فروشگاه

مقالات

مقالات

چگونه بداهه نوازی کنیم؟

  • انتشار1397/05/04
  • بازدید
چگونه بداهه نوازی کنیم؟

در ابتدا تعریفی از بداهه نوازی براتون میکنم . دوستان گلم بداهه نوازی یعنی هنر در « لحظه نواختن » یعنی بتوانیم هر احساسی که در لحظه اکنون داریم روی ساز بیاوریم و حرفهای دلمان را با ساز بیان کنیم . کاری که من عاشقشم و همیشه سعی میکنم بداهه نوازی کنم . اما برای بداهه نوازی باید یک سری شرایط را برای خودتان فراهم کنید . یا بهتر بگویم باید به یک سری مهارت هایی چه در زمینه نواختن و چه در زمینه ذهنی دست پیدا کنید . و اما این مهارتها چیست؟

 

مهارت های لازم برای بداهه نوازی

اکثر موزیسین ها معتقدند بداهه نوازی از مشکل ترین بخش های نوازندگیست . میدونید چرا ؟ چون دقیقا همه چیز در همان لحظه اتفاق میفتد . پس باید به گامها یا دستگاه ها موسیقی تسلط داشته باشید . یعنی اونقدر تمرین کرده باشید که احساساتتون رو در همان لحظه بدون اینکه از گام خارج شوید روی ساز بیاورید . ذهنتان باید کمی جلوتر از انگشتانتان حرکت کند . البته ناگفته نماند بعضی افراد نت خوانی قوی دارند و بعضی افراد گوش خیلی قوی دارند که این موضوع ژنتیکی است . اگر قصد دارید درآینده بداهه نوازی کنید ، سعی کنید تجسم کنید . باید هردوی این موارد را به تعادل برسانید . هم نت خوانی و هم گوش خود را قوی کنید

 

بداهه نوازی نیازمند آزادگی است

اولین مهارتی که باید بدست آورید ، آزادی ذهن است . یعنی « در لحظه بودن» . به نوعی میتوان گفت هیچ تقلیدی از قطعه موسیقی خاصی نکنید . و تنها به احساس خود در همان لحظه توجه کنید . بدون شک همه ما در هر لحظه ای از زندگی دارای شرایط روحی خاصی هستیم . به عنوان مثال یا خوشحالیم یا غمگینیم یا استرس داریم یا کاملا ریلکس هستیم . اما پیشنهاد میکنم سعی کنید که اگر در حالت ناخوشی هستید از حال بد به حال خوب تغییر پیدا کنید تا حالت خوبی را به مخاطب انتقال بدید . اگر مخاطب ندارید و قصد دارید برای دل خود  بنوازید ، در هر حالی هستید احساستان را روی ساز بیاورید تا ببینید چگونه به آرامش جسم و روح خواهید رسید . قبل از شروع بداهه نوازی چشمان خود را ببندید . نفسی عمیق بکشید و تلاش کنید به اندازه یک دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید و به یک «خلسه» کوتاه بروید . بعد ساز را بردارید و شروع کنید به نواختن هرچه در آن لحظه به ذهنتان میآید .

 

سخن پایانی

نوازندگان و دوستان عزیزم تجربه خودم رو بهتون میگم . لذتی که در بداهه نوازی است در هیچکدام از مراحل نوازندگی نیست . با تمرین و گوش دادن زیاد موسیقی ، به این هنر دست پیدا میکنید . سعی کنید بداهه نوازی را در خودتان تقویت کنید . چون اگر قطعات دیگران را به بهترین نحو هم اجرا کنید ، چون قبلا نواخته شده و شنیده شده زیاد لطفی ندارد . اما وقتی احساس خودتون و حرفهای دلتان را نواختید ، این یک کار « نو » هست و حتما به دل خواهد نشست .

 

تهیه شده در وب سایت آموزش موسیقی نت به نت

نویسنده : علی اقبال

نظر دهید (برای اعضا)

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما