا گردیده است. روش تدریس درس امروز به صورت شنیداری است و برای یادگیری آن نیازی به نت نخواهید داشت. کوک تار همان کوک اصلی یعنی دو سل دو، و علائم تغییر دهنده "رِ کرن" و "لا کرن" می باشد.

 

آموزش آهنگ برای تار بدون استفاده از نت

همه ما خوب می دانیم که تئوری موسیقی و توانایی نت خوانی در فرایند یادگیری هر ساز از جمله تار، بسیار مهم و تاثیر گذار است. اما یک نوازنده حرفه ای کسی است که بتواند بدون نت و با اتکا به قوه شنیداری خود نیز ملودی ها را بشناسد و دایره نت ها را درک نماید. از این رو در بین درس های آموزش تار، استاد گاهی یک درس را به صورت شنیداری برایتان تدریس می کند. این امر باعث تقویت گوش موسیقیایی یا درک شنیداری شما خواهد شد. نقش این مسئله مخصوصا در بداهه نوازی یا خلق اثر بسیار پر رنگ و عیان است.

 

بداهه نوازی تار، فرایندی فارغ از چارچوب ها

تئوری موسیقی چارچوبی است که روند یادگیری موسیقی را کاتالیزه کرده و با علائم و دستورات مختلف، ماهیت موسیقی و سیستم هارمونیک آن را به هنرجو می شناساند. اگر شخصی بخواهد به مراحل بالا و سطوح حرفه ای نوازندگی برسد، این امر مستلزم یک هماهنگی جدایی ناپذیری از علم تئوری موسیقی خواهد بود.

 

دوره آموزش تئوری موسیقی

 

اما موسیقی به جز درک و اجرای ریاضی وار ملودی و ریتم، به بخش بزرگی از احساس آدمی نیز وابسته است. بداهه نوازی یکی از مهم ترین وجوه ارتباطی بین ساز و حس نوازنده است. فرم اولیه بزرگترین آثار موسیقی در ابتدا به صورت آنی و فارغ از چارچوب نت خوانی و تئوری موسیقی، بر دل صاحب اثر الهام می شود. اگر نوازنده فقط و فقط در چارچوب تئوری موسیقی کار کند و بنوازد، آثار عمیق و احساسی مجالی برای تراوش از دل او نخواهند یافت. آری، نوازنده هر ساز از جمله تار؛ گاه بایستی تمامی چارچوب ها را نادیده بگیرد و پنجه و انگشتان خود را آزادانه روی ساز به رقص وا دارد. اسم این کار بداهه نوازی است. بداهه نوازی مستقیما به درک شنیداری و شناخت مستقل نت ها و پرده های تار، فارغ از چارچوب های تئوریک و نت خوانی بستگی دارد.

نتیجه گیری: حتما تئوری موسیقی را یاد بگیرید.توانایی نت خوانی را امری حیاتی و ضروری بدانید. اما گوش موسیقیایی خود را نیز تقویت کنید تا بتوانید بداهه نوازی کنید و در پی آن آثاری منحصر به فرد و با امضای خودتان خلق کنید.

 

متن آهنگ از دلم بی خبری

از دلم بی خبری/ کن به حالم نظری

از دلم بی خبری/ کن به حالم نظری

چهره خوب تور ا ماه ندارد صنما

عزیزم چقدر جلوه گری/ حبیبم چقدر عشوه گری

روی دلجوی تو را شاه ندارد صنما

عزیزم چقدر جلوه گری/ حبیبم چقدر عشوه گری

آن خال مشکین تو شده پسند من

اون زلف پر چین تو شده كمند من

عزیزم چقدر جلوه گری/حبیبم چقدر عشوه گری

ماه من چقدر با نمكی/ نمكی نمكی نمكی

 

دانلود آهنگ از دلم بی خبری با صدای خسرو انصاری

 

قابل توجه هنرجویان عزیز؛ ویدیوی کامل آموزشی این درس در یک فایل زیپ قرار داده شده است. بعد از خرید در همان قسمت پروفایل خود می توانید درس را دانلود کرده و پس از خروج از زیپ، از آن استفاده نمایید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از این درس و نکات آموزشی آن را مشاهده می فرمایید.

 

سوالات متداول

در آموزش تار به روش شنیداری، هنرجو فقط و فقط باید به نکاتی که استاد در ویدیوی آموزشی می پردازد اکتفا کند. در این روش خبری از نت و نت خوانی نیست و استاد در جهت تقویت قدرت شنیداری هنرجو، تمرینی را بدون استفاده از نت آموزش می دهد.
بداهه نوازی یعنی نوازنده بدون پیش زمینه ذهنی دست به ساز شود و اجازه دهد ملودی از درون او به صورت خود جوش به ساز منتقل شود. بداهه نوازی بر افزایش کیفیت نوازندگی و قدرت شنیداری نوازنده تار تاثیر گذار است. همچنین هر چقدر توانایی بداهه نوازی بیشتر باشد، قدرت ساخت اثر یا آهنگ سازی نیز در نوازنده بیشتر خواهد بود.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما