فروشگاه

درس چهلم دوره متوسطه آموزش سنتور

  • انتشار1402/08/08
درس چهلم دوره متوسطه آموزش سنتور

سلام بر هنرجویان عزیز وب سایت نت به نت. درس چهلم از دوره متوسطه را مشاهده می کنید. این درس زرد ملیجه نام دارد و تمرین شماره 42 از کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار را شامل می شود. استاد رسولیان مثل همیشه به آنالیز دقیق جمله بندی میزان ها، نحوه رفتار با نت ها در کشش های مختلف، و شرح نکات تئوری موسیقی مربوط به نت خوانی می پردازد. به عنوان حسن ختام نیز کل تمرین را از نمای بسته سنتور بر روی ساز آموزش می دهد.

 

زرد ملیجه در دوره مقدماتی

در پکیج مقدماتی آموزش سنتور نیز همین درس با نام زرد ملیجه در کتاب دستور سنتور استاد پایور را کار کردیم. درس بیست و هشتم دوره مقدماتی مربوط به همین آهنگ معروف می شد. اکنون ورژن متفاوتی از آن را کار خواهید کرد. این تفاوت نه در ریتم و ملودی، بلکه در نحوه اجرای تکنیک های سنتور نوازی است.

 

آموزش آهنگ زرد ملیجه در دوره مقدماتی

 

زرد ملیجه نام یک گنجشگ زرد رنگ، بومی شمال کشورمان است. استاد ابوالحسن صبا در دوره ای که مشغول تاسیس یک آکادمی موسیقی در استان گیلان بوده، تحت تاثیر صدای بال زدن این پرنده کوچک، آهنگی به نام زرد ملیجه را می سازد که از قضا بسیار معروف شد و یکی از آثار ماندگار ایشان بدل گشت.

 

فواصل مضراب گذاری در نت خوانی سنتور

نوازندگی با سنتور تنها با دو مضراب سبک انجام می گیرد. پس از هر مضرابی که بر روی سیم فرود می آید، فاصله ای برای فرود آمدن مضراب بعدی به وجود می آید. این فاصله در برخی مواقع آنقدر کوتاه است که نمی توان آن را با چشم و گوش ردیابی کرد، همچنین گاه این فاصله کمی بیشتر است و می توان سکوت بین دو مضراب را شنید. فواصل مضراب گذاری به صورت مستقیم از نت نویسی یک قطعه یا تمرین دستور می گیرد.

مثلا فاصله مضراب گذاری بین نت سیاه تا چنگ، کمی بیشتر از فاصله بین چنگ تا دولاچنگ است. بر عکس این قضیه هم صادق است. ما با درک مبحث دیرند و کشش نتها، میبایست به صورت بسیار دقیقی این فواصل را درست و اصولی اجرا کنیم. غیر از این باشد، نواختن ما از ریتم می افتد و نخواهیم توانست اجرای خود را جمع و جور کنیم.

 

اهمیت کنترل مچ ها در راست چپ های متوالی

فرض کنید در یک میزان دو چهارم به جای دو نت سیاه، هشت نت دولاچنگ قرار داشته باشد. شما بایستی هشت نت را به صورت چپ و راست متوالی و با سرعتی نسبتا زیاد بنوازید. در این گونه مواقع، ذهن وقتی با یک کار تکراری و روتین سر و کارد دارد، تمایل پیدا می کند سرعت را افزایش دهد. این خصلت ذهن در مقابل نظم در یک حرکت منسجم است. اگر شما به صورت ارادی؛ ذهن و دست های خود را کنترل نکنید، این افزایش سرعت باعث می شود ضرب های میزان به درستی رعایت نشود. اگر قرار باشد این 8 نت را در یک ثانیه اجرا کنید، آن را در 0.8 ثانیه اجرا خواهید کرد. پس نسبت به ارزش زمانی ضرب های میزان جلو می افتید. همین امر باعث می شود کل قطعه را از ریتم بیندازید و تا پایان امکان اصلاح آن را نداشته باشید. یک نوازنده خوب همیشه حواسش به تمپو و سرعت اجرای قطعه هست و مچ های خود را در مضراب گذاری به صورت کاملا آگاهانه کنترل می کند.

 

آخرین قسمت از دوره متوسطه آموزش سنتور

 به آخرین درس از بخش اول دوره متوسطه رسیدیم. همان طور که از ابتدا گفتیم، دوره متوسطه به دلیل طولانی بودن و نیاز هنرجو به ریکاوری؛ به دو بخش تقسیم شده است. 42 تمرین ابتدایی کتاب استاد کامکار به عنوان دوره متوسطه اول بود. تمرین 43 به بعد هم به عنوان دوره متوسطه دوم در دستور کار استاد رسولیان قرار می گیرد. این تدبیر به چند دلیل اتخاذ شده است.

1- اگر همه درسها در قالب یک دوره منتشر شود، هنرجو زمانی برای ریکاوری دروس گذشته و آنچه که تا به حال یاد گرفته نخواهد داشت.

2- اگر همه تمرین های کتاب در یک پکیج قرار گیرد، قیمت بیشتری خواهد داشت و تهیه آن برای هنرجو سخت تر می شود.

3- بخش دوم کتاب تمرین های پیشرفته تری دارد و بهتر است دوره ای جداگانه به حساب بیاید.

به این سه دلیل، درس امروز آخرین درس از دوره متوسطه اول خواهد بود. اما نگران نباشید. هیچ وقفه ای در کار نیست و از هفته آینده دروس بعدی کتاب، طبق روال بر روی سایت نت به نت قرار خواهد گرفت و تنها نام آنها به دوره متوسطه دوم، یا بخش دوم دوره متوسطه آموزش سنتور تغییر خواهد یافت.

به پایان آمد این دفتر؛ حکایت همچنان باقی است.

 

هنرجویان عزیز شما می توانید با تهیه پکیج دوره متوسطه آموزش سنتور (بخش اول) تمامی دروس این دوره را با قیمتی بسیار کمتر نسبت خرید تکی آنها در اختیار داشته باشید.

 

در ویدیوی زیر بخشی از درس چهلم را مشاهده می فرمایید

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما