فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور- درس سی و ششم- تمرینهای صفحه 49 کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزش سنتور-دوره مقدماتی می باشد.
  • انتشار1400/10/15
  • بازدید
آموزش سنتور- درس سی و ششم- تمرینهای صفحه 49 کتاب

 

درود بر شما همراهان عزیز وبسایت نت به نت و همچنین هنرجویان ساز سنتور. در این ویدیو درس سی و ششم از آموزش مجازی سنتور با تدریس استاد مصطفی رسولیان را میبینیم که مربوط است به قطعه ای به نام ضربی ترک، از ساخته های استاد حبیب سماعی که در صفحه 49 کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور قرار دارد. استاد رسولیان در ابتدای به تحلیل نت خوانی و پس از آن، اجرای این درس بر روی ساز می پردازد.

ضرب آهنگ یا کسر میزان دو چهارم و تمپو یا سرعت اجرا 72 است. در ابتدای ویدیو استاد نکات مربوط به صحیح نواختن در سنتور نوازی را به شما یادآور می شود و از اهمیت رعایت تمامی نکات ریز و درشت میگوید. تمام این مطالب در پیش نیازهای آموزش سنتور در وبسایت نت به نت با شما کار شده و قبلا آنها را دیده اید. اما اجرا و رعایت پیوسته آن است که اهمیت فوق العاده ای را دارد. نوازنده سنتور باید بداند استفاده از نیروی ساعد برای مضراب زدن، خطاست. هر چند ساعد ماهیچه های قدرتمندی دارد، اما این قدرت به درد جسم ظریفی همچون مضراب سنتور نمی خورد. قدرت مانور روی سیمها و خرک را کم می کند و روح را از نوازندگی می گیرد. یا مثلا محل فرود مضراب باید نزدیک به خرک ها باشد. بهترین صدا را در همان منطقه می توان از سیم ها گرفت. و نکات دیگری که مجموع آنها تفاوت سطح بین نوازندگان را مشخص می نماید.

تعداد مضراب های جفتی در این درس زیاد است. هیچ گاه هنگام سنتور نوازی دستها حالت ضربدری پیدا نمی کنند. به خاطر همین در دستورات خطوط حامل، علامتی برای آنکه بدانیم در مضرابهای جفتی کدام نت را با کدام دست بزنیم درج نمی شود. این یک امر بدیهی و مشخص است. رفته رفته به پایان دوره مقدماتی آموزش سنتور نزدیک می شویم. خود را آماده کنید که برای شروع مراحل بعد هیچ گونه ایرادی در کار نداشته باشید. پیروز و سربلند باشید.

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما