فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس نوزدهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

  • انتشار1401/12/16
درس نوزدهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

هنرجویان عزیز سلام. با درس نوزدهم دوره متوسطه آموزش سنتور همراه شما هستیم. این درس تمرین شماره 22 کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار، با نام توپ سفید است.این تمرین یک ملودی کودکانه است که درسی ساده اما مهم برای شناخت سر ضرب ها و تشخیص تفاوت در اجرای نت سیاه و چنگ با تمپوی ثابت است. مترونوم را روی ریتم دو چهارم بگذارید، تمپو را بر عدد 66 قرار دهید و تمرین را شروع کنید.

 

چکیده مطلب:

این ویدیوی آموزشی که ملاحظه می کنید، نوزدهمین درس از دوره متوسطه آموزش سنتور در وبسایت نت به نت است. هنرجویان در این درس علاوه بر یادگیری ملودی توپ سفید در کتاب شیوه سنتور نوازی، با شنیدن صحبت های استاد رسولیان موارد مهمی همچون لزوم رعایت اکول نوازندگی، فرم و حالت مچ دست ها و نحوه در دست گرفتن مضراب یک بار دیگر برای آن ها یادآوری می شود.

 

علت اهمیت رعایت اکول نوازندگی در سنتور

اکول نوازندگی به معنای طرز صحیح نشستن یا در بر گرفتن ساز است به گونه ای که در آن حالت، عضلات درگیر با نوازندگی، در بهترین و کارآمد ترین حالت خود قرار داشته باشند. سنتور سازی است مثل پیانو که نوازنده برای نواختن، پشت آن می نشیند وعضلات زیادی از بالا تنه تا پاها در هنگام نوازندگی استفاده می شوند. شاید باورتان نشود، اما نزدیک به چهل عضله به صورت مستقیم، و بیش از صد عضله به شکل غیر مستقیم در پروسه نوازندگی با سنتور درگیر فعالیت می شوند. اگر فرم و اکولی که طی قرن ها به حالت بهینه خود رسیده است را رعایت نکنیم چه می شود؟

 

آموزش سنتور همراه با استاد مصطفی رسولیان

 

مضرات عدم رعایت اکول نوازندگی در سنتور

1- فشار بیش از اندازه روی برخی از عضلات: وقتی تقسیم وزن بدن شما به درستی انجام نشده باشد، فشار روی برخی از عضلات بیشتر می شود و به مرور باعث درد، التهاب و آسیب های ارتوپدی می گردد.

 

3 دلیل درد و آسیب های ارتوپدی در نوازندگان

 

2- خستگی زود رس: شاید نیاز باشد برای یک تمرین، ساعت ها پشت سنتور بنشینید. عدم رعایت اکول، به دلیل ناهمگونی توزیع فشار بر بدن، خیلی زود باعث خستگی نوازنده می شود تا جایی که دست از کار می کشد.

 

3- افت کیفیت نوازندگی: با رعایت نکردن اکول، از قسمت های مختلف به صورت نا برابر کار کشیده می شود و به مرور تبدیل به عادتی ماندگار می گردد. مثلا دست راست ضعیف تر از دست چپ می شود. این پدیده اثر خود را مستقیم روی کیفیت نوازندگی گذاشته و رفع آن بسیار زمان بر و مشکل خواهد بود.

 

نتیجه: برای داشتن بدنی آماده، رعایت اکول استاندارد نوازندگی اهمیت بسیار زیادی دارد. این اکول را باید از هنگام شروع یادگیری سنتور تا همیشه به کار ببندیم. اوایل راه به دلیل عادت نداشتن، شاید کمی حفظ اکول مشکل باشد. اما چنانچه بر آن بمانید، خیلی زود تبدیل به عادت می شود و دیگر حتی بدون فکر کردن هم این اکول را رعایت خواهید کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ی زیر را یکبار دیگر مرور کنید. در ویدیوی آموزشی مقاله زیر که مربوط به دروس پیش نیاز سنتور است، به شرح اکول نوازندگی، نحوه نشستن پشت ساز و در دست گرفتن مضراب ها پرداخته می شود.

 

نحوه نشستن و گرفتن مضراب در سنتور

 

 

آهنگ توپ سفید کتاب شیوه سنتور نوازی

توپ سفیدم قشنگی و نازی

حالا من می‌خوام برم به بازی

 

بازی چه خوبه با بچه‌های خوب

بازی می‌کنیم با یه دونه توپ

 

چون پرت می‌کنم توپ سفیدم را

از جا می‌پره می‌ره تو هوا

 

قِل قِل می‌خوره تو زمین ورزش

یک و دو و سه و چهار و پنج و شش

 

توپ سفید یک اثر موزیکال شاد و کودکانه است که همه ما در کودکی با آن خاطره داریم. قدمت و صاحب اثر اصلی این ملودی مشخص نیست و مانند بیشتر آهنگ های کودکانه از قدیم سینه به سینه گشته است. از یک جایی به بعد با تنظیم حسن رادمرد بازسازی شد. شعر تکامل یافته این ملودی را نیز ابراهیم صفایی سرود و پس از آن بارها توسط انتشارات گوناگون تنظیم و پخش شده است.

نت این قطعه کودکانه توسط پشنگ کامکار برای هنرجویان خود بازنویسی شده بود و بعدها وارد کتاب شیوه سنتور نوازی گردید.

 

سخن پایانی:

استاد رسولیان در این جلسه هم به پای تخته می رود  و در مورد ریتم دو چهارم و نحوه اجرا و شمارش نت ها در این ریتم با شما صحبت می کند. هم چنین سرعت اجرا یا تمپو را نیز مورد بررسی قرار می دهد و در کل شاهد یک کلاس آموزشی خوب در مورد این موارد مهم در تئوری موسیقی خواهیم بود. رفته رفته به تمرین های سخت تر خواهیم رسید. هر جلسه را خوب یاد بگیرید و بدون توجه به سختی یا سادگی درس، به صورت منظم و پیوسته تمرین کنید. هر چه تمرین شما بیشتر باشد، در آینده نوازندگی شما پخته تر خواهد بود.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از این درس را مشاهده می کنید

 

سوالات متداول

اکول نوازندگی در سنتور یعنی قرار گیری نوازنده به شکل صحیح پشت ساز و رعایت استانداردهای فرم بدن، از نحوه نشستن گرفته تا حالت پاها، فاصله تا سنتور، طرز صحیح گرفتن مضراب ها و... است.
ماندن روی ریتم برای نوازندگان حرفه ای سنتور یک فرایند ذهنی است. آن قدر در طول سازها کشش های مختلف در کسر میزان های گوناگون را نواخته اند که دیگر فواصل هر ضرب در آنها نهادینه شده است. اما هنرجویان مبتدی یا نیمه حرفه ای می توانند هنگام تمرین، از مترونوم استفاده کنند. مترونوم پالس یا ضربان ریتم را به صورت دقیق در ذهن نوازنده تداعی می کند.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما