فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس یازدهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

  • انتشار1401/10/08
درس یازدهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

هنرجویان عزیز سلام. همراه شما هستیم با درس یازدهم از دوره متوسطه آموزش سنتور. در این درس آهنگ ربابه جان، یکی از ترانه های زیبای فولکلور از خطه مازندران را یاد خواهید گرفت. نت آهنگ ربابه جان در صفحه 29 کتاب شیوه سنتور نوازی قرار دارد و سیزدهمین تمرین این کتاب می باشد. استاد مصطفی رسولیان ابتدا به نت خوانی و سپس اجرای کامل درس بر روی سنتور می پردازد.

 

آموزش سنتوراز پایه توسط استاد مصطفی رسولیان

 

چکیده مطلب:

- آموزش عـملی اجرای نت سیاه و نت چنگ

- اهمیت استفاده از مترونـــوم برای حفظ ریتم

- آمــوزش آهنـــگ ربــابه جـــان برای ســنتور

 

آموزش عملی اجرای نت سیاه و نت چنگ روی سنتور

بیشتر تمرین هایی که تا به حال کار کرده اید، نت هایی با کشش سیاه و چنگ بوده اند. همه شما موارد مربوط به کشش نت ها را به صورت تئوری بلد هستید و مشکلی در این باره ندارید. از همان ابتدا می دانید که کشش نت چنگ نصف نت سیاه است که یک قانون همیشگی است. در این ویدیو استاد نحوه اجرا و ارتباط بین نواختن نت های سیاه و چنگ را یک بار دیگر به شما آموزش می دهد تا به صورت عملی نیز این مسئله مهم را یاد گرفته و در ذهنتان بنشانید.

 

اهمیت استفاده در مترونوم در آموزش سنتور

متورونم ابزاری است که با ایجاد صداهایی کوتاه بر اساس ضرب های آهنگ ، سر ضرب ها و ضرب ها را با دقتی کامل برای نوازنده مشخص می کند. مترونوم را می توان برای کسر میزان های مختلف تنظیم کرد. وظیفه اصلی مترونوم حفظ ریتم با نشان دادن ضرب های میزان به نوازنده است. استفاده از مترونوم برای ریتم شناسی و اجرای صحیح و اصولی نت ها در کشش های مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شیوه تدریس استاد رسولیان در پکیج مقدماتی آموزش سنتور به گونه ای است که استفاده از مترونوم را برای هنرجویان تجویز نمی کند. اما با ورود به دوره متوسطه و شناخت کسر میزان های مختلف و همچنین لزوم تقویت ریتم شناسی هنرجویان، کار با مترونوم دیگر ضروری به نظر می رسد.

 

آشنایی کامل با مترونوم

 

آموزش آهنگ ربابه جان برای سنتور

 

ربابه جان نام یک ترانه مازندرانی است که به خاطر احساس فراوانی که در شعر و ملودی آن نهفته است، برای ایرانیان درجه محبوبیت بسیار بالایی دارد. داستان این ترانه به عاشقی شیدا به نام سید هادی بر می گردد. او دل در گرو دختری به نام ربابه در یکی از روستاهای بابل می دهد و از او خواستگاری می کند. اما پدر ربابه با این وصلت به شدت مخالفت کرده و این عاشق را طرد می کند. سید هادی که دستش را از دامان ربابه کوتاه می بیند، سینه سوخته و درمانده عزلت نشین شده و سال ها در غم فراق به سوز و گداز می نشیند. در طول این سال ها شعرهای زیادی را در وصف ربابه سروده است. آهنگ ربابه جان حاصل همان سال های تضرع و پریشانی اوست. ناگفته نماند که با درگذشت پدر ربابه، بعد از دوازده سال دوری، سید هادی به وصال ربابه می رسد؛ اما از اقبال بدش خیلی زود طی حادثه ای تلخ در جنگل جان خود را از دست می دهد.

آموزش آهنگ ربابه جان توسط پشنگ کامکار برای سطح فعلی شما عزیزان معادل سازی و نت نویسی شده است. تمرین چندان سختی برای یادگیری نیست. تمام نکات را استاد رسولیان در این ویدیو به شما می گوید. با کمی تمرین و پشتکار این ترانه محلی زیبا را یاد خواهید گرفت و قطعا از نواختن آن لذت خواهید برد.

 

متن آهنگ ربابه جان

تره بتمه نپوش ململه جمه آی ربابه جان ته بلاره/ تره بتمه نشو کوهیه خانه آی ربابه جان ته بلاره/ تره بتمه نپوش ململه جمه آی ربابه جان ته بلاره/ تره بتمه نشو کوهیه خانه آی ربابه جان ته بلاره/ مه چشه سرمه تو نکن برمه کوهی شونه/ کوهو تره نورنه آی ربابه جان ته بلاره/ کیجاجان ته گره ته ماره گره آی ربابه جان ته بلاره/ ته اسپه دله سر خاله گره آی ربابه جان ته بلاره

 

دانلود آهنگ ربابه جان با صدای دلکش

 

 

ویدیوی آموزشی این درس در یک فایل زیپ قرار دارد، پس از خرید می توانید آن را دانلود کرده وبا unzip کردن فایل، از آن استفاده کنید

 

سوالات متداول

بله، مجرای یادگیری اصولی و حرفه ای ساز سنتور، همین دوره های آموزشی است که به صورت دروس هفتگی و یا پکیج کامل در وبسایت نت به نت ارائه می شود. آموزش ها به صورت گام به گام است. لذا هنرجو بایستی تمامی دروس را یکی یکی پشت سر بگذارد.
حفظ ریتم و خارج نشدن از ضرب، مهمترین فاکتور برای یادگیری اصولی سنتور است. اگر هنرجو یک نت را اشتباه بزند، ملودی فقط به اندازه همان یک نت ناقص می شود. اما هنرجو اگر ریتم را گم کند، پیدا کردن ریتم و سر ضرب ها تا آخر قطعه بسیار سخت و دشوار است. استفاده از مترونوم در تمرینات به آمادگی ذهنی هنرجو در ریتم شناسی کمک شایانی می کند.در نیجه استفاده از مترونوم ضروری نیست اما بسیار کاربردی است.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما