فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش آهنگ ز دست محبوب-درس دوم دوره متوسطه آموزش تار

  • انتشار1401/06/22
  • بازدید
  آموزش آهنگ ز دست محبوب-درس دوم دوره متوسطه آموزش تار

سلام بر دوستان عزیز و هنرجویان گرامی آموزش تار در وبسایت نت به نت. با درس دوم از دوره متوسطه  آموزش تار، همراه شما هستیم. علی اقبال مدرس تار و سه تار وبسایت نت به نت آموزش آهنگ ز دست محبوب را که یکی از تصانیف محبوب و زیبای موسیقی ایرانی است، برای شما در نظر گرفته است. در فیلم آموزشی این درس، استاد ابتدا نکات مربوط به نت خوانی را شرح، و پس از آن درس را به صورت عملی بر روی ساز به شما آموزش می دهد. توضیحات بسیار کامل است هنرجویان عزیز با تمرین پیوسته و دقت به رعایت تمام موارد کلیدی درس، می توانند این تصنیف زیبا را یاد گرفته از اجرای آن لذت ببرند.

 

پیشرفت واقعی در نوازندگی تار با دوره متوسطه آموزش تار

در دوره مقدماتی آموزش تار، با اتودهای مختلفی کار کردید و تمرینات متفاوتی را پشت سر گذاشتید. با استفاده از آن تمرینات که در کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار هنرستان گردآوری شده، توانستید پرده های تار، نام و موقعیت هر کدام را یاد بگیرید و در مبحث مهم انگشت گذاری پیشرفت کنید. همچنین مهارت مضراب زدن که قلب تپنده نوازندگی به حساب می آید را فرا گرفتید و کم کم توانستید این دو مهم (انگشت گذاری و مضراب زدن) را در خود نهادینه کنید. آموزش های هدفدار استاد اقبال و پیگیری مستمر شما هنرجویان، شما را به مرحله ای رساند که قادر به نواختن جملات معنی دار و ملودی های ساده و ابتدایی باشید. حال که وارد دوره متوسطه شدیم، وقت آن رسیده که با تمرینات و اتود پیشرفته تر، تمام مهارت های خود را ارتقا داده و استعداد خود را شکوفا نمایید.

پس بسیار مهم است که دوره قبلی را با دل و جان کار کرده باشید و با آمادگی کامل پا به این مرحله، یعنی دوره متوسطه آموزش تار بگذارید. ما تا رسیدن به قله های نوازندگی همراه شما خواهیم بود.

 

یادگیری تار به همراه آهنگ

در این درس شما آهنگ ز دست محبوب، تصنیفی معروف از آلبوم شب وصل با صدای استاد شجریان را یاد خواهید گرفت. این گونه درسها که به جای اتودهای خشک به آموزش آهنگ می پردازد، برای هنرجویان بسیار جذاب است و بهره وری آن در پیشرفت سطح نوازندگی بسیار بالاست. در اصلی می توان گفت این درس ها رهانیدن یک تیر است بر دو نشان. تصانیف موسیقی ایران از بار موسیقیایی غنی ای برخوردارند. با یادگیری این درس در کنار انواع تکنیک های نوازندگی و مسائل مربوط به نت خوانی و تئوری موسیقی، نواختن یک تصنیف کامل را نیز یاد خواهید گرفت. از موارد آموزشی این درس می توان به تکنیک دراب، نحوه نواختن نت ها هنگام مواجه با خطوط اتحاد و اتصال و ... اشاره نمود. توصیه می کنیم برای راحتی کار ابتدا درس را به طور کامل مشاهده کرده و از تمامی موارد ذکر شده توسط استاد نکته برداری کنید؛ پس از آن ساز خود را بردارید و همراه با ویدیو به تمرین این آهنگ زیبا بپردازید.

 

متن آهنگ ز دست محبوب

خواننده: استاد محمد رضا شجریان

شاعر و آهنگساز: غلامرضا خان رئیس

دستگاه: ماهور

 

ز دست محبوب ندانم چون کنم

وز هجر رویش دیده جیحون کنم

 

یارم چو شمع محفل است، دیدن رویش مشکل است

سرو مرا پا در گل است، بر خط و خالش مایل است

 

رفتم برِ آن ماهرو، با او نشستم رو به رو

گفتم سخن ها مو به مو، یار من دلدار من!

کمتر تو جفا کن یادی آخر تو زما کن

 

 

دانلود آهنگ ز دست محبوب با صدای محمد رضا شجریان

 

 

قابل توجه هنرجویان عزیز؛ ویدیوی کامل آموزشی این درس به همراه نت آن در یک فایل زیپ قرار داده شده است. بعد از خرید در همان قسمت پروفایل خود می توانید درس را دانلود کرده و پس از خروج از زیپ، از آن استفاده نمایید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از آموزش این درس و نکات آموزشی را مشاهده می فرمایید.

 

سوالات متداول

خیر! بر خلاف سه تار، نوع ساختار و نحوه تولید تار، فواصل سیم ها و موارد دیگر؛ نوازندگی تار فقط به وسیله مضراب میسر است. با ناخن یا انگشت، صدای خوبی از ساز در نمی آید.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما