فروشگاه

آموزش تار- درس بیست و یکم

  • انتشار1400/06/19
  • 666بازدید
آموزش تار- درس بیست و یکم

باعرض سلام خدمت شما دوستداران موسیقی، همراهان عزیز ما در وبسایت نت به نت و هنرجویان ساز اصیل تار. موضوع درس بیست و یکم آموزش مجازی تار اختصاص دارد به تمرین های ۴۷، ۴۸ و ۴۹ از صفحه ۱۶ کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار، دفتر اول هنرستان که علی اقبال مدرس این ساز در وبسایت نت به نت مثل همیشه ابتدا به خوانش نتها و سپس به اجرای آن بر روی ساز می پردازد.

دوستان همانطور که در مندرجات بالای این صفحه می بینید، گفته شده "حال که تا اندازه ای پرده های تار را شناخته اید نوبت به حرکت دست شما بر روی دسته ساز رسیده است". خوب سه درس قبلی مربوط بود شناخت پرده های تار در بالا دسته، میان دسته و پایین دسته. اکنون این تمرین با اتکا به همان دروس میخواهد دست شما را با شناخت پرده ها و حرکت بر روی دسته هماهنگ نماید. همانطور که استاد بارها تاکید کرده اند، این دروس به صورت هدفدار برای هنرجویان لحاظ شده و زنجیر وار به هم متصل هستند. لذا به هیچ عنوان از وسط راه کار را شروع نکنید یا به درسهای بعدی جهش ننمایید. همه را از ابتدا و پیوسته کار کنید تا آرام آرام نواختن صحیح با این ساز شیرین را بیاموزید. تمرین های امروز ساده ولی در عین حال بسیار کاربردی هستند.

 

نت شناسی و آشنایی با علامتهای عرضی

 

ریتم یا کسر میزان دو چهارم است، معادل دو نت سیاه در هر میزان. در برخی از میزانها فقط یک نت سفید می بینیم و از آنجا که می دانیم کشش نت سفید دو برابر نت سیاه است، پس معادله کسر میزان برقرار خواهد بود. هر دو سیاه، معادل یک نت سفید.

استاد اقبال در این ویدیو به شما یاد می دهد که چگونه با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز، صدای ساز را خفه کرده تا وقتی میخواهید در دل شب تمرین کنید، صدای تار باعث بیدار شدن کسی نشود.

منتظر ادامه درسها در هفته های آینده باشید.

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما