فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

تمرین دشتی 1-درس سوم دوره متوسطه آموزش تار

  • انتشار1401/06/28
تمرین دشتی 1-درس سوم  دوره متوسطه آموزش تار

هنرجویان گرامی ساز تار با درس سوم از دوره متوسطه تار با شما هستیم. استاد علی اقبال مدرس تار و سه تار وبسایت نت به نت، برای این درس یک تمرین بسیار کاربردی به نام تمرین دشتی، از ساخته های استاد حسین علیزاده را برای شما در نظر گرفته است. تمرین امروز به صورت ویژه و خاص برای تقویت تکنیک تریل در نوازندگی تار تدوین شده است. تریل یکی از اصطلاحات موسیقی است که در سازهای زهی به شکل قابل توجهی کاربرد دارد و هر نوازنده ای که بهتر بتواند از این تکنیک در اجرای قطعات و آهنگ ها استفاده کند، درجه ممتاز تری خواهد داشت. رسیدن به این توانایی نیازمند تمرین های زیاد و پیوسته است. یکی از تمرین های عالی و نمونه، تمرین دشتی استاد علیزاده است یعنی همین درسی که در این ویدیوی آموزشی مشاهده خواهید کرد. استاد اقبال ابتدا به نت خوانی و موارد مهم مربوط به تئوری موسیقی می پردازد، سپس کل قطعه را بر روی ساز به همراه توضیحات آن اجرا می نماید.

 

آموزش تار در وب سایت نت به نت

 

تکنیک تریل در آموزش تار

تکنیک تریل اصطلاحی است در موسیقی که به آن ریز اشاره نیز گفته می شود. تعریف ساده شده تریل بدین شرح است: هر گاه در خطوط حامل، روی نتی علامت tr درج شود، نوازنده باید آن نت و نت بالاتر را به صورت تند و پیوسته و به اندازه کشش نت اصلی بنوازد. گاه نت نویس می خواهد نت بالاتر را برای اجرای این تکنیک به میزان نیم یا ربع پرده تغییر دهد. در این گونه موارد در قسمت سرکلید و یا روی علامت تریل نت اصلی با درج یکی از علائم تغییر دهنده این مورد را مشخص می کند. برای آشنایی هر چه بیشتر با تکنیک تریل پیشنهاد می کنیم پست مربوط به آشنایی با تکنیکهای مضراب و انگشت گذاری در تار و سه تار را مشاهده کنید. استاد در این پست آموزشی تکنیک های مهم سه تار نوازی از جمله تریل را به صورت تصویری به شما اموزش می دهد.

 

تمرین دشتی از کتاب ده قطعه برای تار حسین علیزاده (جلد اول)

تمرین دشتی 1، از ساخته های حسین علیزاده برای ساز تار است. این تمرین کاربردی با داشتن انواع تکنیک های تار نوازی، یکی از اتود بسیار قدرتمند برای تقویت مضراب زدن و انگشت گذاری درتار است. هنرجویان با یادگیری و تمرین و تکرار آن، پیشرفت قابل ملاحظه ای در نوازندگی خود خواهند داشت. کتاب ده قطه برای تار حسین علیزاده حاوی تمرینات خوب و مناسبی برای نوازندگان تار است. می توانید برای خرید کتاب به فروشگاه آنلاین وبسایت نت به نت مراجعه یا روی  لینک خرید کتاب ده قطعه برای تار حسین علیزاده کلیک کنید.

 

 

قابل توجه هنرجویان عزیز؛ ویدیوی کامل آموزشی این درس به همراه نت آن در یک فایل زیپ قرار داده شده است. بعد از خرید در همان قسمت پروفایل خود می توانید درس را دانلود کرده و پس از خروج از زیپ، از آن استفاده نمایید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از آموزش این درس و نکات آموزشی آن را مشاهده می فرمایید.

 

سوالات متداول

تکنیک تریل اصطلاحی است در موسیقی و که به آن ریز اشاره نیز گفته می شود. تعریف ساده شده تریل بدین شرح است: هر گاه در خطوط حامل، روی نتی علامت tr درج شود، نوازنده باید آن نت و نت بالاتر را به صورت تند و پیوسته و به اندازه کشش نت اصلی بنوازد. گاه نت نویس می خواهد نت بالاتر را برای اجرای این تکنیک به میزان نیم یا ربع پرده تغییر دهد. در این گونه موارد در قسمت سرکلید و یا روی علامت تریل نت اصلی با درج یکی از علائم تغییر دهنده این مورد را مشخص می کند. تکنیک تریل موجب زیبا تر شدن اجرای نوازنده تار می شود.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما