فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس چهاردهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

  • انتشار1401/11/04
  • بازدید
 درس چهاردهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

سلام عزیزان. هنرجویان عزیز ساز سنتور و همراهان همیشگی ما در وبسایت نت به نت. تبریک به شما که تا این مرحله از آموزش سنتور را با تدریس جذاب مدرس دوست داشتنی این مجموعه،استاد مصطفی رسولیان،  به سلامت طی کرده و مصمم و پر انگیزه برای ادامه این راه پر رمز و راز آمادگی کامل دارید. به درس چهاردم از دوره متوسطه آموزش سنتور رسیده ایم و این جلسه استاد رسولیان به تدریس تمرین های 16 و 17 کتاب شیوه سنتور نوازی مربوط به دو ملودی به نام های عروسک جون و ترن قشنگ من می پذارد. این دو تمرین در صفحات 31 و 32 کتاب قرار دارد. رفته رفته به تمرین های پیچیده تر می رسیم و شما رسما وارد میدان نبرد با دنیای ریتم و ملودی می شوید.

 

خرید کتاب شیوه سنتور نوازی از فروشگاه نت به نت

 

آنچه در این ویدیوی آموزشی خواهید دید:

- تکنوازی زیبای استاد در ابتدای کلاس

- آموزش تئوری موسیقی این جلسه پای تخته شامل تحلیل کشش نت ها در جمله بندی میزان های درس

- آموزش کامل آهنگ فانتزی و جذاب "ترن قشنگ من" برای سنتور

- اجرای هر دو درس این جلسه بر روی ساز

 

نکات آموزش آهنگ ترن قشنگ من در سنتور

درس عروسک جون بسیار ساده و مقدماتی است. از این رو تمرکز استاد بیشتر بر روی آموزش آهنگ ترن قشنگ من از ساخته های ثمین باغچه بان خواهد بود. در ابتدا استاد باز هم به پای تخته رفته و در مورد کشش نت ها و ارتباط بین نت های سیاه، سفید، سکوت، چنگ نکات ارزشمندی را به شما یادآوری می کند.

کسر میزان های این دو تمرین به ترتیب سه چهارم و دو چهارم است.

استفاده از مترونوم و نواختن روی ریتم آن به شدت توصیه می شود. حتما توجه داشته باشید که ضرب قوی شما درست از صدای شاخص مترونوم آغاز شود.

عزیزان سعی نکنید تمپو یا سرعت اجرا را نسبت به آنچه که تمرین از شما خواسته بیشتر کنید. باور کنید وقت برای سرعت گرفتن بسیار زیاد است. ابتدا باید به تمرینات مسلط شوید و هر چیزی را در جای خود انجام دهید. مثلا این درس، تمپو را برای شما در محدوده لارگو یعنی حداکثر 60 ضرب در دقیقه در نظر گرفته است. یعنی شما در هر ثانیه 1 نت سیاه یا معادل آن 2 نت چنگ را خواهید نواخت.

اما شاید با توضیحاتی که استاد پای تخته می دهد، از خود بپرسید چرا اینهمه بر موضوع کشش نت ها تکیه می کند. مگر لزوم یادگیری آن چقدر مهم است؟

 

اهمیت یادگیری کشش نت ها در آموزش سنتور

موسیقی با دو واحد نت و ضرب شناخته می شود. در مقیاس کلی تر تجمیع این واحد ها تبدیل به ملودی و ریتم می شود. دیرند یا کشش نت ها تنها مقوله ای است که برای هر نوع سازی، چه سازهای ریتمیک، چه سازهای ملودیک به صورت پیش فرض و ثابت به کار می رود. از این رو این مبحث یکی از مهمترین موضوعات تئوری موسیقی است. یک آهنگ مجموعه ای است از انقطاع یا کشش هر واحد نت. در واقع اصل نوازنگی بر این موضوع سوار است که نوازنده بداند یک نت را باید چه موقع باید قطع کند و چه موقع کش دهد. با این توصیفی که کردیم، آیا اهمیت دادن به کشش نت ها غیر منطقی است؟ هرگز!

اما سنتور که به واسطه مضراب گذاری نواخته می شود، و قرار است در آینده به سرعتی برسید که انواع چهارمضراب، رنگ و آهنگ های سرعتی و حتی نت های چهارلاچنگ که کششی برابر با یک شانزدهم نت سیاه دارد را بدون اشکال بنوازید،پس اهمیت یادگیری کشش نت ها برای سنتور اهمیتی دو چندان می یابد.

 

خرید پکیج جامع دوره مقدماتی آموزش سنتور با تدریس استاد مصطفی رسولیان

 

حمایت دو سویه، تداوم ضربان نبض حیات نت به نت

هنرجویان عزیز، ما هیچ گاه شعاری نداده ایم که پایبند به آن نباشیم. همیشه حامی هنرجویان بوده ایم و این حمایت نیز همیشه برقرار خواهد بود. تا به حال تمام دروس دوره متوسطه را کاملا رایگان در اختیار شما قرار دادیم. این کاردو جنبه داشت: 1- حمایت از شما عزیزان 2- احترام به حق انتخاب هنرجویان.

14 درس را رایگان قرار دادیم تا سطح آموزش های ما را بینید و هیچ چیز برایتان سر بسته و مبهم نباشد. 14 درسی که هزینه های زیادی در تولید برای تیم نت به نت داشته است. یک درس تا رسیدن به تولید از مراحل زیادی باید عبور کند. این مراحل شامل  فیلمبردار، صدا بردار، مدیریت سیستم، نویسنده، گرافیست، هزینه های جاری و...

ما در تلاش هستیم تا ویدیوهای آموزشی که تولید میشوند با بالاترین سطح کیفی به دست شما عزیزان برسد. تداوم ما بر این است که شما نیز از ما حمایت کنید. به این معنا که از این درس، هزینه ای ناچیز برای هر جلسه منظور شده است. این مبلغ فقط صرف ارتقا و تداوم خدمت رسانی ما می شود. تیم نت به نت از داشتن سرمایه ای بزرگ چون شما عزیزان به خود می بالد.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از درس چهاردهم را مشاهده بفرمایید:

 

سوالات متداول

اصل نوازندگی بر این موضوع سوار است که نوازنده بداند یک نت را باید چه موقع قطع کند و چه موقع کش دهد. برای ساز سنتور که با مضراب گذاری های پی در پی و سرعتی نواخته می شود، لزوم درک کشش نت ها اهمیتی دو چندان می یابد.
تمپو یا تندا یعنی سرعت اجرا و واحد آن ضرب بر دقیقه است. مثلا تمپوی 60 برای یک میزان چهار چهارم به این معناست که سرعت اجرای نوازنده بایستی معادل اجرای 60 نت سیاه در دقیقه، یا یک نت سیاه در ثانیه باشد. از آنجا که در مثال این میزان، نت سیاه یک ضرب محسوب می شود، در صورت تبدیل این نت به نت چنگ، در هر ثانیه دو چنگ اجرا خواهد شد.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما