سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش تار- درس بیست و دوم - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

آموزش تار- درس بیست و دوم

  • انتشار1400/06/29
  • 0 نفر
  • 0بازدید
آموزش تار- درس بیست و دوم

 

سلام بر شما هنرجویان پر انرژی و مصمم ساز دلنشین تار و همچنین همراهان عزیز ما در وبسایت آموزش مجازی موسیقی نت به نت. درس بیست و دوم از آموزش مجازی تار مربوط است به سه تمرین ۵۰ الی ۵۲ از صفحه ۱۶ کتاب تار و سه تار هنرستان که علی اقبال مدرس این ساز مثل همیشه ابتدا به تحلیل و خوانش نت و سپس اجرای درس بر روی ساز می پردازد.

درس های امروز فوق العاده برای مهارت در انگشت گذاری مفید هستند و تکیه این خطوط تمرینی هم بر روی انگشت گذاری صحیح بر روی پرده های تار می باشد. ریتم هر سه تمرین دو چهارم است.

تمرین اول به نام سرود تنبلی از ساخته های استاد علی نقی وزیری، یک تمرین ساده و خوب برای تقویت انگشت گذاری است. تمرین دوم هم گام بزرگ دو (دو ماژور) نام دارد. چیزی که برای این تمرین در زیر خطوط حامل نوشته شده اینست که ابتدا با سرعت کم شروع نموده و ضرب ها را با صلابت اجرا کنید، سپس کم کم بر سرعت مضراب خود بیفزایید.

تمرین سومی یک ملودی شیرین با نام سرود دانش پژوه است. چیزی که در این تمرین می بینم خطوط اتحاد است که دو بار در طول تمرین به کار رفته است. وقتی خطوط اتحاد را می بینید، می بایست نت مبدا را با مضراب ریز، به نت مقصد وصل کنید. این کار باعث زیبایی دو چندان کار می گردد. ریز نوازی را هم که قبلا کار کرده ایم و حتی از تمرین های مضراب ریز برای ساز سه تار در وبسایت نت به نت نیز می توانید استفاده کنید.

شماره هایی که روی نت ها درج شده اهمیت بالایی دارد. هر شماره، انگشتی که باید روی پرده قرار بگیرد را نشان میدهد. اگر زیر این شماره ها کمان وجود نداشت، یعنی انگشت گذاری روی سیم اول؛ و اگر کمان زیر آن بود، یعنی انگشت گذاری روی سیم دوم باید اجرا گردد. عدد صفر هم که یعنی نیاز به انگشت گذاری نخواهد داشت و اصطلاحا میبایست دست باز بزنید.

تا انتشار درس بعدی در هفته آینده موفق و پیروز باشید.

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0