فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس نهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

  • انتشار1401/09/15
درس نهم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

درود بر شما هنرجویان گرامی سنتور و همراهان وبسایت آموزشی موسیقی نت به نت. به درس نهم از آموزش سنتور در دوره متوسطه رسیدیم. این درس به تمرین یازدهم کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار مربوط است که در آن ترانه ای آذربایجانی به نام ریحان برای این مرحله از یادگیری سنتور بازنویسی و نت آن ساده سازی شده است. استاد رسولیان تمام موارد آموزشی مربوط به این تمرین سه خطی را شرح می دهد و پس از نت خوانی، با اجرای درس بر روی ساز، درس نهم را به پایان می رساند.

توجه: استاد رسولیان در طول ویدیو از عبارت درس یازدهم استفاده می کند. منظور ایشان تمرین یازدهم کتاب شیوه سنتور نوازی است که در درس نهم دوره متوسطه آموزش سنتور قرار دارد.

 

موارد و نکات آموزشی مربوط به درس نهم دوره متوسطه سنتور

این درس مجموعا از سه خط تشکیل شده و هر خط دارای چهار میزان است. کسر میزان یا ضرب آهنگ درس نهم، چهار چهارم می باشد و با تمپوی 60 اجرا می شود. درس نهم دارای چند نکته تئوری است. مضراب های جفت در این تمرین مشاهده می شود. همانطور که قبلا یاد گرفتید مضراب جفت یعنی فرود همزمان هر مضراب بر روی یک یا دو سیم سنتور. در میزان دوم و چهارم از خط سوم، مضراب های جفتی را مشاهده می کنید. از دیگر موارد تئوری می توان به علامت دا کاپو که به اختصار D.C. نمایش داده می شود اشاره کرد. این علامت به نوازنده می گوید کل قطعه را از ابتدا دوباره تکرار کند. البته اگر علامت Fine در میانه نت ها مشاهده شد، تکرار قطعه از ابتدا تا این علامت انجام می شود. نت نویسان از دا کاپو برای عدم دوباره نویسی نت ها استفاده می کنند. دولاخط تکرار هم که دیگر می دانید چیست. علامت دولاخط تکرار می گوید تمرین را از علامت قبلی دوباره تکرار کنید. پس به طور خلاصه یعنی تکرار همه‌ی میزان هایی که بین دو علامت دولاخط تکرار قرار گرفته است. اما اگر قبل از آن علامتی وجود نداشت، قطعه را از ابتدا تکرار کنید. همانطور که مشاهده می کنید خطوط حامال در هر سه خط، به دولاخط تکرار ختم می شود.

و اما مهمترین نکته آموزشی درس نهم ضد ضرب است. در میزانی که ضد ضرب دارد، به جای آنکه صدا از ضرب قوی شروع شود، با یک سکوت در ضرب اول از ضرب ضعیف شروع می شود. ضد ضرب ها با ایجاد ریتمی خاص فضای ملودی را جذاب می کنند و مخصوصا در همنوازی ها کاربرد ویژه ای دارند. در تعریف آن آمده است که هر گاه، به جای ضرب قوی (ضرب اول میزان ها) نت سکوت قرار بگیرد، حالت ضد ضرب ایجاد می شود. در این درس همانطور که می بینید میزان های دوم و چهارم از خط آخر دارای ضد ضرب است.

 

 آموزش آهنگ برای سنتور

شما هنرجویان عزیز که با سپری کردن پکیج دوره مقدماتی آموزش سنتور با تکنیک ها و قواعد نوازندگی آشنایی یافته و مهارتی در این زمینه کسب کرده اید؛ از دنیای جذاب آموزش آهنگ برای سنتور نیز استفاده کنید. در قسمت آموزش تعداد زیادی از ملودی های معروف توسط استاد تدریس شده و به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. با یادگیری این آهنگ ها هم انگیزه شما برای ادامه مسیر بیشتر خواهد شد، و هم به موازات درس های کتاب باعث پیشرفت در روان شدن و پختگی مضراب گذاری و نوازندگی شما می گردد.

 

سوالات متداول

ضد ضرب وقتی به وجود می آید که در یک میزان به جای ضرب قوی، نت سکوت قرار گیرد. اولین ضرب هر میزان، ضرب قوی نام دارد. مثلا در این درس که کسر میزان آن چهار چهارم است، آخرین میزان با نت سکوت آغاز شده و بعد از آن دو نت سیاه قرار گرفته است. پس در اینجا با ضد ضرب مواجه هستیم. ضد ضرب ها با ایجاد یک شوک در ریتم، نمود زیادی در اجرا می یابند.
فرود همزمان مضراب های چپ و راست بر یک یا دو نت را مضراب جفت می نامند. مضراب های جفت در نت نویسی به صورت دو نت متصل به هم که در یک ضرب قرار دارند نمایش داده می شوند.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما