فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش تنبک- درس بیست و پنجم- تمرینهای صفحه ۴۰ و ۴۱ جلد دوم کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزش تنبک-دوره متوسطه می باشد.
  • انتشار1400/12/25
  • بازدید
آموزش تنبک- درس بیست و پنجم- تمرینهای صفحه ۴۰ و ۴۱ جلد دوم کتاب

 

سلام بر هنرجویان عزیز ساز تنبک در وبسایت نت به نت. در این ویدیو درس بیست و پنجم از دوره متوسطه آموزش مجازی ساز تنبک در وبسایت نت به نت را مشاهده می فرمایید. تمرین های این درس در صفحات ۴۰ و ۴۱ جلد دوم کتاب روش نوین آموزش تنبک، تالیف استاد مرتضی قاسمی قرار دارد. امین صادق پور مدرس این ساز مثل همیشه ابتدا به تحلیل و نت خوانی، سپس اجرای درس بر روی ساز می پردازد.

 

نحوه شماره گذاری نت ها در نت خوانی تنبک

گاهی هنرجویان به ما پیام داده و نسبت به نحوه شماره گذاری نت‌ها در میزان‌ها سوال پرسیده‌اند. همچنین در مورد میزان‌هایی با کسر متفاوت نیز پرسشی مطرح می کنند با این مضمون که آیا برای انواع کسر میزان از یک قاعده پیروی کنیم یا خیر!

ما در اینجا میخواهیم خیلی واضح و ساده به شما بگوییم که شمارش نتها در میزانها بر چه مبنایی است.

عزیزان همانطور که می دانید هر نت یک کششی دارد و بر اساس آن نامگذاری میشود.

کشش نت گرد= ۱

نت سفید= ۲

نت سیاه= ۴

نت چنگ= ۸

نت دولاچنگ= ۱۶ و الی آخر.

حال باید ببینیم کسر میزان، چه اعدادی را به ما نشان می دهد. مثلا در همین درس (درس ۲۵ از جلد دو) کسر میزان شش هشتم است. عدد پایینی همواره به ما ماهیت میزان را نشان میدهد. در اینجا عدد ۸ به ما می گوید که ماهیت این میزانها، همگی بر مبنای کشش نت چنگ هستند. عدد بالایی نیز تعداد این نت در میزان را به ما می گوید. پس کسر میزان شش هشتم یعنی میزانهایی که همگی دارای شش نت چنگ یا معادل آن باشد. حال به شماره گذاری می رسیم.

 

مفهوم کشش نتها یا دیرند در موسیقی چیست؟

 

قاعده بسیار ساده است: برای شمارش نتها در میزان شش هشتم، به هر نت چنگ یک شماره تعلق می گیرد. اگر در آن میزان نت دولاچنگ داشتیم، از آنجا که کشش آن نصف چنگ است، پس برای هر دو نت دولاچنگ یک شماره اختصاص می دهیم. حال بگویید نت سیاه در میزان شش هشتم چند شماره می گیرد؟ بله! هر نت سیاه دو شماره.

طبق این مبحثی که شرح داده شد، برای کسر میزانهای دیگر نیز از همین قاعده اما بر مبنای کسر میزان آن استفاده می کنیم. یعنی اگر کسر میزان ما دو چهارم بود، به هر نت سیاه یک شماره، به هر نت چنگ دو شماره و... اختصاص می یابد.

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما