فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش آهنگ قایقرانان رود ولگا

  • انتشار1400/03/07
آموزش آهنگ قایقرانان رود ولگا

 

درود به شما همراهان عزیز وبسایت نت به نت و هنرجویان گرامی ساز سنتور. استاد رسولیان در این هفته برای شما عزیزان آموزش یک آهنگ قدیمی و نوستالژی برای ساز سنتور را تهیه نموده اند با نام قایقرانان رود ولگا. این ملودی معروف یکی از آثار موسیقی دان مشهور روس، میلی بالاکیرِف (Mily Balakirev) می باشد که در سراسر جهان شناخته شده است. وجه تسمیه یا علت نامگذاری این اثر، به خاطر نقاشی معروفی است که ایلیا رپین (Ilya Repin) با الهام از قایقرانانی که در رود ولگا کرجی ها را با طناب به سمت خشکی می کشیدند ترسیم نموده است. قایقرانان هنگام کشیدن کرجی همصدا این ملودی را می خواندند و همین امر باعث خلق یک نقاشی کلاسیک به همین نام شد. ملودی آهنگ قایقران رود ولگا در سالهای پایانی قرن نوزدهم میلادی ساخته شد و پس از آن به سرعت در کل جهان مورد استقبال قرار گرفت. به طوری که هنوز هم در آثار سینمایی و مستند از این ملودی بهره گیری می شود. هنرجویان عزیز ساز سنتور که تا اینجای کار با درس های کتاب و تدریس جناب رسولیان پیش رفته اند، می توانند با یادگیری این آهنگ زیبا خستگی را به در کرده و با انگیزه ای مضاعف به ادامه یادگیری ساز سنتور بپردازند. این آهنگ برای کوک دستگاه شور تنظیم شده، لذا نیاز به تغییر کوک نیست و این مسئله کار را برای هنرجویان مبتدی راحت تر می کند.

 

پکیج آموزش سنتور در وب سایت نت به نت

 

و اما کسر میزان یا عدد میزان یا ریتم ملودی یا میزان نما عبارت چهار چهارم را نشان می دهد که از لحاظ ماهیت بیانگر وجود ۴ نت سیاه در یک میزان می باشد. هر نت سیاه خود می تواند از دو نت چنگ به وجود بیاید. برای همین در میزانها، تلفیقی از نتهای سیاه و چنگ را مشاهده می کنیم. تمام مسائل مربوط به نت خوانی را استاد برای شما با بیانی واضح عنوان می کند. مضراب های جفتی، نت های پشت خرک، سکوت سفید و تفاوت سرعت اجرای نت سیاه و چنگ از مقوله های مهم آموزشی این ویدیو می باشد. دقیقا مثل درس های کتاب دستور سنتور، در این ویدیوی آموزشی نیز استاد رسولیان ابتدا به خوانش نت ها و سپس اجرای آن بر روی ساز می پردازد. شما طبق همین ویدیو بسیار راحت و با کمی تمرین می توانید این آهنگ زیبا را یاد گرفته و گنجینه اندوخته های خود در مسیر نوازندگی سنتور بیفزایید.

 

آموزش سنتور در وب سایت نت به نت

 

آموزش آهنگ قایقرانان رود ولگا برای سنتور به طور کاملا رایگان در اختیار شما خوبان قرار گرفته و نت آن نیز ضمیمه همین صفحه می باشد که با یک کلیک می توانید آن را دانلود کنید.

 

برای دانلود نت آهنگ قایقرانان رود ولگا کلیک کنید

 

واریاسیون ریتمیک قایقرانان رود ولگا

علاقه مندان به یادگیری سنتور! یک فرم واریاسیون از آهنگ قایقرانان رود ولگا نیز در پکیج متوسطه آموزش سنتور قرار دارد. واریاسیون در لغت به معنای دخل و تصرف است. در موسیقی به باز آرایی یک ملودی یا آهنگ، با تِم یا پیش زمینه واحد، واریاسیون می گویند. واریاسیون ها بیان های مختلف از یک ملودی هستند که در تغییر نوع ارتباط بین نت ها ایجاد می شوند. برای درک بهتر یک ظرف را در نظر بگیرید که آن را با مایع های مختلف پر کنیم. در این مثال، ظرف همان تِم و روند موسیقیایی قطعه است که ثابت و بدون تغییر است. مایع ها نیز بیان های متفاوت از آن ملودی هستند. در این ظرف هر مایعی بریزیم، به فرم همان ظرف در می آید و تنها محتوای آن تغییر می کند. پرویز منصوری در کتاب چگونه از موسیقی لذت ببریم؛ واریاسیون را چنین تعریف کرده است: "فرمی در موسیقی که از تنوع بخشیدن چند باره به یک تِم نتیجه می شود".

انشالا با گذراندن پکیج مقدماتی، و ورود به پکیج دوره متوسطه خواهید توانست واریاسیون ریتمیک این آهنگ را نیز یاد بگیرید. با مراجعه به لینک باکس زیر می توانید این پکیج را مشاهده بفرمایید.
 

پکیج دوره متوسطه آموزش سنتور

 

 

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما