فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس سیزدهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

  • انتشار1401/10/27
درس سیزدهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

درود بر شما هنرجویان گرامی ساز سنتور در وبسایت نت به نت. اینجا دوره متوسطه آموزش سنتور است و در این ویدیو استاد مصطفی رسولیان درس سیزدهم دوره متوسطه را با شما کار می کند. ملودی امروز به نام موسیقی ملل، موضوع آموزشی شما خواهد بود. موسیقی ملل تمرین پانزدهم کتاب شیوه سنتور نوازی پشنک کامکار است که نت آن در صفحه 31 قرار دارد. درس ساده ای که با کمی تمرین به راحتی آن را یاد خواهید گرفت. اگر خاطرتان باشد، درس هفتم هم تمرینی با همین اسم یعنی موسیقی ملل بود. موسیقی ملل به نوعی از موسیقی گفته می شود که در ژانرهای متفاوت و جدا از موسیقی مرسوم غرب ساخته می شود. گستردگی این نوع موسیقی بسیار زیاد است، از موزیک های فولک و محلی گرفته تا انواع موسیقی تلفیقی، سنتی و ... همگی شامل این نوع می شود.

 

نکات آموزشی ملودی موسیقی ملل

ریتم درس چهار چهارم است و جمله بندی میزان ها با داشتن نت سیاه و سفید بسیار آسان به نظر می رسد. اما راحتی این درس نباید از اهمیت یادگیری و تمرین آن بکاهد. تمام این درس ها قطعه کوچکی از پازلی است که هرگاه تکمیل شود، آینده هنری شما را خواهد ساخت.

در این ویدیو استاد ابتدا در مورد نت خوانی این درس توضیحاتی می دهد و سپس کل قطعه را بر روی ساز اجرا می نماید. دقت به ضرب قوی میزان ها و هماهنگی این ضرب با صدای شاخص مترونوم اهمیت دارد. صدای شاخص مترونوم چیست؟ وقتی مترونوم را روی حالت میزان چهار چهارم قرار می دهید، از بین چهار ضربی که صدایش را می شنوید، یکی از ضرب ها دارای صدای متفاوت تر و به بیان دیگر زیر تری نسبت به بقیه است. این صدای شاخص نشانه ای است برای نوازنده که هیچ ضربی را جا نیندازد و فاصله ضرب قوی از بقیه ضرب ها را در پریود میزان ها حفظ نماید.

هنرجویانی که قصد دارند آموزش سنتور را شروع کنند، می توانند از پکیج دوره مقدماتی آموزش سنتور با تدریس استاد مصطفی رسولیان استفاده نمایند. در پکیج مذکور تمرین های کتاب دستور سنتور فرامرز پایور به صورت کامل تدریس شده است. پس ابتدا دوره مقدماتی را پشت سر بگذارید، سپس وارد دوره متوسطه شوید.

 

در ویدیوی زیر درس سیزدهم دوره متوسطه آموزش سنتور را به رایگان مشاهده بفرمایید

 

سوالات متداول

همانطور که جشنواره فیلم اسکار بخشی به عنوان فیلم های غیر انگلیسی زبان دارد، در دنیای موسیقی نیز مشابه آن را شاهد هستیم. آن دسته از موسیقی هایی که با معیارهای موسیقی غربی ساخته نشده باشند را موسیقی ملل می نامند. این دسته می تواند شامل طیف گسترده ای از انواع سبک های موسیقی مانند سنتی، فولکلور، تلفیقی، نوسنت گرا و ... باشد.
وقتی مترونوم را روی حالت میزان چهار چهارم قرار می دهید، از بین چهار ضربی که صدایش را می شنوید، یکی از ضرب ها دارای صدای متفاوت تر و به بیان دیگر زیر تری نسبت به بقیه است. این صدای شاخص نشانه ای است برای نوازنده که هیچ ضربی را جا نیندازد و فاصله ضرب قوی از بقیه ضرب ها را در پریود میزان ها حفظ نماید.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما