فروشگاه

مقالات

مقالات

تفاوت استاد خوب با نوازنده خوب چیست ؟

  • انتشار1398/06/06
  • بازدید
تفاوت استاد خوب با نوازنده خوب چیست ؟

تفاوت استاد خوب با نوازنده خوب چیست ؟

 

این موضوع را در قالب داستانی بیان میکنم که شما، در نقش یک هنرجو و دوستتان در نقش یک نوازنده خوب ولی استادی ضعیف است. شما قصد یادگیری یک  ساز را دارید و دوستی دارید که نوازنده است. فرقی ندارد چه سازی، چون خودم نوازنده سه تار هستم فرض داستان را بر این گذاریم که دوستتان یک نوازنده سه تار است. بارها نواختن او را دیده اید و از آن لذت برده اید. در جمع دوستان می نوازد و شمع محفل می شود. کم کم شما نیز به سه تارعلاقه مند می شوید و چند ویدئوی سه تار در یوتیوب و اینستاگرام می بینید و عطشتان نسبت به این ساز بیشتر می شود. سپس سراغ دوستتان میروید و از او میخواهید سه تار را به شما آموزش دهد. او هم با کمال میل می پذیرد و حتی به شما میگوید نیاز نیست پولی بابت آموزش بدهی. قراری برای جلسه آموزش و یادگیری سه تار تنظیم نموده و از او دعوت می کنید تا به منزلتان بیاید. اولین جلسه آموزش کمی نت ها را یاد میگیرید، البته به صورت دست و پا شکسته. در همان جلسه کمی هم مضراب به شما آموزش می دهد و بعد سراغ تئوری موسیقی می رود. بار آموزشی جلسه اول کمی زیاد می شود. قصد دارد مطلبی در مورد کشش نت ها هم به شما آموزش دهد، احساس میکنید کمی مطالب زیاد شده و درک و کشش مفهوم جدیدی را ندارید. به او می گویید: اگر ممکن است ادامه برای جلسه بعد باشد و او نیز می پذیرد. جالب اینجاست که خودش این موضوع را تشخیص نداده و نمی داند خمیازه شما هم کار ساز نبوده. اینگونه جلسه اول به پایان می رسد. تقریباً سه روز بعد دوستتان با شما تماس می گیرد تا جلسه دوم را تشکیل دهید. شما هنوز مطالب قبلی را تمرین نکرده اید. حداقل برای تمرین مضراب یک هفته زمان لازم است. اما علی القائده وقتی استاد شما تشخیص داده سه روز، چاره ای ندارید و بالاخره جلسه دوم تشکیل می شود. درس امروز تمرین روی سیم های مختلف و آشنایی با چنگ و دولاچنگ است. او برایتان همه را توضیح میدهد، البته خیلی سریع و عجولانه و در بین حرف ها از واژه "این که مشخصه" استفاده می کند. در دلتان می گویید، آخر کجای این مشخص است؟! من که اولین بار است این کلمات و اصطلاحات را می شنوم. خلاصه این کلاس هم طی 10 دقیقه به پایان می رسد و در انتهای کلاس یکی از قطعات پر تکنیک و زیبای خودش را برایتان می نوازد . کلاس تمام میشود و او میرود. شما می مانید و انبوهی سوال بی جواب...

 

چند روز بعد دوستتان با شما تماس می گیرد تا نظرتان را در مورد نحوه تدریسش را به او بگویید. شما هم چاره ای ندارید جز اینکه بگویید، مطالب را نگرفته اید و در میان انبوه واژه ها سر در گم شده اید. او در پاسخ میگوید، از نگاهت حس می کردم خوب متوجه نشدی، ولی مطالب و درسها که ساده بود! مگر چه نکته خاصی داشت؟ و شما دیگر حرفی برای گفتن ندارید، چون اصلاً شما را درک نکرده است. نکته مهم و کلیدی داستان اینجاست که دوست عزیزتان نوازنده بی نظیری است و در قدرت نواختن او شکی نیست، ولی! او نمیتواند استاد خوبی باشد. اصلا می دانید چرا اینقدر سریع به شما درس می داد؟ چون خودش در سطح بالایی از نوازندگی است و این مطالب برایش مثل آب خوردن است،  لذا کم کردن سرعتش در آموزش و توضیح مسائل پیش پا افتاده کمی برایش ملال آور و مشکل است. پس به این نتیجه می رسید که با دوستتان در یادگیری سه تار به جایی نم یرسید. امکان دارد کمی هم حس بدی پیدا کنید، اول برای اینکه زمان خود را از دست داده اید و دوم به خاطر اینکه موفق نشده اید حداقل کمی بنوازید. بعد از یک هفته تصمیم می گیرید راه درست را پیدا کنید.

 

خرید کتاب آموزش تنبک در فروشگاه نت به نت

 

 

اگر تصمیم به یادگیری سه تار به صورت حضوری داشته باشید، با آموزشگاه های موسیقی شهرتان تماس می گیرید و نحوه تدریس استاد و شهریه کلاس را می پرسید  و بالاخره در یکی از آموزشگاه ها ثبت نام می کنید. و چنانچه قصد یادگیری سه تار به صورت مجازی را داشته باشید، در گوگل سرچ می کنید و استاد مجازی مورد نظر خود را پیدا می کنید. پروسه ثبت نام به دو روز نمیکشد و به هیچ مشکلی هم برنمی خورید. نکته مهم اینجاست! آیا استادی که انتخاب کرده اید، توانایی انتقال مطالب را به شما دارد؟ آیا با او ارتباط برقرار خواهید کرد؟ آیا ممکن است ایشان هم مثل دوستتان فقط یک نوازنده خوب باشد ولی جهت کسب درآمد و یا تشویق دوستان به جایگاه استادی رسیده؟ این ها سوالاتی است که تا قبل از شروع اولین جلسه به آنها فکر می کنید. دوستان اصلاً نگران این موارد نباشید. موضوع پیچیده ای نیست و همه چیز قابل تغییر می باشد. کلاس را شروع می کنید، خودتان در جلسه دوم همه چیز را حس خواهید کرد. اگر نحوه آموزششان راضی نبودید و حس کردید واقعاً پیشرفتی نمی کنید؛ نهایتاً چیزی از دست نداده  و اتفاقا تجربه شما بیشتر میشود. به نظر من اگر 10 تا استاد هم عوض کنید تا دقیقاً همان استادی که میخواهید را پیدا کنید واقعاً ارزشش را دارد، چون استاد خوب در ابتدای کار دارای نقشی به شدت حیاتی است.

 

کوک سه تار به وسیله تیونر

 

خصوصیات یک استاد خوب موسیقی

 

اما پیشنهاد من به شما ، اگر برخورد استاد جدی و سخت گیرانه است، واقعاً خوشحال باشید. اگر زمان کلاس طولانی شد بدانید استاد وظیفه خود را خوب انجام داده است. استاد خوب به گونه ای مطالب را آموزش میدهد که انگار به یک سالمند و یا کودک درس می دهد. صبور و پرحوصله است. در پایان کلاس باید به هنرجو فرصتی بدهد تا سوالاتش را مطرح کند. استاد خوب باید جدای از درسهای کتاب و تمرینات، هنر تجسم و تخیل را در شاگردش نیز تقویت کند. روش بداهه نوازی را به او بیاموزد، چشم اندازی روشن از آینده به او بدهد، آثار بزرگ و نوازندگان حرفه ای آن ساز را به هنرجو معرفی کند، کلاسی پویا و با نشاط داشته باشد، باید به او هنر خلق ملودی هایی که به ذهنش می رسد را بیاموزد، باید برای شاگردش برنامه داشته باشد و روند آموزشی او را کاملا رصد کند. هنرجو باید با ذوق به منزل برود و بی صبرانه منتظر تشکیل جلسه بعدی باشد. مواردی که ذکر شد از نکات مثبت یک استاد خوب است. پیشنهاد میکنم این موارد را هنگام انتخاب استاد مد نظر خود قرار دهید. چون انتخاب یک استاد خوب به شدت در آینده نوازندگی شما تاثیر دارد. شاید بپرسید از کجا بفهمم نحوه تدریس استادم چگونه خواهد بود؟ بهترین راه، پرس و جو از دیگر هنرجویان است. از بچه هایی که قدیمی تر هستند و تحت آموزش های این استاد بوده اند، نحوه آموزش و درصد رضایت مندی آنها از کلاس را بپرسید. 

 

نظر دهید (برای اعضا)

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما