فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور- درس بیست و پنجم- تمرینهای صفحه ۳۷ کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزش سنتور-دوره مقدماتی می باشد.
  • انتشار1400/06/29
  • بازدید
آموزش سنتور- درس بیست و پنجم- تمرینهای صفحه ۳۷ کتاب

 

هنرجویان عزیز ساز سنتور و همراهان گرامی وبسایت نت به نت سلام. بیست و پنجمین درس از کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور را مشاهده می کنید. این درس تمرین های صفحه ۳۷ را در بر می گیرد و نام آن چهار مضراب دشتی می باشد. استاد رسولیان نکات ارزشمندی در مورد خوانش نت ها به شما میگوید سپس کل درس را بر روی ساز اجرا می کند.

چهار مضراب یک قطعه ضربی در موسیقی دستگاهی به شمار میرود. تندای یا ضرب‌آهنگ آن از هر  بخش دیگر موسیقی دستگاهی بیشتر است و اصولا در یک دور کامل اجرای یک دستگاه، توسط نوازنده اجرا می شود تا به گونه ای مهارت و چیره دستی را او را نشان دهد و هم بخش جذاب و پر شور و حالی برای مخاطبان باشد. معمولا انتهایش به شروع آواز ختم می شود. نت شاهد در چهار مضراب کاربرد زیادی دارد و گردش ملودی همواره بر پایه این نت است و به صورت مدام به آن بر می گردد.

هم در مورد چهار مضراب هم در مورد نت شاهد، قبلا مقالات مفصلی در وبسایت نت به نت بارگذاری شده. اگر تمایل داشتید می توانید آنها را مطالعه بفرمایید و بر دانش خود از مبانی غنی موسیقی اصیل ایرانی بیفزایید.

درس امروز یک چهار مضراب ساده در دستگاه شور و آواز دشتی است با الگوی مضرابی راست چپ چپ راست چپ. کسر میزان هم شش هشتم می باشد. تمرین بسیار خوبی است، چرا که گردش ملودی را در هر سه پوزیسیون صدایی سنتور می بینیم و می بایست بر روی سیمهای زرد و سفید و پشت خرک به صورت مکرر مضراب نواخته شود.

در مورد علائم تغییر دهنده این درس، استاد رسولیان توضیح کاملی را می دهد. رعایت آنها بسیار مهم است. کرن و بمل در این تمرین نقش زیادی دارند. عدم رعایت آنها باعث خروج از استاندارد نوازندگی و بد صدایی قطعه می گردد. فاصله دست ها در هنگام مضراب زدن هم نکته بسیار مهم دیگریست که استاد به جد بر روی آن تاکید دارند.

عزیزان هر جلسه برای خود حاوی انبوهی از نکات و اطلاعات ارزشمند است. یادگیری و دقت به این نکات است که تفاوت ها را رقم میزند و از یکی نوازنده ای حرفه ای و دیگری را نوازنده ای معمولی میسازد. خود را ملزم کنید که بر همه دروس آموزشی به صورت کامل فائق شوید و اگر نکته ای را نگرفتید، عبور نکنید و با استاد خود در میان بگذارید.

موفق باشید.

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما