فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور- درس سی و چهارم- قسمت اول- تمرینهای صفحه 46 کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سنتور-دوره مقدماتی می باشد.
  • انتشار1400/09/23
آموزش سنتور- درس سی و چهارم- قسمت اول- تمرینهای صفحه 46 کتاب

آموزش چهار مضراب سه گاه از کتاب استاد پایور برای سنتور

درود به شما دوستان همراه در وبسایت نت به نت و علاقه مندان به یادگیری ساز سنتور. درس سی و چهارم کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور با نام چهار مضراب سه گاه، موضوع این جلسه آموزش سنتور خواهد بود. این درس به خاطر طولانی بودن و اهمیت ویژه آن در دو قسمت توسط استاد رسولیان تدریس می گردد. این ویدیوی آموزشی مربوط به قسمت اول می باشد که استاد همه نکات نت خوانی را برای شما شرح داده و سپس درس را بر روی ساز اجرا می نماید.

چهار مضراب در موسیقی دستگاهی ایرانی، قطعه ایست که بیشترین تندا یا سرعت اجرا را نسبت به سایر فرم های موسیقی دارا می باشد. نوازنده سنتور می بایست بیشترین دقت را در زمانبندی مضراب گذاری ها مخصوصا برای دست چپ داشته باشد. به عنوان مثال توالی دو نت لا در این تمرین که مکرر با دست چپ نواخته می شود، باید با حفظ فاصله و درست سر ضرب انجام گیرد. ذهن ناخودآگاه میخواهد این دو نت را سریع تر بنوازد، هنرجو بایستی تمرکز کافی برای کنترل آن را داشته باشد. این دقت و تمرکز در چپ و راست های متوالی هم باید لحاظ شود. درس چهار مضراب به خاطر سرعت بالای آن در این زمینه دقت بیشتری را می طلبد.

ریتم یا ضرب آهنگ درس شش هشتم ترکیبی است. چهار مضراب عرصه خوبی را برای نشان دادن مهارت و تسلط نوازنده مهیا می کند. ماهیت چهار مضراب در موسیقی دستگاهی هم همین است. در یک دور اجرای موسیقی دستگاهی برای ایجاد تنوع و بازسازی انرژی و هیجان مخاطبین، در یک یا دو بخش توسط گروه اجرا می شود. اصولا همه گروه نوازندگی همزمان در آن نقش آفرینی دارند و یکی از سازها، به عنوان ساز اصلی عرصه جولان نوازنده خواهد بود.

قسمت دوم این درس انشاالله در هفته آینده از طریق وبسایت آموزش مجازی موسیقی نت به نت انتشار خواهد یافت. موفق و پیروز باشید.

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما