فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان- درس اول

  • انتشار1401/06/28
  • بازدید
دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان- درس اول

شروعی دوباره و فصلی نو برای آموزش سنتور؛ کمربندها را ببندید

همراهان گرامی وبسایت نت به نت و هنرجویان عزیز ساز سنتور، سلام. در همین ابتدا تبریک و خدا قوت ویژه ای به شما عزیزان می گوییم که توانستید خان اول آموزش سنتور، یعنی دوره مقدماتی را با موفقیت طی کنید و اکنون با آمادگی کامل وارد دوره ای جدید با نام دوره متوسطه بشوید.تمامی بزرگان و اندیشمندان دنیا اذعان دارند که اگر از همان قدم های اول کاری را به درستی انجام دهید، قطعا به سر منزل مقصود و نتیجه دلخواه خواهید رسید. این قضیه که کتاب دستور سنتور استاد پایور را به طور کامل یاد گرفتید و تحت آموزش های کامل استاد رسولیان، دوره مقدماتی آموزش سنتور را به طور کامل طی نمودید، اصلا قضیه کم و کوچکی نیست و باید به خاطر این تلاش و پیوستگی به خود ببالید و افتخار کنید.

باور کنید تعداد افرادی که مسیر یادگیری را در بین راه رها می کنند بسیار زیاد است. انسان ذاتا راحت طلب است. اما آموزش ساز با راحت طلبی سازگار نیست. پس شمایی که توانستید بر راحت طلبی ذات خود فائق آیید و تمامی سختی های مسیر را به جان بخرید، ثمره زحمات خود را در آینده ای نه چندان دور بدون شک خواهید دید.

 

محتوای درس اول دوره متوسطه آموزش سنتور

دوره متوسطه آموزش سنتور بر اساس متد قدرتمند کتاب شیوه سنتور نوازی استاد پشنگ کامکار خواهد بود. در این درس که ویدیوی آموزشی آن به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است، استاد مصطفی رسولیان دو درس ابتدایی این کتاب را به شما آموزش می دهد. همانطور که خود استاد نیز ذکر می کند، چند صفحه نخست این کتاب، اتودی را در برگرفته که بسیار ساده است و قبلا آن ها را بارها و بارها یادگرفته اید. دلیل این امر نیز واضح و مشخص است: یادآوری و ریکاوری آنچه در دوره قبل آموخته ایم. روند صحیح و قاعده اصول آموزشی همین است. مثلا چند صفحه نخست کتاب ریاضی چهارم ابتدایی، به مواردی می پردازد که متعلق به ریاضی سوم بوده است. ذهن فراموشکار کار انسان با کوچکترینس یادآوری می تواند تمام مطالب را به سرعت ریکاوری نماید.

 

دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان

 

نکته هایی در مورد تمرین نت گرد و سیاه

درس های امروز بیشتر با مبحث کشش نتها یا دیرند سر و کار دارد. در میزان چهار چهارم مشاهده می کنیم که فقط یک نت گرد روی خطوط حامل نشسته است. بارها با این مبحث سر و کار داشته ایم. در کسر میزان چهار چهارم، صورت کسر به ما می گوید هر میزان باید چهار ضرب داشته باشد. مخرج کسر هم می گوید ارزش زمانی هر ضرب بایستی معادل یک نت سیاه باشد. ما با میزانی طرف هستیم که فقط یک نت گرد دارد. از آنجا که کشش نت گرد برابر با کشش چهار نت سیاه است، پس معادله میزان برقرار است.

برای اجرای نت گرد، از آنجا که صدای سنتور کششی نیست، باید به اندازه ارزش زمانی آن به صورت متوالی مضراب بزنیم. اما یک نکته مهم در این درس خود نمایی می کند و آن هم وجود یک نقطه، درست زیر نت گرد می باشد. دستور این نقطه چیست؟ در سنتور نوازی وجود نقطه زیر نت به ما می گوید آن نت را بایستی فقط با یک مضراب بنوازیم. پس در مواجهه با نت گرد با نقطه ای در زیر آن، یک بار مضراب می زنیم و ما بقی زمان آن را سکوت می کنیم. با این تفاصیل به این نتیجه می رسیم که در اجرای این میزان چهار چهارم، نت گردی که در زیر آن یک نقطه قرار دارد؛ برابر خواهد بود با یک نت سیاه به علاوه سه سکوت سیاه.

 

سوالات متداول

سنتور یک ساز زهی کوبه ای است. وقتی در میزان ها، یک نت با کشش طولانی (مثل نت گرد در میزان هایی بر مبنای نت سیاه و یا چنگ) وجود داشته باشد، نمی توان مثل سازهای کششی یک صدای پیوسته به اندازه ارزش زمانی آن نت ایجاد کرد. پس به جای آن به صورت متوالی مضراب راست و چپ نواخته می شود. اما اگر زیر این نت یک نقطه قرار بگیرد، بدین معنا خواهد بود که نوازنده فقط با یک تک مضراب آن نت را بنوازد و به اندازه مابقی کشش آن نت سکوت کند.
پیش نیاز آن دوره مقدماتی آموزش سنتور است. اکیدا توصیه می کنیم هنرجویان تا تکمیل نهایی دوره مقدماتی وارد این دوره نشوند. هم اکنون هنرجویان می توانند پکیج آموزش سنتور-دوره مقدماتی در وبسایت نت به نت را تهیه کنند. در این پکیج تمامی دروس دوره مقدماتی قرار گرفته است.
دوره متوسطه در وبسایت نت به نت بر مبنای کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار است. هنرجویان حتما می بایست قبل از شروع دوره این کتاب را تهیه نمایند. این کتاب مشتمل بر بیش از صد درس است. اما استاد رسولیان با توجه به صلاحدیدی که برای هنرجو در نظر دارد، سر فصل های انتخابی خود را برای این دوره خواهد داشت. همچنین تمرین هایی را خود استاد نت نویسی خواهد کرد و به دروس این دوره اضافه خواهد شد.دوره متوسطه آموزش سنتور شامل شصت درس مجزا است که به صورت هفتگی بر روی وبسایت نت به نت قرار خواهد گرفت.

توجه !

این آموزش رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما