فروشگاه

مقالات

مقالات

چگونه نُت یک آهنگ را حفظ شویم؟

  • انتشار1397/11/21
  • بازدید
چگونه نُت یک آهنگ را حفظ شویم؟

هدف ما در وبسایت نت به نت این است که مشکلات نوازندگان را حل کنیم . در این مقاله تصمیم گرفتیم به حل مشکل بپردازیم . اینکه چگونه نت های یک آهنگ را حفظ شویم . نمیدانم در چه سطحی از نوازندگی هستید ، و یا اینکه چه سازی مینوازید . برای اینکه یک قطعه را به خوبی و با کیفیت اجرا کنید باید آن را حفظ کنید . عده ای از هنرجویان بدون هیچ مشکلی نت ها را حفظ میشوند و عده ای دیگر هر کاری میکنند نمیتوانند نت ها را حفظ شوند و همیشه به نت متکی هستند . یعنی اگر نت قطعه جلوشان نباشد اصلا نمیتوانند آن را بنوازند و این تغییر نگاه ها به نت و دوباره به سازشان از کیفیت نواختنشان میکاهد لذا در نهایت برای ایجاد احساس روی ساز و پرداختن به زینت و تکنیکهای نوازندگی اول باید آن را حفظ کنید .

 

آموزش سه تار با تدریس علی اقبال

 

سناریوی از صفر تا صد حفظ شدن نت یک آهنگ

 

تصور میکنیم امروز نت یک آهنگ زیبا را پیدا کرده اید و قصد دارید بنوازیدش و حسابی ازش لذت ببرید . اول یک نگاه کلی به برگه نت میکنید تا ببینید کجاش سخت و یا آسان است . بعد برگه را روی پایه نت میگذارید و شروع میکنید به پیدا کردن نت ها روی ساز . من اسم ساز خاصی را نمیبرم چون این مقاله برای تمام سازها مشترک است . آرام آرام قطعه را پیش میبرید و گاهی به نت های سخت میرسید و کلافه میشوید ولی خوب ادامه میدهید و به صورت کلی یک بار دست و پا شکسته از روی نت مینوازید . برای استراحت سراغ یک فنجان چای یا قهوه میروید . دوباره میروید سراغ سازتان ، این بار کمی بیشتر به نتها دقت میکنید و نسبت به دفعه اول روانتر مینوازید . فقط هنوز نت های سخت و پیچیده تر کمی اذیتتان میکند ، سعی میکنید با آنها دست و پنجه نرم کنید . بارها تکرارشان میکنید تا آنها هم برایتان ساده و روان شود . و خلاصه این سری هم کامل نت آهنگ را مینوازید . اگر خیلی آن آهنگ را دوست داشته باشید که بازهم میزنیدش اگر هم نه که ادامه تمرین رو میگذارید برای روز بعد . مورد داشتیم هنرجو 25 بار پشت سرهم کل نت را زده تا راحت و روان بنوازدش چون خیلی ذوق داشته . البته ناگفته نماند بستگی به « آسانی و سختی » نت هم دارد . اما آدم عاشق این حرفها حالیش نیست با چنگ و دندان سعی میکند آهنگ را یاد بگیرد  .

 

آموزش تئوری موسیقی در وب سایت نت به نت

 

ادامه تمرین حفظ شدن نت آهنگ در روز بعد

 

امروز سعی میکنید آهنگ را بدون نقص بنوازید و تمام مشکلاتتان را حل کنید. شما به نت ها مسلط شده اید فقط میخواهید خوب و روان بنوازیدش . ساز را برمیدارید و میزان به میزان پیش میروید  . این سری نت های سخت را هم مینوازید ولی مقداری گیر دارید . فقط روی نت های سخت تمرکز میکنید و اشکالات را رفع میکنید . امروز دیگر عزم خود را جزم کرده اید قطعه را کامل بنوازیدش . خلاصه 3 الی 4 بار دیگر از روی نت میزنید ، الان دیگر احساس رضایت میکنید . همه چیز خوب پیش رفته و شما در نواختن آهنگ مورد علاقه تان هیچ مشکلی ندارید . حالا نوبت به ایجاد احساس در آهنگ و شاخ و برگ دادن به آن است . چون قطعه هنوز خام است . پس حتما باید قطعه را حفظ کنید . اینجا به موضوع اصلی این مقاله میرسیم.

آموزش تار با تدریس استاد علی اقبال

 

پادکستی بشنوید در مورد موسیقی و آرامش

 

روش مرحله به مرحله حفظ شدن نت ها

 

دوست عزیزم پیشنهاد من به شما طبق تجربه شخصی خودم است . این روش را به خیلی از نوازندگان پیشنهاد دادم ، طبق گفته خودشان خیلی راحت نت ها را حفظ شده اند . روش کار این است باید آهنگ را میزان به میزان حفظ کنید . حالا شروع میکنیم به حفظ شدن میزانها . اگر در منزل آینه قدی دارید تمرین را مقابل آن انجام دهید . زیرا به واسطه نگاه کردن به آینه ذهن شما از برگه نت جدا میشود و همچنین تاثیر بسیار زیادی روی استایل نشستن نوازنده دارد  . از میزان اول آهنگ شروع کنید . آن را بارها بنوازید . تک به تک نتهای یک میزان را سلفژ کنید . میزان را دقیق وزن خوانی کنید . اصلا سخت نیست ، چون فقط یک میزان است ، بعد آنقدر بنوازید تا ملکه ذهنتان شود . حالا نگاهتان را از ساز بردارید و به آینه نگاه کنید . اصلا به ساز نگاه نکنید و اگرمیخواهید این کار را بکنید ، از داخل آینه به ساز نگاه کنید . این کار باعث میشود مغز شما از نت جدا شود و به دریافت های خودتان متکی شوید . وقتی احساس کردید میزان اول را حفظ شدید ، حالا شروع به حفظ شدن میزان دوم کنید . همان حرکات قبل را روی این میزان نیز انجام دهید . میزان دوم را هم جلو آینه بنوازید . وقتی احساس کردید میزان دوم را حفظ شدید ، حالا میزان اول و دوم را همزمان باهم از حفظ بزنید . حس خیلی خوبی را تجربه خواهید کرد . یک هیجان جالبی را به همراه دارد . خوب ، حالا میزان سوم را مثل میزانهای قبل حفظ کنید . سپس میزان اول و دوم و سوم  را باهم بزنید . این کار را به همین روال تا حفظ شدن کل آهنگ ادامه دهید . به هر میزان جدید میرسد آن را حفظ کنید و به قبلی ها اضافه کنید . این روش برایتان خیلی جذاب خواهد بود و همیشه طبق این روش نت ها را حفظ خواهید شد . وقتی نت را کامل حفظ شدید ، میتوانید به آن احساس بدهید . میتوانید تکنیک ها و زینتهای خاص را روی نت ها اجرا کنید . 

 

چگونه نوازنده حرفه ای شویم 

 

 

آموزش سنتور به صورت مجازی

صحبت پایانی

 

میدانید چرا این روش خوب جواب میدهد ؟ چون ذهن با اطلاعات زیاد مشکل دارد و شاید نتواند آن را درک کند . در بعضی دعاهای شکرگزاری اینگونه درخواست میکنند : فقط برای امروز خشمگین نخواهم شد . فقط برای امروز آرام خواهم بود . اگر به خود بگویند برای همیشه آرام خواهم بود ، ذهن با آن مقابله میکند و نمیتواند بپذیرد . وقتی بگویید فقط برای امروز ، ذهن یک روز را راحت درک میکند . وقتی آغاز هر روز این جمله را بگویید ، آن درخواست شامل کل روزها میشود . این مثال را برایتان زدم که مبحث تک به تک حفظ شدن میزانها را به خوبی درک کنید . اگر دوست دارید روش چشم بسته  ساز زدن را یاد بگیرید . پیشنهاد میکنم مقاله  چگونه با چشمانی بسته بنوازیم  را حتما مطالعه کنید . برایتان آرزوی موفقیت دارم . امیدوارم این مقاله برایتان مفید واقع شود . در انتهای مقاله ویدئوی مرتبط به این موضوع را مشاهده کنید.

 

 علی اقبال – مدیر وبسایت نت به نت   

 

 

ویدئوی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید

 

نظر دهید (برای اعضا)

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما