فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس چهاردهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

  • انتشار1402/04/01
درس چهاردهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

سلام. به درس چهاردهم از دوره متوسطه دوم آموزش تنبک در وب سایت نت به نت رسیدیم. دوره ای که بر اساس اتودهای کاربردی و متنوع کتاب مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی است. در این درس تمرین های 120 الی 124 کتاب توسط استاد صادق پور تدریس می شود و نکات لازم نت خوانی و اجرای عملی تمرین ها شرح داده می شود.

 

آموزش تنبک در وب سایت نت به نت

 

افزایش ظرفیت دست های نوازنده تنبک

در این ویدیو باز هم استاد در مورد لزوم افزایش ظرفیت دست های نوازنده می گوید. به هر حال تنبک سازی است که تحرک زیادی از نوازنده می گیرید و مهارت نوازنده بستگی به اجرای دقیق جزئی ترین تکنیک ها در سرعت های بالا دارد. افزایش ظرفیت جز با تمرین های زیاد و تحمل خستگی میسر نمی شود. گاه پیش می آید که به خاطر کار کشیدن زیاد از عضلات، کم کم احساس سوزش و التهاب، و گاه احساس تحلیل رفتن در ماهیچه ها می کنید. این نشان می دهد که خیلی خوب توانسته اید مفهوم افزایش ظرفیت دست ها را درک کنید. وقتی عضلات به این نقاط جوش می رسند، مغز می فهمد که شما درگیر فعالیتی هستید که به انرژی و قدرت بیشتری نیاز دارید. پس با عضله سازی قدرت دست شما را بیشتر می کند. همچنین با تمرین های سرعتی، مراکز مربوط به تعادل بدن مثل مخچه را وادار می کنید که تمرکز و دقت در انجام حرکات ریز را به حد اعلی برساند. پس خستگی و دردهای مختصر عضلانی را به فال نیک بگیرید که خود نشانه ای از قدم های صحیح رو به جلوی شما می باشد.

 

رطوبت، عامل کاهش کیفیت صدای تنبک

بیشتر مواد ارگانیک، فی نفسه رطوبت را به خود جذب می کنند. تنبک یک ساز صد در صد ارگانیک است که از چوب درخت و پوست حیوانات ساخته می شود. چوب و پوست، در بافت خود به اندازه معینی رطوبت دارند. در واقع این رطوبت برای کارایی ای که دارند ضروری است و بدون آن کاملا ترد و شکننده می شوند. اما مواقعی که تنبک در معرض رطوبت بیشتری قرار می گیرد، آب بیشتری جذب پوست و تنه می شود که به صورت مستقیم بر کیفیت صدای خروجی تاثیر منفی می گذارد. این تاثیر مخصوصا در پوست بیشتر است و باعث سنگینی و افتادگی آن می گردد. در این حالت صدای تنبک حالت خسته و گرفته ای پیدا می کند که برای نوازنده خوشایند نیست.

- تنبک خود را همیشه در کاور قرار دهید.

- تنبک را معرض باد کولر آبی نگذارید.

- در شهرهای شرجی چند پد سیلیکاژل در کاور تنبک قرار دهید.

- اگر تنبک شما مرطوب شد، چند ساعتی آن را به همراه کاور زیر نور خورشید بگذارید (مراقب باشید بیش از اندازه نباشد تا به بافت پوست آسیب نرسد)

- چنانچه چند روزی هوا ابری بود، می توانید با قرار دادن تنبک کنار بخاری یا شوفاژ رطوبت اضافی را دفع کنید.

 

لذت خوانندگی همراه با تنبک نوازی

خوانندگی همزمان روی ضرب های تنبک لذت زیادی به همراه دارد. برخی از نوازندگان به گمان اینکه صدای خوبی ندارند یا خوانندگی بلد نیستند، خود را از این لذت محروم می کنند. اما باید بدانیم کسب مهارت خوانندگی در دسترس همه است. همه ما ابزار این کار یعنی حنجره سالم و ماهیچه دیافراگم قوی را داریم. اگر فکر می کنید نمی توانید خوانندگی کنید، تنها به این دلیل است که که نمی دانید با تمرین های صداسازی قادر خواهید بود صدای خود را پرورش دهید. آموزش صداسازی حاوی تمرین هایی است که به شما یاد می دهد چگونه بهترین صدای خود را بشناسید، ضعف های آوایی خود را بر طرف کنید و از ماهیچه قدرتمند دیافراگم برای تنظیم بهینه تنفس خود بهره ببرید. ما در وبسایت نت به نت پکیجی را تولید کرده ایم که به واسطه آموزش هایش به راحتی و در دوره 6 ماهه می توانید طنین و شفافیت صدای خود را صد چندان تقویت کنید. پکیج آموزش صداسازی در وبسایت نت به نت با تدریس استاد مهران مبینی همین الان در دسترس شماست. اگر می خواهید لذت خوانندگی همزمان با تنبک نوازی را برای خود به ارمغان آورید، این پکیج همانی است که نیاز دارید.

 

 

در ویدیوی زیر، بخشی از درس چهاردهم آموزش تنبک را مشاهده می کنید

 

سوالات متداول

قرار دادن چند پد سیلیکاژل در کاور تنبک، نگهداری دائمی ساز در کاور، پرهیز از قرار دادن تنبک در معرض باد کولر آبی، تمیز کردن تنبک از گرد و غبار؛ راهکارهای خوبی برای این منظور می باشد.
این کار با افزایش ظرفیت دست ها میسر می شود. هنگام تمرین سرعت را باید تدریجی افزایش دهید و آنقدر تمرین را تکرار کنید که عضلات شما خسته شود. با تکرار این روند مهارت شما برای اجراهای سرعتی ارتقا می یابد.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما