سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش سنتور- درس بیست و هفتم- تمرینهای صفحه ۳۹ کتاب - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور- درس بیست و هفتم- تمرینهای صفحه ۳۹ کتاب

  • انتشار1400/07/19
  • 0 نفر
  • 0بازدید
آموزش سنتور- درس بیست و هفتم- تمرینهای صفحه ۳۹ کتاب

 

درودی دوباره به همراهان وبسایت نت به نت، علاقه مندان به موسیقی و هنرجویان پر تلاش ساز دلنشین سنتور. بیست و هفتمین درس کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور، مربوط میشود به تمرینهای رنگ شهرآشوب دستگاه شور. نغمه ای اصیل و بسیار زیبا. نتهای این درس در صفحه ۳۹ این کتاب قرار دارد و می توانید در این ویدیو، نت خوانی و اجرای آن توسط استاد رسولیان را مشاهده نموده و آموزش ببینید.

شهرآشوب همچنین یکی از پر تکرارترین رِنگ ها در ردیف موسیقی دستگاهی ایران به حساب می آید و در اکثر دستگاهها اجرا می گردد.

اگر با واژه رِنگ می خواهید آشنا شوید، سری به وبسایت نت به نت بزنید و در قسمت مقالات مبانی موسیقی دستگاهی ایران، مقاله «جایگاه رنگ و چهارمضراب در موسیقی دستگاهی ایران» را مطالعه بفرمایید.

عزیزان در وهله اول که به این درس نگاه می کنید، یک تمرین طولانی و پیچیده را مشاهده خواهید کرد. اما در واقع اینگونه نیست. اگر بخواهید هر میزان را بدون آنکه حفظ کنید به میزان بعدی بروید، مسلما کل درس را نخواهید توانست حفظ کنید و در هنگام اجرا، نت ها را فراموش خواهید کرد. شما می بایست هر میزان را یک واحد مستقل در نظر بگیرید. تمام تلاش خود را برای حفظ میزان به میزان به کار بگیرید و پله پله تا انتهای درس به پیش بروید. هیچ اشکالی ندارد اگر یادگیری این درس یک هفته تا ده روز نیز طول بکشد. میدانیم که از ملزومات نوازنده شدن، صبوری و پرهیز از شتاب است.

نکته دیگر این که مضراب گذاری ها باید با دقت فراوان انجام پذیرد. همانطور که می بینید، در بعضی از میزانها الگوهای مضراب گذاری با یکدیگر متفاوت است، گاه راست چپ راست چپ، گاه راست راست چپ راست و گاهی سه راست و یک چپ (مثل درس سه مضراب ابوعطا) الگوی مضرابی این درس خواهد بود. نوازنده ای که قصد حرفه ای شدن داشته باشد ، به تمام این نکات دقت دارد و سعی می کند آنها را در تمرین های خود پیاده سازی نماید.

کسر میزان یا به اصطلاح عامیانه، ریتم سه چهارم است. سه چهارم یعنی سه نت سیاه یا معادل آن در یک میزان. خوب درس امروز را تمرین کنید و از نوازندگی خود پس از تسلط کامل فیلم بگیرید و برای استاد رسولیان بفرستید. استاد بهترین آنها را با نام شما در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کند.

پیروز باشید.

 

 

برای دانلود فایل ها شما باید ابتدا عضو سایت بشوید و سپس اقدام به خرید فایل ها بفرمایید بعد از خرید می توانید آنهارااز این مکان ویا از پروفایل کاربری قسمت سفارشات بخش لیست خرید دانلود بفرمایید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید از صفحه راهنمای خرید دیدن فرمایید.

آموزش سنتور- درس بیست و هفتم- تمرینهای صفحه ۳۹ کتاب (دانلود) افزودن به سبد خرید-30,000 تومان

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0