فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش جمله سازی در تنبک نوازی- درس سوم

  • انتشار1402/06/02
آموزش جمله سازی در تنبک نوازی- درس سوم

سلامی دوباره به شما هنر دوستان وب سایت نت به نت. به درس سوم از مجموعه ویدیوهای آموزش جمله سازی در تنبک نوازی به تدریس استاد امین صادق پور رسیدیم. این دروس به موازات دوره های آموزش تنبک در وبسایت نت به نت، جنبه کمک آموزشی دارد. اما کاربرد و ارزشش بسیار فراتر از آن است که آن را فقط کمک آموزشی بدانیم. در ادامه در مورد اهمیت این بخش از آموزش تنبک مطالبی را شرح خواهیم داد. و اما این درس هم بر مدار پایه ریتمیک شش هشتم نقطه دار یا بابا کرم می گردد که با تغییرات جزیی در جمله پایه اقدام به ایجاد و خلق جملات جدیدی خواهیم کرد. مجموع این جملات و یادگیری آن ها هنرجو را قادر خواهد ساخت که به صورت پیوسته بتواند جملات متنوع و غیر تکراری خلق کند و بنوازد.

 

پیوستگی و ارتباط درس های آموزش جمله سازی در تنبک نوازی

هنرجویان عزیز همانطور که در جلسات قبلی نیز به آن اشاره کردیم، همه دروس جمله سازی برای تنبک به هم مرتبط هستند و بایستی یادگیری آنها توسط شما سلسله وار باشد. اگر مجموع این دوره را یک زنجیر در نظر بگیریم، هر درس آن یکی از حلقه های این زنجیر خواهد بود. به همین دلیل حتما از درس اول شروع کنید و پس از اشراف کامل، به سراغ درس بعدی بروید. این ارتباط بین دروس در جملاتی که خلق می شود کاملا مشهود است. مثلا بیایید با هم جمله مقدمه، جمله پایه و جمله اول مربوط به درس امروز را به صورت نظری بررسی کنیم و ارتباط آنها را با درس های قبلی به وضوح ببینیم.

 

جمله مقدمه:

همانطور که مشاهده می کنید در این جمله نسبت به درس قبل، نت های ریز جایگزین بشکن شدند.

 

جمله پایه:

جمله ای است که با تغییر در اجزای آن، جملات دیگر را خلق می کنیم. جمله پایه از یک میزان به عنوان سوال و یک میزان هم به عنوان جواب تشکیل می شود. تفاوت این جمله نسبت به درس قبل، قرار گرفتن نت ریز در ضرب دوم از میزان های سوال و جواب، به جای نت بشکن است.

 

جمله اول:

میزان اول سوال: نت تم در ضرب دوم میزان پایه، تبدیل به نت بک می شود.

میزان دوم سوال: مشابه با میزان جواب در جمله پایه است.

میزان اول جواب: نت تم در ضرب اول از میزان اول سوال همین جمله، تبدیل به بک می شود.

میزان دوم جواب: مشابه با میزان دوم سوال همین جمله است.

 

همانطور که میبینید، مشخص شد این سه جمله در ارتباط با یکدیگر و همچنین جملات درس های قبل هستند. جملات بعدی هم نیز همین قاعده را دارند. پس تا الان حتما متوجه پیوسته بودن دروس شده اید.

 

جمله ها را حتما نت نویسی کنید

هر درس را باید بارها و بارها بنوازید تا نحوه تغییرات در دل جملات را بیاید. لذا نت نویسی آنها امری ضروری است. حتما قلم و کاغذی برداشته و مثل استاد جملات را میزان به میزان و نت به نت روی کاغذ بنویسید. نوشتن باعث تفهیم راحت تر می شود و از فراموش کردن جمله ها جلوگیری می کند.

 

خرید تنبک استاندارد در فروشگاه وب سایت نت به نت

 

اهمیت جمله سازی در تنبک نوازی

درست نواختن ریتم یک طرف قضیه تنبک نوازی است. طرف دیگر آن توانایی نوازنده در خلق جملات غیر تکراری است. خیلی ساده بگوییم، ما می خواهیم خوشگل بنوازیم. می خواهیم وقتی عده ای در مقابل ما نشسته اند و ما دست به ساز شدیم؛ تنوع را چاشنی کار کنیم و هنر خود را به رخ بکشانیم. اگر جمله سازی را بلد نباشیم؛ دائم یک جمله را در یک کسر میزان خواهیم نواخت که خیلی زود تکراری و خسته کننده می شود.

مورد دوم درخشش نوازنده در گروه نوازی است. استفاده از جملات مختلف و متنوع، بدون آنکه تغییری در ریتم رخ دهد، تراز نوازنده را در گروه موسیقی به شدت بالا می برد.

 

نکته: مجدد تاکید می کنیم این دروس جمله سازی برای هنرجویانی است که که حداقل یک سال و نیم دوره آموزش تنبک را گذرانده باشند. معادل آن در وبسایت نت به نت پکیج دوره مقدماتی تنبک و پکیج دوره متوسطه آموزش تنبک بر اساس جلد اول و دوم کتاب روش نوین تنبک نوازی مرتضی قاسمی است.

نکته: بعد از کسر میزان شش هشتم، این دروس برای سایر کسر میزان های مهم تنبک نوازی نیز ادامه خواهد یافت. پس حتما روند ثابتی را در یادگیری آنها داشته باشید.

 

در ویدیوی زیر بخشی از این آموزش را مشاهده می فرمایید

 

سوالات متداول

به افت و خیزهای پیوسته شنیداری در نوع جملات تنبک نوازی سوال و جواب گفته می شود. وقتی شنونده بعد از شنیدن یک جمله ریتمیک منتظر مکمل آن باشد، سوال و جواب به خوبی شکل گرفته است. تعداد جملات سوال و جواب همواره با هم برابر است.
جمله ای است که با تغییر در اجزای آن، جملات جدیدی را خلق می کنیم. جمله پایه از یک میزان به عنوان سوال و یک میزان هم به عنوان جواب تشکیل می شود. جمله پایه الگویی برای جمله سازی در تنبک نوازی است.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما