فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس پانزدهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

  • انتشار1402/04/07
درس پانزدهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

سلام. درس پانزدهم از بخش دوم دوره متوسطه آموزش تنبک را مشاهده می کنید. در این درس اتودهای 125 الی 130 جلد اول کتاب مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی توسط استاد صادق پور برای شما تدریس می شود. همه نکات تئوری و عملی درس شرح داده می شود. در مورد اصطلاح سنکپ در تئوری موسیقی خواهید شنید و به صورت عملی با آن کار خواهید کرد. مثل همیشه استاد تمرینات را یک بار به حالت عادی و یک بار با جا به جایی حرکات تم و بک اجرا می کند تا تاثیر آن برای شما بیشتر شود و حرکات تنبک نوازی را با تسلط بیشتری انجام دهید.

 

آموزش تنبک در وب سایت نت به نت

 

سرعت نوازندگی تنبک را تا چه حدی بالا ببریم؟

فرم صحیح دست ها بر روی تنبک و نحوه فرود انگشتها در جای مناسب و درست، مهم ترین ظرافت تنبک نوازی است. مسئله ای که پیش تر بارها به آن پرداخته ایم. اما یکی از عوامل پیشرفت در یادگیری تنبک و پخته تر شدن دست نوازنده، توانایی او در اجرای اتودها در سرعت های بالاست. به همین دلیل برای هر تمرین استاد از شما می خواهد که تمپو را به تدریج (مثلا ده تا ده تا) افزایش دهید. از طرف دیگر دست راست شما همزمان حرکات ریز، تم و بک را انجام می دهد، بنابراین احتمال آن می رود که در سرعت بالا احاطه ای که بر روی حفظ فرم دست راست دارید کمتر شود. به همین دلیل شما مجاز هستید تمپو را فقط تا جایی افزایش دهید که فرم دست شما به هم نریزد.

 

خرید کتاب آموزش تنبک

 

اصطلاحات سنکوپ و ضد ضرب در تنبک نوازی

سنکپ و ضد ضرب از اصطلاحات تئوری موسیقی هستند که برای همه سازها کاربرد دارند. نوازندگان تنبک هم به عنوان یک ساز کوبه ای که سر و کارش با ریتم و ضرب است، با این دو اصطلاح بسیار مواجه می شوند. بسیاری از افراد ضد ضرب و سنکپ را یک موضوع می دانند، در حالی که مفهوم و اجرای آنها کاملا متفاوت است.

ضد ضرب وقتی پیش می آید که به جای ضرب قوی یا اولین نت ضرب قوی؛ نت سکوت قرار گیرد. ضرب قوی هم که می دانید، اولین ضرب هر میزان است.

اما در سنکوپ، ضرب قوی بی صدا نمی شود. بلکه به خاطر اتحاد با ضرب ضعیف میزان قبل، حالت قوی و تکیه دار بودن خود را از دست می دهد و ضعیف اجرا می شود.

این دو، تعریف کلی ضد ضرب و سنکپ و تفاوت آنها بود. اصطلاحاتی مربوط به تئوری موسیقی. چنانچه می خواهید دانش شما نسبت به موسیقی فراتر از سطح نوازندگی تان باشد؛ پیشنهاد می کنیم از پکیج آموزش تئوری موسیقی وبسایت ما استفاده کنید.

 

تنها یک درس تا پایان این دوره باقی مانده است

درس بعدی، آخرین درس دومین دوره متوسطه آموزش تنبک خواهد بود؛ و جلد اول کتاب مجید حسابی هم به پایان می رسد. عزیزانی که به صورت هفتگی همراه با انتشار دروس در وبسایت نت به نت به یادگیری مشغول بودند، در پایان این دوره فرصتی مناسب خواهند داشت تا بر مطالب و دوره های پیشین، یک مرور کلی داشته باشند. حتما از این فرصت استفاده و مهارت های خود را به روز کنید. دوره بعدی، بخش سوم متوسطه خواهد بود که بر اساس جلد دوم کتاب مجید حسابی منتشر خواهد شد. سه ماه تا آن زمان مانده است. اکنون به سطح بالایی رسیده اید و با دوره کردن مطالب قبلی می توانید خود را آپدیت کنید.

پکیج دوره مقدماتی آموزش تنبک- جلد اول کتاب روش نوین آموزش تنبک مرتضی قاسمی

پکیج دوره متوسطه اول آموزش تنبک- جلد دوم کتاب روش نوین آموزش تنبک مرتضی قاسمی

دوره متوسطه دوم آموزش تنبک- جلد اول مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی

 

در ویدیوی زیر قسمتی از درس پانزدهم را مشاهده می فرمایید

 

سوالات متداول

ضد ضرب وقتی پیش می آید که به جای ضرب قوی یا اولین نت ضرب قوی؛ نت سکوت قرار گیرد. ضرب قوی هم که می دانید، اولین ضرب هر میزان است. اما در سنکوپ، ضرب قوی بی صدا نمی شود. بلکه به خاطر اتحاد با ضرب ضعیف میزان قبل، حالت قوی و تکیه دار بودن خود را از دست می دهد و ضعیف اجرا می شود.
منابع آموزشی بسیارند. کتاب های تئوری موسیقی اساتید: کمال پورتراب، محسن الهامیان، پرویز منصوری، کلنل علینقی وزیری و... اما اگر منبعی را می خواهید که بسیار ساده و جمع و جور، سرفصل های تئوری موسیقی را به شما آموزش دهد؛ پیشنهاد می کنیم از پکیج تئوری موسیقی وبسایت نت به نت با تدریس مینا صابری استفاده کنید.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما