فروشگاه

درس یازدهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

  • انتشار1402/03/04
درس یازدهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

هنرجویان عزیز سلام. به درس یازدهم از دومین دوره متوسطه آموزش تنبک در وب سایت نت به نت رسیدیم. استاد صادق پور تمرین های 104 الی 108 کتاب مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی- جلد اول را به شما آموزش می دهد. مثل همیشه این اتودهای کاربردی یک بار به صورت عادی و یک بار به صورت جابجایی حرکات تم و بک توسط استاد اجرا می شود تا قدرت مانور شما با درک بیشتر از حرکات تنبک نوازی بیشتر شود. همچنین نکات نظری یا تئوری تمرین های امروز مورد بررسی قرار می گیرد. از حیث تقویت ریز نوازی، درس فوق العاده موثری است و تا آنجا که می توانید به تکرار آن بپردازید.

 

خرید کتاب آموزش تنبک

 

چکیده مطلب:

این پست آموزشی همراه است با آموزش تمرینی از کتاب مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی توسط استاد امین صادق پور. در ادامه مطالب نوشتاری، در مورد یک مشکل نادر پزشکی، یعنی حساسیت یا آلرژی انگشت های دست به پوست تنبک و راهکارهایی برای رفع این مشکل؛ مطالب مفیدی عنوان شده است. در آخر نیز یک بار دیگر اهمیت موضوع همنوازی تنبک با آهنگ مورد بررسی قرار می گیرد.

 

حساسیت یا آلرژی به پوست تنبک

یکی از هنرجویان بعد از سه ماه آموزش تنبک و کار کردن با پکیج دوره مقدماتی آموزش تنبک به ما پیام داد و گفت انگشت هایم به شدت متورم و ملتهب شده است. حتی زخم هایی روی آن شکل گرفته است که گاهی خونریزی می کند. تنبک نوازی برایم بسیار دردناک شده و الان چند وقتی است که به ساز خود دست نزده ام. آیا این قضیه طبیعی است و برای همه هنرجویان اتفاق می افتد؟

خب حقیقت این است شاید در ابتدا به خاطر فشارهایی که در ناحیه انگشتان به ماهیچه ها و بافت وارد می شود کمی التهاب و درد به وجود بیاید. اما اینکه بخواهد به زخم و خونریزی و عدم ترمیم منتج شود؛ امری غیر طبیعی است.

از او خواستیم عکسی از دست های خودش بفرستد. با مشاهده این عکس فهمیدیم که بله، این دیگر یک مسئله عادی نیست و در واقع آلرژی و حساسیت شدید پوستی است. عکس زیر را ببینید.

 

حساسیت دست به پوست تنبک

 

بله دوستان، گاهی این مشکل پیش می آید و قضیه دیگر یک امر پزشکی محسوب می شود. پوست تنبک یک ماده ارگانیک است که از بافت حیواناتی مثل گوساله، بز و شتر به دست می آید. شاید از هر هزار نفر، یک نفر به این نوع بافت طبیعی حساسیت داشته باشد و برای او مشکل آلرژی ایجاد کند. در این گونه مواقع هنرجو باید چه کار کند؟

 

مرحله اول، رجوع به پزشک

در مرحله اول هنرجو با مراجعه به پزشک باید بداند این آلرژی در چه سطحی است؟ درمان پذیر و قابل رفع با دارو هست یا خیر؟ احتمال دارد پزشک با تجویز پمادهای ضد حساسیت به هنرجو بگوید می توانی تنبک زدن را ادامه دهی. اما اگر تشخیص پزشک این باشد که دیگر نباید دست با پوست تنبک تماس داشته باشد، به سراغ مرحله دوم می رویم.

 

مرحله دوم، خرید تنبک فلزی با پوست مصنوعی

خب تنبک چوبی با پوست طبیعی برای همه اساتید و نوازندگان خوشایند تر است. اما در این گونه موارد نادر، هنرجو می تواند کار خود را با تنبک فلزی ادامه دهد. تنبک فلزی پوست مصنوعی دارد و در ساختمان آن خبری از مواد ارگانیک نیست. می توان یادگیری تنبک را در این گونه مواقع با این ساز ادامه داد.

 

نتیجه گیری: هنرجویی که به ما پیام داد و از مشکل آلرژیک خود گفته بود، به پزشک مراجعه کرد و بعد از یک روز با نا امیدی دوباره در پیامی گفت: "دکتر من را از ادامه کار منع کرده است. من هم می خواهم تنبک خود را بفروشم تا آینه دق من نباشد." ما گفتیم انقدر زود نا امید نشو. یک تنبک فلزی با پوست مصنوعی بگیر و کارت را ادامه بده. اکنون این هنرجو بدون مشکل در حال ادامه یادگیری ساز تنبک است. چه خوب است قبل از نا امیدی، بگردیم و راه حل های مشکل خود را بیابیم.

 

از دروس آموزش همنوازی تنبک با آهنگ غافل نشوید

شما هنرجوی عزیز این همه اتودهای مختلف و پیچیده را تمرین می کنید و یاد می گیرید، باید بتوانید آن ها را در جاهای مختلف اجرا کنید. چه به صورت تک نوازی و چه به صورت همنوازی. برای آنکه عیار توانمندی خود را بسنجید، همنوازی با یک ساز ملودیک حرکت بسیار موثری خواهد بود. استاد صادق پور تعداد زیادی ویدیوی آموزش همنوازی را به صورت رایگان برای شما آماده کرده است که در سایت نت به نت قرار دارد. گاهی به این بخش سر بزنید. نکات ارزشمندی را در مورد همنوازی خواهید یافت. یاد خواهید گرفت چگونه با اعتماد به نفس ریتم را حفظ کنید و سر ضرب بنوازید. چگونه تکنیک هایی که یادگرفته اید را به تناسب وزن و حس و حال قطعه پیاده کنید. و اینکه چگونه نوازنده همراه را با ضرب های خود هدایت کنید. نوازنده سازهای ضربی و کوبه ای در هر اجرا، مثل یک رهبر ارکستر نقش هماهنگی بین همه اعضای گروه را دارد و بقیه نوازندگان با ضرب های ساز شما هماهنگ می شوند. پس این ویدیوها را از دست ندهید. در آدرس زیر می توانید تمام دروس همنوازی که از آسان به سخت طراحی شده است را مشاهده بفرمایید.

 

آموزش همنوازی تنبک با آهنگ

 

در ویدیوی زیر، قسمتی از در یازدهم را مشاهده می فرمایید

 

 

سوالات متداول

خیر. اگر این آلرژی شدید باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. چنانچه شما را از تنبک نوازی منع کرد؛ می توانید از تنبک فلزی با پوست مصنوعی استفاده کنید. به هر حال نمی توان با دستکش و برچسب و امثالهم تنبک نوازی کرد.
بله. تنبک های فلزی همان ساختار و نحوه ضرب گیری تنبک های چوبی را دارند. تفاوت در صدای آنهاست. آموزش هر دو آنها یکسان است.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما