فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

ریتم شش هشتم در جمله سازی تنبک-قسمت چهارم

  • انتشار1402/06/16
ریتم شش هشتم در جمله سازی تنبک-قسمت چهارم

سلام. درس چهارم از مجموعه آموزش جمله سازی در تنبک نوازی را مشاهده می کنید. این دروس فعلا در بستر کسر میزان شش هشتم مانور می دهند. وقتی یادگیری و توانایی جمله سازی در شما به شکل کامل تقویت شد، به سراغ سایر کسر میزان ها هم خواهیم رفت. در این درس باز هم بر اساس یک جمله پایه و تغییرات متناوب در حرکات اصلی تنبک و کشش نت ها؛ ضرب های مختلفی ساخته شده و در مجموع جملات جدیدی خلق می شود. استاد صادق پور ابتدا در پای تخته تمام میزان ها را رسم کرده و تغییرات را جزء به جزء شرح داده و در آخر همه جملات را با تنبک اجرا می کند.

 

آموزش تنبک در وب سایت نت به نت

 

تاثیر شگفت انگیز دوره آموزش جمله سازی برای نوازندگان تنبک

دوره ای که در آن قرار داریم، از آموزش های جانبی تنبک محسوب می شود. بسیاری از آموزشگاه ها این دوره را در دستور کار خود قرار نمی دهند. چرا که همان دوره های اصلی بر اساس کتاب را وظیفه آموزشی خود می دانند و به خلاقیت و رشد هنرجو کاری ندارند. اما ما در نت به نت می دانیم که توانایی اجرای اتود، تنها یک سوی قضیه است. هنرجو باید بتواند این توانایی خود را به صورت عملی لمس کند و اگر قرار بر تک نوازی شد، فقط به نواختن چند اتود تکراری بسنده نکند. این دوره برای شکوفایی شما عزیزان تهیه شده است. دلیل اهمیت آن را می توان در سه عنوان برشمرد:

اولا: بیش از صد نوع فیگور و جملات کامل همراه با سوال و جواب در تنبک را فقط در میزان نمای شش هشتم یاد می گیرید.

دوما: دروس جمله سازی الهام بخش شما در ایجاد تنوع در تک نوازی است. شما یاد میگیرید به صورت مستقل جمله های مختلف و فیگورهای ریتمیک جذاب بسازید. به عبارت دیگر استاد با این دروس فقط به شما ماهی نمی دهد. بلکه ماهیگیری را به شما یا میدهد. با ذهنیتی که از نحوه ساخت جملات پیدا می کنید، با تمرین های پیوسته و منظم، قادر خواهید بود در مواقع بداهه نوازی بی نهایت جمله جدید را به صورت آنی بسازید.

سوما: شما یک نوازنده همه فن حریف می شوید. تبدیل به نوازنده ای می شوید که در گروه های موسیقی سکان دار ریتم است. همه اعضای گروه شما را به چشم یک فرد خلاق و ابداع گر می بینند و از اینکه شما نبض اجرا یا همان ریتم را در دست دارید، خاطر جمع و مطمئن خواهند بود. بسیار تفاوت است میان نوازنده ساز ضربی که فقط تعدادی محدود از فیگورها را بنوازد، با نوازنده ای که متناسب با حال و هوای ملودی؛ انواع جذابیت های ریتمیک را به کار ببرد.

 

فیگورهای ریتمیک در تنبک نوازی

فیگور در لغت بیشتر به ژست و قیافه گرفتن معنا می شود. در موسیقی هم لغت فیگور کاربرد دارد. فیگور موسیقیایی به یک جمله کوتاه اما کامل در موسیقی گفته می شود که از نظر 1-توالی هارمونیک، 2- نواک (زیر و بمی صوت) و 3- ضرب آهنگ؛ قابلیت تکرار متوالی و پیاپی دارد.

در سازهای ضربی ما با بخش سوم یعنی ضرب آهنگ کار داریم که شامل فیگورهای ریتمیک می شود.

طبق دروس این دوره، هر جمله ای با هر کسر میزان برای تنبک نوازی می تواند به تنهایی یک فیگور باشد. به عنوان مثال در همین درس، همه جملات اعم از مقدمه، پایه و جملات گسترش یافته، هر کدام به خودی خود یک فیگور هستند. در تنبک نوازی ما با فیگورهای متریک سر و کار داریم که دارای ضرب آهنگ مشخصی هستند. مشخصات فیگورهای ریتمیک: 1- به تنهایی دارای احساس کامل موسیقی می باشند. 2- قابلیت تکرار بی وقفه و پیاپی دارند. 3- وزن متریک دارند.

بنابر این در دروس تنبک نوازی، هر جمله ای خود یک فیگور است. وقتی از جملات مختلف در نوازندگی استفاده کنیم، به همان تعداد از فیگورهای مختلف ریتمیک استفاده کرده ایم، و همین امر باعث می شود که اجرای ما جذاب، غیر تکراری و مخاطب پسند باشد.

ما در این دوره علاوه بر اینکه کلی فیگور جدید یاد می گیریم؛ بلکه می آموزیم چگونه فیگورهای جدیدی را خلق کنیم.  

 

یادآوری: دوره آموزش جمله سازی در تنبک نوازی برای هنرجویانی است که مراحل آموزشی تنبک را تا پایان دوره متوسطه گذرانده باشند. یعنی چیزی حدود یک سال و نیم از شروع یادگیری آنها گذشته باشد. معادل آن در نت به نت یعنی گذراندن:

1- پکیج مقدماتی آموزش تنبک- جلد اول کتاب مرتضی قاسمی

2- پکیج متوسطه آموزش تنبک- جلد دوم کتاب مرتضی قاسمی

چنانچه هنوز به سطوح گفته شده نرسیده اید، فعلا دوره جمله سازی را کار نکنید.

 

در ویدیوی زیر بخش های از این درس را مشاهده می فرمایید

 

سوالات متداول

فیگور موسیقیایی به یک جمله کوتاه اما کامل در موسیقی گفته می شود که از نظر 1-توالی هارمونیک، 2- نواک (زیر و بمی صوت) و 3- ضرب آهنگ؛ قابلیت تکرار متوالی و پیاپی دارد. در سازهای ضربی مثل تنبک، ما با بخش سوم یعنی ضرب آهنگ کار داریم که شامل فیگورهای ریتمیک می شود. مشخصات فیگورهای ریتمیک: 1- به تنهایی دارای احساس کامل موسیقی می باشند. 2- قابلیت تکرار بی وقفه و پیاپی دارند. 3- وزن متریک دارند.
یادگیری صدها نوع فیگور و جملات کامل همراه با سوال و جواب در تنبک نوازی- الهام بخش هنرجو برای خلق جملات جدید تنبک نوازی- تبدیل شدن به یک نوازنده همه فن حریف در گروه های موسیقی

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما