فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس بیست و پنجم دوره متوسطه آموزش سنتور

  • انتشار1402/02/19
درس بیست و پنجم دوره متوسطه آموزش سنتور

هنرجویان عزیز سلام. به درس بیست و پنجم از دوره متوسطه آموزش سنتور در وبسایت نت به نت رسیدیم. استاد رسولیان تمرین 28 از کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار به نام ترانه کردی کرمانشاهی را به صورت مفصل به شما آموزش میدهد. ابتدا به پای تخته می رود و نکات مربوط به تئوری موسیقی شامل نحوه اجرای نت های متوالی با کشش های مختلف؛ و همچنین ماهیت نت های نقطه دار را کامل و جامع تحلیل می کند. پس از نت خوانی درس، به اجرای آن بر روی ساز می پردازد.


خرید پکیج آموزش سنتور در سطح مقدماتی

 

چکیده مطلب:

درس امروز شامل موارد زیر می باشد:

- ویدیوی کامل آموزش تمرین 28 کتاب شیوه سنتور نوازی توسط استاد رسولیان

- تحلیل نکات تئوری درس مثل نحوه اجرای نت های متوالی با کشش های متفاوت

- مروری بر مفهوم نت های نقطه دار

 

نکات مربوط به تئوری موسیقی این درس از آموزش سنتور

 

- نحوه اجرای نت های متوالی با کشش های مختلف

قبلا در مورد چگونگی برخورد با نت هایی که در میزان ها از نظر کشش متفاوت هستند، صحبت کردیم. یک قانون کلی را هم برایتان شرح دادیم. در این ویدیو استاد رسولیان باز هم این قانون را به شما یاد آوری می کند.

1- هرگاه پس از نتی کم کشش، نتی با کشش بیشتر قرار داشت، باید بدون مکث نت ها را به هم وصل کنیم.

2- هرگاه پس از نتی با کشش بیشتر، نتی کم کشش قرار داشت، باید هنگام اجرا اندکی مکث داشته باشیم.

به عنوان مثال وقتی بعد از نت چنگ، نت سیاه داشتیم، وصل می کنیم. و اگر بعد از نت سیاه، نت چنگ داشتیم، اندکی مکث می کنیم.

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که وصل و مکث باید کاملا تابع ارزش زمانی نت ها باشند. مطمئنا سرعت وصل دولاچنگ به چنگ، از سرعت وصل چنگ به سیاه بیشتر خواهد بود.

 

- مروری بر مفهوم نت های نقطه دار در موسیقی

گاه در نت خوانی با نت هایی مواجه می شویم که یک یا دو نقطه و بعضا سه نقطه را در کنار خود دارند. می خواهیم بدانیم این نقطه ها حاوی چه پیام و دستوری در چارچوب تئوری موسیقی هستند.

 

نت با یک نقطه:

اگر در کنار نتی، یک نقطه قرار گیرد، نصف کشش یا ارزش زمانی همان نت به آن اضافه می شود.

مثال: کشش نت سیاه نقطه دار چقدر است؟ پاسخ: می دانیم که کشش نت سیاه برابر با دو نت چنگ می باشد. نصف نت سیاه برابر است با یک چنگ. در نتیجه کشش یک نت سیاه نقطه دار برابر است با کشش یک نت سیاه به علاوه یک نت چنگ (یا سه نت چنگ).

 

نت با دو نقطه:

اگر در کنار نتی، دو نقطه قرار گیرد، نصف+ نصفِ نصف کشش یا ارزش زمانی همان نت به آن اضافه می شود.

مثال: کشش نت سیاه با دو نقطه چقدر است؟ پاسخ: می دانیم که کشش نت سیاه برابر با دو نت چنگ می باشد. نصف نت سیاه برابر است با یک چنگ. نصفِ نصف سیاه هم برابر است با یک دولاچنگ. در نتیجه کشش یک نت سیاه با دو نقطه برابر است با کشش یک نت سیاه به علاوه یک نت چنگ به علاوه یک نت دولاچنگ (یا هفت نت دولاچنگ).

 

نت دو نقطه و نت یک نقطه

 

چگونه سنتور خود را کوک کنم؟

این سوالی است که همه هنرجویان می پرسند. سنتور به خاطر سیم های زیادی که دارد، هنرجویان را وادار می کند که برای تنظیم کوک ساز خود، همواره آن را حمل کنند تا به دست یک متخصص رسانده و با پرداخت مبلغی آن را کوک نمایند.

خبر خوب اینکه پکیجی برای شما آماده کرده ایم که از صفر تا صد کوک سنتور را به راحتی در آن یاد می گیرید و می توانید خودتان با اقتدار ساز خود را کوک نمایید.

پکیج جامع آموزش کوک کردن سنتور هم اکنون در قسمت بسته های آموزشی وبسایت نت به نت در دسترس شما عزیزان قرار دارد. همچنین با مراجعه به لینک زیر می توانید این پکیج ناب و کاربردی را مشاهده بفرمایید.

 

پکیج جامع آموزش کوک کردن سنتور

 

سوالات متداول

وقتی نقطه ای در سمت راست یک نت قرار بگیرد، به اندازه نیم واحد از کشش همان نت به آن افزوده می شود. مثلا کشش نت سیاه نقطه دار برابر است با یک نت سیاه به علاوه یک نت چنگ.
می دانیم که کشش نت سیاه برابر با دو نت چنگ می باشد. نصف نت سیاه برابر است با یک چنگ. در نتیجه کشش یک نت سیاه نقطه دار برابر است با کشش یک نت سیاه به علاوه یک نت چنگ (یا سه نت چنگ).

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما