فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس دهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

  • انتشار1402/02/18
درس دهم دوره متوسطه آموزش تنبک (بخش دوم)

سلام. درس دهم از بخش دوم دوره متوسطه آموزش تنبک، موضوع این پست آموزشی خواهد بود. در این درس تمرین های 98 الی 103 کتاب مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی، توسط استاد امین صادق پور مدرس تنبک وبسایت نت به نت به شما آموزش داده می شود.

 

خرید کتاب های آموزشی تنبک

 

چکیده مطلب:

این پست آموزشی شامل عناوین زیر است:

- آموزش 6 تمرین دیگر از کتاب مقدمات تنبک نوازی به همراه فیلم آموزشی

- بررسی سطح تنبک نوازی هنرجویانی که تا به اینجا با نت به نت همراه بوده اند

- تحلیل چرایی لزوم مرور درس های گذشته دوره های مختلف تنبک نوازی

 

سطح تنبک نوازی نوازی خود را بشناسید

هنرجویانی که با آموزش تنبک در وبسایت نت به نت کار خود را آغار کرده اند، شاید از خود این سوال را بپرسند که ما در چه سطحی از مهارت تنبک نوازی قرار داریم؟ دوره ای که در آن هستیم دوره متوسطه آموزش تنبک است. این به چه معناست؟ آیا می توانیم با اتودها و تمرین هایی که یاد گرفته ایم، همنوازی کنیم یا در گروه های موسیقی بنوازیم؟

ما می خواهیم در این قسمت به این پرسش شما پاسخ دهیم. پس ابتدا بیایید مراحلی که تا به حال پشت سر گذاشته ایم را مرور کنیم. آموزش تنبک در وبسایت نت به نت با تدریس استاد صادق پور، از دوره مقدماتی شروع شد. در این دوره با متد کتاب روش نوین آموزش تنبک، اثر استاد مرتضی قاسمی؛ اصول اولیه دستورات موسیقی، حرکات اصلی تنبک نوازی و نواختن در کسر میزان های متفاوت را یاد گرفتید. با اتمام دوره مقدماتی، شما به درک و شهود کافی نسبت به دامنه کاربردی این ساز کوبه ای رسیدید.

 

پکیج دوره مقدماتی آموزش تنبک

 

بعد از مرحله مقدماتی، درک و شهود شما باید تبدیل به مهارت می شد. از این رو به عنوان بخش اول دوره متوسطه آموزش تنبک؛ کار را با جلد دوم کتاب مرتضی قاسمی شروع کردید. با اتودهای پیچیده تری مواجه شدید و کم کم در طول دوره توانستید به صورت مستقل نوازندگی کنید. با به پایان رسیدن آن دوره، شما دیگر به یک نوازنده تنبک تبدیل شدید و می توانستید انواع فیگورها را برای یک همنوازی و یا تکنوازی بدون نقص پیاده کنید.

اما چالاکی و انعطاف دست ها و همچنین تنوع حرکات تنبک نوازی در حین سرعت، مهمترین مقوله ای است که باید به آن دست پیدا کنید.

 

پکیج دوره متوسطه آموزش تنبک

 

بعد از دوره های مبتنی بر کتاب استاد قاسمی، شما مانند دانشجوی پزشکی ای بودید که به تازگی فارغ التحصیل شده است. اطلاعات پزشکی زیادی دارد اما هنوز طبابت را آغاز نکرده است. او باید به طور عملی به ویزیت بیماران بپردازد تا علم و عمل خود را با هم تطبیق دهد.

شما نیز اتودها و فیگورهای متنوع و گسترده ای را یاد گرفتید اما دست های شما هنوز انعطاف لازم را ندارد. از این رو وارد فاز جدیدی از آموزش تنبک شدید، یعنی بخش دوم دوره متوسطه با کتاب مقدمات تنبک نوازی مجید حسابی. هم اکنون در حال پشت سر گذاشتن درس های ان دوره هستید و چیزی هم به پایان آن باقی نمانده است. در طول این دوره شما با موضوع جدیدی در تنبک نوازی سر و کار ندارید؛ و همه چیز را قبلا یادگرفته اید. اما این دوره همان مرحله عمل است. اتودهای جان داری که برای افزایش سه مقوله در مهارت تنبک نوازی شما مورد نظر است: 1- افزایش سرعت 2- افزایش انعطاف و چالاکی دستها 3- افزایش هماهنگی بین ذهن و عضلات

بله، با استفاده از این دوره و انجام دقیق اتودها، مهارت شما در نواختن تنبک جهشی بزرگ می کند و می توان گفت دیگر یک نوازنده متوسط یا نیمه حرفه ای تنبک می شوید. استاد صادق پور برای پیشرفت هر چه بیشتر شما، اتودها را با تنوع بیشتری نسبت به کتاب به شما آموزش می دهد. آموزش اتودها یک بار به صورت عادی، یک بار هم با تبدیل بک ها به بشکن و بر عکس- اجرای اتودها با سرعت های متفاوت- جایگزینی ریزهای پر به جای ریزهای عادی در تمرینات و موارد دیگری که مجموع آنها رشد چشمگیر شما را در پی دارد.

پس اگر کسی از شما پرسید اکنون در چه سطحی از نوازندگی تنبک هستید؛ با افتخار بگویید بنده یک نوازنده نیمه حرفه ای هستم و برای رسیدن به سطح حرفه ای تلاش می کنم.

در مورد گروه نوازی، با توجه به پیشرفتی که داشته اید؛ در حال حاضر می توانید در گروه هایی که نوازندگان آن در سطح شما هستند به راحتی نوازندگی کنید. اما برای ورود به گروه های حرفه ای موسیقی، فعلا صبر کنید، هنوز با هم کار داریم. تقریبا دو سال زمان برده تا به این مرحله برسید، برای حرفه ای شدن دو الی سه سال دیگر نیز باید تلاش کنید.

 

یادآوری! حتما درس های قبلی آموزش تنبک را مرور کنید

همانطور که در این ویدیو استاد صادق پور به آن اشاره می کند، مرور درس های قبلی از دوره های مختلف بسیار در سرنوشت تنبک نوازی شما تاثیر گذار خواهد بود. شاید در نگاه اول بگویید این همه درس را باید تکرار کنم؟ حتما زمان زیادی از من خواهد گرفت!

نه دوست عزیز. این گونه نیست. شما اگر یک روز در هفته را هم به مرور درس های قبل اختصاص دهید، خیلی زود و سریع از همه آنها گذر خواهید کرد. در واقع مهارت شما الان در سطحی قرار دارد که درس های گذشته و مرور آنها بسیار ساده به نظر خواهد رسید. هدف از این کار، بازیابی اطلاعات و مفاهیم و همچنین مهارت هایی است که احتمال دارد با گذر زمان از ذهن شما رفته باشد. 

 

در ویدیوی زیر، قسمتی از آموزش درس دهم را تماشا کنید:

 

سوالات متداول

مرور درس های گذشته از دوره های مختلف، با توجه به مهارت و سطح کنونی شما کاری ساده و سرعتی خواهد بود و وقت چندانی از شما نخواهد گرفت. اما همین کار باعث می شود مطالب و مفاهیمی که احتمالا در گذر زمان فراموش کرده اید را بازیابی کنید. این امر در پیشرفت و آمادگی همیشگی شما بسیار تاثیر گذار است.
فعلا شما در سطح متوسطه قرار دارید. برای پیوستن به گروه های حرفه ای، بایستی مهارت شما کامل باشد و بر تمام فیگورهای تنبک نوازی تسلط داشته باشید. گروه های حرفه ای جایی برای آزمون و خطا نیست. بنابراین برای رسیدن به این سطح حداقل سه سال دیگر باید کار کنید. هر چند که از هم اکنون می توانید در گروه های نیمه حرفه ای شرکت کنید.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما