فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

درس سوم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

  • انتشار1401/07/25
درس سوم دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

هنرجویان ساز اصیل و ریشه دار سنتور با سومین درس از دوره متوسطه آموزش سنتور در خدمت شما هستیم. در این درس استاد رسولیان تمرین پنجم از کتاب شیوه سنتور نوازی پشنک کامکار را به شما اموزش می دهد. این درس یک ملودی ساده را شامل می شود که ترانه ای کردی از خطه کرمانشاه است. استاد ابتدا تمام نکات مربوط به نت خوانی را به شما آموزش می دهد و سپس درس را بر روی ساز اجرا می کند.

 

په‌پو سلیمانی، ترانه کردی کرمانشاهی

نام درس امروز په‌پو سلیمانی است. ترانه ای محلی کردی از دیار کرمانشاه با حال و هوایی شاد و انرژی بخش. کسر میزان برای اجرای این قطعه چهار چهارم است که بیانگر 4 نت سیاه یا معادل آن در یک میزان می باشد. برای یادگیری این قطعه کار چندان سختی در پیش نخواهید داشت و همه نکات آموزشی را از قبل در دوره مقدماتی آموزش سنتور یاد گرفته اید. تا تمرین دوازدهم از دوره متوسطه نیز سطح دروس در حد مقدماتی خواهد بود و بعد از آن وارد فاز جدیدی از آموزش سنتور می شوید. پس این دوازده تمرین ابتدایی کتاب استاد کامکار را به خوبی یاد بگیرید و تمرین کنید تا با آمادگی کامل یادگیری درس پیچیده پیش رو را شروع کنید.

 

نکاتی مربوط به تئوری موسیقی این درس از آموزش سنتور

- در میزان نمای این درس، حرف C را مشاهده می کنید. به این علامت آلابروی بزرگ (Alla breve) گفته می شود که علامت اختصاری میزان چهار چهارم است.

- علامتی که تصویر آن را در زیر می بینید، دولاخط تکرار نام دارد. هر جا این علامت را دیدید به این معناست که باید تمرین را از علامت قبلی تکرار کنید. چنانچه در میزان های قبلی این علامت وجود نداشت، باید کل قطعه را از ابتدا تا جایی که دولاخط تکرار درج شده، تکرار کنید.

 

 

- اجرای نت سفید در یک میزان چهار چهارم درست همانند اجرای یک نت سیاه به علاوه یک نت سکوت سیاه است. مگر آنکه دستورات حامل از نوازنده بخواهد صدای سیم را خفه کند یا به به صورت ریز بنوازد.

 

یادگیری سنتور را از ابتدا شروع کنید

اگر به صورت اتفاقی و سرچ در گوگل به این صفحه رسیده اید، احتمالا به دنبال یادگیری مجازی ساز سنتور هستید. وبسایت نت به نت اموزش این ساز را قدم به قدم و از سطح صفر به شما یاد می دهد. شما می توانید با تهیه پکیج جامع دوره مقدماتی آموزش سنتور، با خیالی آسوده این ساز را در خانه و با به روز ترین شیوه های آموزشی یاد بگیرید. پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید تا قدم به قدم با مراحل آموزش سنتور در وبسایت نت به نت آشنا شوید.

 

راهنمای شروع آموزش سنتور

 

در ویدیوی زیر، درس سوم دوره متوسطه سنتور را به رایگان مشاهده کنید

 

سوالات متداول

علامت C مخفف میزان چهار چهارم است و به آن آلابرو بزرگ می گویند. شاید بپرسید آلابروی کوچک چیست؟ آلابروی کوچک که با حرف C که از بالا تا پایین آن خطی کشیده شده مشخص می شود، به صورت عملی حرف اختصاری کسر میزان دو دوم می باشد. اما از نظر تئوری همان میزان نمای چهار چهارم است که بسیار سریع اجرا می شود. این اجرای سریع، چهار چهارم را شبیه دو دوم می کند. به خاطر همین معمولا آلابروی کوچک را بیانگر ریتم دو دوم می دانند.
اول این را بگوییم که برای شما آسان است. شمایی که با موفقیت دوره مقدماتی را طی کرده اید. آسانی این دروس به این دلیل است که مروری بر تکنیک ها و مهارت های قبلی شما باشد تا تمام توانایی قبلی خود را برای شروع درسهای پیچیده تر بازیابی نمایید.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما