فروشگاه

فایل های صوتی

فایل های صوتی

قسمت بیست و سوم قصه های هزار و یک شب

  • انتشار1403/01/19
  • بازدید
قسمت بیست و سوم قصه های هزار و یک شب

شب نوزدهم: حکایت نورالدین و شمس الدین (بخش اول)

در قسمت قبلی شنیدیم که هارون به دختر گفت آیا می توانی آن مار پرنده ای که خواهرانت را سگ کرده احضار کنی؟ او نیز مویی به آتش کشید و آن مار در قامت عفریتی پدیدار گشت و به درخواست هارون الرشید، طلسم از دو سگ برداشت و دختران به حالت انسانی خود در آمدند. در اینجا دیگر همه اسرار آن خانه مرموز هویدا گشت و هارون خوشحال و شاد همه را به کام خوشبختی کشاند. هر سه خواهر را با سه گدای یک چشم وصلت داد و خودش نیز دختر دلال را بگرفت. معلوم شد شوهر دختر تازیانه خورده، امین پسر هارون است. هارون آن دو را نیز آشتی داد و بعد از قسمت های مدید از سلسله داستان های هزار ویک شب، همه چیز به خوبی و خوشی به پایان یافت.

قصه دیگری شروع شد به نام حکایت غلام دروغگو. شنیدیم که هارون الرشید به همراه وزیرش جعفر برمکی، با لباس مبدل به شهر رفتند. صیاد فقیری را دیدند که به خاطر فقر لابه می کرد. هارون به او گفت تور خود را در آب بینداز، هر چه که آمد، صد دینار از تو می خرم. از قضا جعبه ای به تور افتاد که آن را به قصر بردند. دیدند کالبد بی جان دختری در جعبه است. هارون برآشفت و جعفر را گفت برو قاتل را پیدا کن و گرنه تو را به دار خواهم آویخت. جعفر نتوانست ردی از قاتل بیابد. در میدان شهر قرار بر اعدام جعفر بود که یک جوان و یک پیرمرد سراسیمه خود را رساندند و ادعا کردند که قاتلند. جعفر نجات یافت. اما هارون هنوز قاتل اصلی را می خواست. جوان لب به سخن گشود و گفت مقتول همسر من است. او هوس بو کردن میوه به داشت. من به سختی تا بصره رفتم و سه عدد به برای او خریدم. فردای آن روز دیدم غلامی یک به در دست دارد. به او گفتم این به از کجا آوردی؟ گفت معشوقه ام به من داده است. من نیز به خانه رفتم و دیدم یکی از به ها نیست. بی درنگ حرف غلام به یادم آمد و از شدت خشم او را کشتم. اما بعدا فهمیدم که غلام، آن به را از پسر خردسالم دزدیده و همسرم بیگناه بوده است. هارون که دید دروغگویی یک غلام چگونه باعث شد مردی زن بیگناه خویش را بکشد، عزم خود را بر یافتن این غلام دروغگو بر بست.

اما ادامه ماجرا را در این پادکست بشنویم از زبان راوی این مجموعه، ریحانه زارعی؛ تحت عنوان حکایت نورالدین و شمس الدین!

 

عوامل تولید:

گوینده: ریحانه زارعی

صدابردار: علی اقبال

تدوینگر: رضا طریحی

تهیه شده در استودیو نت به نت

بر اساس کتاب قصه های هزار و یک شب

 

پخش از وبسایت فرهنگی آموزشی نت به نت

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (1)

شاهرخ حسینی

تاریخ ارسال :1403/01/21

سلام و خداقوت به همه ی عوامل تولید کار مخصوصا ریحانه قصه گو. واقعا عالی بود و لذت بردم از شنیدنش.. بی صبرانه منتظر پادکست های جدیدتون هستم.. لطفا با سرعت بیشتری تولید کنید تا زودتر ادامه داستان و شب های دیگه رو بشنویم. با تشکر فراوان

وبسایت نُت به نُت

درود برشما. خیلی خوشحالیم از اینکه این مجموعه رو دوست داشتید. پادکستها به صورت هفتکی آپلود میشه.

سبد خرید 0
تماس با ما